2023’te İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır? 2023

2023’te İnstagram’dan Nasıl Para Kazanılır?

13 Mart 2023, 22:44

1xbet

İnstagram ilk çıktığında sadece fotoğraf temeline dayanan bir ağdı. Ancak 7 saniyelik videoların yayınlandığı Vine uygulaması çıktıktan sonra işlevselliğini genişleterek uygulamaya 15 saniyelik videolar ekledi ve böylece basit bir fotoğraf paylaşım uygulamasından aylık 1.5 milyar insanın kullandığı devasa bir dijital pazarlama platformuna evrildi.

Böylece instagram çok çalışmadan para kazanmak isteyen herkes için bulunmaz bir nimet oldu. Günümüzde instagram özellikle influencer olmak isteyen gençler için rüya bir yaşam vadediyor. Tabii doğru stratejiler uygulandığı takdirde.

1xbet

“Peki İnstagram’dan para kazanmak için nerden başlamalı ve nasıl bir strateji uygulamalıyım?” diyorsanız doğru yerdesiniz. Bu makalede sizlere adım adım Instagram’dan nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Takipçi listenizi genişletmekle işe başlayın.Ürünler satarak para kazanmak

Hizmetler sunarak para kazanmak

1xbet

Affiliate ürün satarak para kazanmak

Instagram üzerinden para kazanma fırsatı

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #1 – Sponsorlu paylaşımlar yapmak

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #2 – Instagram’da pazarlamak istediğiniz ürünün tanıtımını yapın

Intagram’dan Para Kazanma Yolları #3 – Ürünlerinizi kendi online mağazanız üzerinden satın

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #4- Instagram pazarlama danışmanı olun

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #5 – Uzman olduğunuz konuları dijital bir ürüne dönüştürerek Instagram takipçilerinize satın

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #6 – Youtube izleyicilerinin ilgisini Instagram videoları ile çekin

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #7: Airbnb evinizi Instagram üzerinden pazarlayın

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #8: Seyahat edin, güzel fotoğraflarınızı Instagram profilinizde paylaşın

Instagram’dan Para Kazanma Yolları #9 – Fotoğraflarınızı satın

İnstagram Algoritması Nasıl Çalışıyor?

En Çok Kazanan İnstagram Fenomenleri

Instagram ile İlgili Şaşırtıcı 41 İstatistik

Sosyal Medyadan Geçimimi Nasıl Sağlayabilirim?

En Çok Para Kazandıran Uygulamalar

İnstagram’dan Para Kazanılır mı?

İnstagram’dan Ne Kadar Para Kazanabilirim?

İnstagram’dan Para Kazanma Şartları Nelerdir?

Takipçi listenizi genişletmekle işe başlayın.

Öncelikle takipçi listenizi genişletmekle işe başlayın. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın: İnstagram sayfanızda yer alan görüntü ve videoların hepsinin takipçi listenizle uyumlu olması gerekir. Aslına bakacak olursanız aşağıdaki bütün ipuçları hedef kitlenizle uyumlu olmalıdır.

1- Görüntüler veya videolar kullanarak kişileri kendinize çekin. Örneğin e-kitap satacaksanız kitap kapağının fotoğrafını paylaşın. Eğitim videoları hazırlayacaksanız bunun 15 saniyelik videosunu paylaşın.

2- Üyelik davetinizde kullanmak için kişisel bir mesaj hazırlayın. Üye olacakların e-posta listenize neden katılmaları gerektiğini anlatan 15 saniyelik bir karşılama videosu hazırlayın.

3- Memnun olan kişilerden geri dönüş mü aldınız? Bu kişilerin geri dönüşlerini kanıt olarak kullanıp kullanamayacağınızı sorun. İzin verdikleri takdirde geri dönüşlerinin ve isimlerinin olduğu bir görsel hazırlayın ve bunu İnstagram’da paylaşın.

4- Para kazanmaya başlamak için kaç takipçim olması gerekiyor? Malesef İnstagram’da, youtube’da olduğu gibi para kazanmayı aktif etme butonu bulunmuyor. Aşağıdaki yazımızda konuyu sizin için detaylıca irdeledik.

Mutlaka okuyun: Instagramdan Para Kazanmak İçin Kaç Takipçi Gerekir?

Mutlaka okuyun: Instagram’da Takipçi Artırma Yolları

Ürünler satarak para kazanmak

Öncelikle fiziki ürünler mi yoksa dijital ürünler mi satacaksınız karar verin. Örneğin bayanlardan oluşan bir takipçi listeniz varsa kozmetik, kıyafet, takı ve sağlık ürünleri satışı yapmayı düşünebilirsiniz. İşte İnstagram üzerinden ürün tanıtımını yapmanın birkaç yolu:

Yeni ürününüzün tanıtıcı resimlerini ve videolarını kullanarak ön lansman yapın yani ürünü tamamen göstermeyin. İnsanlarda yeteri kadar merak uyandırdıktan sonra ürünü tamamen gösterin. Heyecanı arttırmak için özelleştirişmiş ürün hashtagleri ( # ) yani ürün etiketleri kullanın.

Ürününüzle ilgili 15 saniyelik reklamlar hazırlayın. Ürününüzün hangi özelliklerini vurgulamak istiyorsanız bu kısımları gösterdiğinizden emin olun.

Müşterilerden gelen ürün görüşü videoları mı var? En iyi görüşlerden oluşan 15 saniyelik bir video hazırlayın ve bunu Instagram’da paylaşın.

Belli bir hastag kullanarak ürün fotoğraflarınızı paylaşan fanlarınız mı var? Bu fotoğrafların en iyi olanlarını seçerek bir kolaj hazırlayın ve sayfanızda paylaşın.

Müşterilerinizin İnstagram fotoğraflarından oluşan bir albüm hazırlayın ve internet sitenizde paylaşın. Tabi ki öncelikle izin alın. Potansiyel müşterilerinize ürünlerinizi kullanan insanların nasıl mutlu olduklarını gösterin. Bunu yapmanız satışlarınızı artıracaktır.

Mutlaka okuyun: Instagram’dan Nasıl Satış Yapılır?

Hizmetler sunarak para kazanmak

İster web tasarımcı olun ister muhasebeci olun İnstagram, hizmet tabanlı işinizi tanıtmanız için size bir sürü fırsat sunar. İşte bazı ipuçları:

1- Müşteriler için yaptığınız işlerin yer aldığı portfolyonuzu Instagram’da kullanın. Bu bir grafik tasarımın ekran resmi olabilir, en son çektiğiniz düğün fotoğraflarından biri olabilir veya memnun kalmış bir müşteri mektubu olabilir.

2- Hedef kitlenizi takip edin ve işlerini gözden geçirin. Bir ürün tasarımcısı kolaylıkla büyük markaları takip edebilir ve en güncel ürün paketlemeleriyle ilgili fikirlerini paylaşabilir.

3- Hizmetlerinizin reklamını yapın. Bir problem tanımlayın ve ürününüzün bu problemi nasıl çözdüğünü gösteren 15 saniyelik video hazırlayın.

4- Benzer problemi yaşayan kişilerin özel bir hastag kullanarak problemle ilgili fotoğraf paylaşmalarını isteyin. Bunu bir yarışmaya dönüştürün ve kazanana 30 dakikalık bedava danışmanlık hizmeti verin. Kazanan kişi büyük olasılıkla hizmeti almak isteyecektir ve kazanamayanlarda aynı şekilde hizmetinizle ilgilenecektir.

5- Müşteri görüşlerinden oluşan görseller hazırlamanız başarınızın bir kanıtı olacaktır.

Mutlaka okuyun: İnstagram’dan Nasıl Zengin Olunur?

İnternet tabanlı seminerlerin tanıtımını yapın:

İnternet tabanlı seminerler ürün satmanın en iyi yollarından biridir çünkü dönüşüm oranları e-mail pazarlamasından ve sadece satış yapılan sayfalardan daha yüksektir. Ne kadar çok insan katılırsa o kadar iyi olur. İşte sizlere İnstagram’da internet tabanlı seminerlerin tanıtımını yapmak için bazı ipuçları:

1- İnternet tabanlı semineriniz için 15 saniyelik ön izleme videosu hazırlayın.

2- Seminer gününü hatırlatan grafikler gönderin. Aynı zamanda seminerin canlı olduğunu anlatan grafiklerde hazırlayın.

3- Daha önceki seminerlere katılanlardan güzel geri dönüşler aldıysanız bu görüşleri bir görsel içinde toplayın ve bir sonraki seminer başlamadan önce paylaşın.

4- Birden fazla konuşmacınız varsa bu kişilerin vesikalık fotoğraflarını bir araya getirerek kolaj oluşturun ve paylaşın.

5- Sadece katılımcıların bedava katılabileceği etkinliklerin görsellerini paylaşın.

Affiliate ürün satarak para kazanmak

Affiliate pazarlamacı olarak Instagram’ı kullanarak affiliate satışlarınızı artırabilirsiniz. Paylaşacağınız linklerle ilgili iki seçenek vardır:

1- Affiliate ürünle ilgili görüşlerin yer aldığı link,

2- Doğrudan affiliate linkleri.

Sattığınız ürünle ilgili heyecanınızı gösterin. Takipçilerinizi heyecanlandırmak için çoklu görseller ve videolar kullanın.

Belli affiliate ürünlerle ilgili sonuçları gösteren görseller ve videolar paylaşın. İnsanlar ölçülebilir sonuçlarlar elde eden diğer insanları gördüklerinde etkileneceklerdir.

İnsanları daha fazlasını öğrenmeye teşvik edecek 15 saniyelik videolar hazırlayın.

Online para kazanmakla ilgilenen takipçileriniz varsa başvuru linklerinizi paylaşın ki sizin altında affiliate olsunlar ve sizde onlar sayesinde komisyon kazanın. İnsanları programla ilgili etkilemek için en son aldığınız affiliate komisyonlarının ekran görüntülerini paylaşın.

Affiliate linkiniz aracılığıyla alışveriş yapanlara bonuslar verin. Bonuslar için görseller veya 15 saniyelik videolar hazırlayın.

Mutlaka okuyun: Trendyol’dan Nasıl Para Kazanılır?

Mutlaka okuyun: Affiliate Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

İnstagram’dan Para Kazanma Rehberi 2023

Bir zamanlar yalnızca bir fotoğraf paylaşma platformu olan Instagram 7 yıldan kısa bir süre içerisinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline geldi. Yalnızca son 3 yılda kullanıcı kitlesini ikiye katlayarak 1 milyar kullanıcıya ulaştı. Ağustos 2016’da Instagram’a getirilen hikayeler özelliği ile büyümesi çok hızlı ilerledi.

İnsanların basit bir görsel paylaşım platformu olan Instagram’a ilgisi oldukça etkileyici.

Instagram’a olan ilgi son altı yılda gözle görülür bir biçimde arttı ve yakın bir zaman içinde de insanların bu platforma duyduğu ilginin azalacığını hiç sanmıyorum.

Sizin Instagram ile ilgili düşünceleriniz ne olursa olsun insanlar Instagram’ı seviyor. Öyle ki Instagram şu anda en popüler fotoğraf paylaşma platformu haline geldi..

Instagram üzerinden para kazanma fırsatı

Pazarlamacılar hakkında en çok sevdiğim şey kendilerini kitleye servis etmeye adamış olmaları. Çünkü gelecekten beklentileriniz için güzel deneyimler yarattığınızda para da beraberinde geliyor.

Bunun için bir takipçi kitlesine sahip olmak ve bu kitleye ürün satmak için reklam yapmanız yeterli. Artık internet üzerinden para kazanmanın en popüler yollarından biri bu.

Hadi şimdi bu konuyu biraz açalım ve detaylardan bahsedelim. İnstagram’dan aylık nasıl 200 dolar ve 10,000 dolar arası (hatta daha fazla bile olabilir) gelir elde edebileceğinize bakalım. Ama ilk önce sizinle Instagram’dan para kazanan 3 kişinin ilham verici hikayelerini paylaşmak istiyorum:

1- Theresa Nguyen sizin bildiğiniz gençlerden değil. Theresa Nguyen Instagram hesabında yüzbinlerce kişi tarafından izlenen ev yapımı slime’larının videolarını paylaşıyor.

Profili rengarenk paylaşımlar ile dolu olan Theresa yalnızca 490 video paylaşımı ile 820.000 takipçiye ulaştı ve harekete geçirici gönderileri ile de Instagram takipçilerini, açtığı online slime mağazasına yönlendiriyor.

Sizce Instagram kullanıcıları genç bir kızdan ev yapımı slime almak istiyorlar mıdır?

Kesinlikle evet!

Theresa’nın online slime mağazasını ziyaret ettiğimde sitedeki bütün slime’ların tükenmiş olduğunu gördüm. Time.com’un istatistiklerine göre Theresa ayda 3.000 dolar kazanıyor. Ailesi ile yaptığı şeyleri satma fikrini paylaştığında ailesinin güldüğü 13 yaşındaki küçük bir kız için aylık 3.000 dolar hiç de kötü bir gelir değil.

2- Instagram’ın çok çeşitli bir kullanıcı kitlesi olduğundan dolayı herkes Instagram üzerinden para kazanma fırsatına sahip. Listemizde Instagram üzerinden oldukça iyi para kazanan bir sonraki yıldıza bakalım: Sara Tasker.

Sara 32 yaşında, Yorkshire’da yaşıyor ve daha önce konuşma terapisti olarak çalışmış. Dört yıl önce dört aylık bir doğum iznine ayrıldığında Instagram hesabını açmış.

Sara’nın Instagram’da kendisine bir profil oluşturmak istemesindeki motivasyon, markaların Instagram kullanıcılarına sunduğu ücretsiz ürünler ve paraymış. Şimdi ise baktığımızda Sara 170 bin takipçisi ile bir mikro-influencer olmuş durumda.

Sara’nın profili kendi hayatından paylaştığı güzel lifestyle (yaşam tarzı) fotoğrafları ile dolu. Hesaplara göre Sara Instagram’dan geçen yıl ortalama 120.000£ kazanmış. Markalardan paylaşım yapması karşılığı para kazanmasının yanı sıra Sara aynı zamanda insanlara Instagram pazarlamacılığı konusunda koçluk da yapıyor.

3- Eğer Instagram’dan para kazanmak için büyük bir takipçi kitlesine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, Jeena Farmer ile tanışın! Warwickshire’lı nütrisyonel terapist ve freelance yazar Jeena Farmer’ın yalnızca 8,668 takipçisi var.

Fakat markalar Jeena’ya gönderi paylaşması karşılığında ortalama 64 dolar ile 128 dolar arasında bir para ödüyor. Hatta 250 dolar – 350 dolar olarak ücretlendirdiği bir paketi bile var ve bu paket kapsamında bir Instagram, blog postu ve tweet paylaşımı var.

Her yerde Instagram hikayeleri paylaşarak nasıl para kazanabileceğinize dair yazılar var. Fakat gerçekte bu güçlü kullanıcılar Instagram hesaplarını doğru bir şekilde nasıl yönetiyorlar ve para kazanmak için Instagram’ı nasıl kullanıyorlar?

Ben bazı araştırmalar yaptım ve araştırmalarım sonucu yalnızca Instagram üzerinden kendinize ait bir internet sitesine dahi ihtiyaç duymadan nasıl kendi işinizi kurabileceğinizi öğrendim. Tabii isterseniz siz kendinize farklı bir iş modeli kurarak kurduğunuz bu işi Instagram ile destekleyebilirsiniz.

Bu yazıda size Instagram üzerinden para kazanmanın 9 yolundan bahsedeceğim. Yazımı oldukça anlaşılır tutmayı istediğimden siz daha önce Instagram’ın ne olduğunu duymamış olsanız bile yalnızca bir ay içinde Instagram’dan ilk paranızı nasıl kazanabileceğinizi bu yazımda öğrenmiş olacaksınız.

Mutlaka okuyun: İnstagram’da Ne Sayfası Açabilirim?

Instagram’dan para kazanma şartları

Altına tatlı sözler yazarak günlük hayatınızdan fotoğraflar paylaşmak arkadaşlarınızı etkilemek için yeterli olabilir fakat para kazanmak için size bir faydası olmaz. Bu yüzden para kazanmak için neler gerekiyormuş bir bakalım.

1- İnsanlara Ulaşın ve İlham verin – Neden bir marka sizin gibi bir Instagram kullanıcısına para ödesin?

Çünkü sizin takipçi kitlenizi önemsiyorlar ve sizin paylaştığınız gönderiler sayesinde kullanıcılarınızın markanın ürünlerini almasını umuyorlar.

Algoritması sayesinde Instagram paylaştığınız gönderileri sizi daha çok sıklıkla takip eden takipçilerinizin sayfasında gösteriyor. Eğer gönderinizi doğru zamanda paylaşır ve doğru etiketler kullanırsanız diğer sosyal medya platformalarına göre daha hızlı bir organik büyüme kaydedebilirsiniz.

Peki ya başlangıçta yalnızca birkaç yüz kişi takipçiniz varsa?

Potansiyel kitleniz çok büyük olmadığı için paylaştığınız içerikler çok fazla kişi tarafından gösterilmez ve markalar da size ürünlerini tanıtmanız için para ödemez. İşte tam da bu yüzden Instagram üzerinden para kazanmak için birkaç bin takipçiye ihtiyacınız olacak.

Diğer yandan, bir ürünün satışını ya da reklamını yapmak istiyorsanız ikna kabiliyetinizin (“influence” olarak da biliniyor) olması ve takipçilerinizin sizin tavsiyeleriniz üzerine harekete geçmesi gerek. Yani bir “influencer” olmalısınız.

Gerçek hayattan iyi bir influencer örneği de Tim Ferriss. Tim Ferriss yaptığı podcast yayınında Mizzen+Main ürünlerinin tanıtımını yapmak için firma ile anlaştığında firmanın beklentisi bütün stoklarının tükeneceği yönündeydi. Firmanın CEO’su ve kurucusu Kevin Lavelle “Tim Ferriss etkisi” ni aldıkları sonuçlar neticesinde teyit etmiş oldu.

“Mizzen+Main markasını büyütme yolunda verdiğim en doğru kararlardan biri Tim Ferriss ile sponsorluk anlaşması yapmış olmamızdı. “Tim Ferriss etkisi” diye birşey gerçekten de var.” diyor Kevin Lavelle.

Yani bu demek oluyor ki yalnızca bir hesap açıp birkaç bin takipçi edinmek yeterli değil. Güçlü ve saygı duyulan bir Instagram kişiliğine de sahip olmalısınız.

2- Sadık Takipçiler Edinmek – Daha fazla takipçi edinmek elbette egonuzu okşayacaktır. Matematiksel olarak bile baktığınızda daha fazla takipçi edinmek Instagram ana sayfasında gözükme ihtimalinizi artırıyor.

Peki ya paylaşımlarınız insanların ilgisini çekmiyorsa?

İşte o zaman daha iyisini yapmaya çabalamak yerine başarısız olduğunuzu hissetmeye başlıyorsunuz.

Aynı anda dörtten fazla blog yazdığım zamanlarda hem başarıyı hem de başarısızlığı yaşadım. O zamanlar sitelerimin ziyaretçi sayıları ile hava atıyordum. Şimdi ise anlıyorum ki her şey sadakat ile alakalı. İnsanlar sitenizi ziyaret ettiğinde anlıyorsunuz ki çevrenizde sizi takip eden insanların problemlerine çözüm yolları buluyorsunuz.

Benzer şekilde Instagram hesabınızda nadiren yorum ve beğeni alıyorsanız insanlar profilinizi paylaşmıyor ve sizi takip etmiyorsa bu bir yerde yanlış yaptığınız anlamına geliyor. Paylaşımlarınızın Instagram’da neden ilgi görmediğine ve bu sorununuzu nasıl çözebileceğinize yazının ilerleyen bölümlerinde bakacağız.

Fakat şimdilik şunu anlamalısınız ki sadık 1.000 takipçiniz olsa bile Instagram üzerinden para kazanma potansiyeliniz var. Markaların sizinle çalışmak istemesinin sebebi sizin hesabınızda onlara kar sağlayacak paylaşımlar yapmanız.

Jeena Farmer da böyle yapıyor. Paylaştığı bütün gönderiler takipçileri üzerinde etkili olduğu için sağlık markaları Jeena’ya yaptığı paylaşımlar karşılığı oldukça iyi ödemeler yapıyor. Aşağıda Jeena’nın paylaştığı bir gönderiye bakın. 8.668 takipçisi olmasına rağmen Jeena’nın bu gönderisi 98 beğeni ve 15 yorum almış. Bu da Jeena’nın %3’ün üzerinde sadık kullanıcıya sahip olduğunu gösteriyor.

Yukarıdaki bilgiler dışında istisnai koşullar – Öğrencilik dönemlerimde kimya dersine dair en çok neden nefret ederdim biliyor musunuz? Bir sürü kurallar ve denklikler öğrendikten sonra hep istisnai koşullar da öğrenmek zorundaydık.

Fakat durumunuzun burada buna benzer bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Eğer ürünlerinizi direkt olarak Instagram üzerinden satmayı düşünüyorsanız çok büyük bir takipçi kitlenizin olmasına gerek yok. Mesela fotoğrafçılık, yazarlık, çizim, video düzenleme gibi özel bir yeteneğiniz varsa Instagram yalnızca hizmetinizi sunmanız için fonksiyonel bir rol oynamış oluyor.

Siz de hemen bugün kendinize bir Instagram hesabı açıp yaptığınız işlerin 3-5 fotoğrafını paylaşarak ve potansiyel müşterilerinize direkt mesaj atarak işe başlayabilirsiniz. Yeteneklerinize ve deneyimlerinize bağlı olarak kendinize müşteri kitlesi edinmeye başlayabilir ve para kazanabilirsiniz.

Umarım bu anlattıklarımda Instagram üzerinden o kadarda kolay para kazanılmadığını anlamışsınızdır. Bu oldukça zaman alan, çaba ve emek isteyen bir süreçtir.

Özetle Instagram’da nasıl büyük, sadık bir takipçi kitlesi edinilir?

Para kazanma çerçevesi içerisinde Instagram’da nasıl büyüyebileceğinize hızlıca bir bakalım. İşte takip etmeniz gereken 6 basit adım.

1- Biyografi bölümünü gösterişli kılın (websitenizin linkini akıllıca kullanın) – İster Instagram üzerinden ürünlerinizi tanıtmak ve satmak isteyen bir marka ya da bir işletme olun isterseniz para kazanmak isteyen sıradan bir insan olun; durum ne olursa olsun paylaştığınız gönderiler konusunda stratejik olmalısınız.

Biyografi kısmı Instagram’da oldukça önemli bir kısım. Çünkü profilinizi ilk kez ziyaret eden kişiler direkt olarak bu bölüme bakar. Bu nedenle biyografi kısmına yazacaklarınızı basit ve direkt tutun. Mesela Foundr Magazine’ in Instagram profiline bakalım.

Foundr Magazine’in biyografi kısmına baktığınızda biyografilerine yazdıkları 3 önemli nokta var:

– Kendilerini daha detaylı tanıtmak için takipçilerine derginin ÜCRETSİZ bir sayısını sunuyorlar.
– Emojiler kullanarak takipçilerin dikkatlerini çekmek istedikleri yöne doğru çekiyorlar.
– İnternet sitelerinin linkini eklemeleri güzel çünkü takipçiler direkt olarak internet sitesine ulaşabiliyor.

İsterseniz biyografi kısmında yaratıcılığınızı ve kişiliğinizi de gösterebilirsiniz. Eğer ilgi çekici bir biyografi kısmınız varsa insanlar muhtemelen “Takip Et” butonuna basacaklardır.

Profil fotoğrafınız ya da marka logonuz açık ve yüksek kalite olmalı. Neden mi?

Çünkü Instagram görsel bir platform ve kullanıcılar paylaşımlarınızın altına yazdıklarınızın ötesinde güzel, kaliteli bir görsel görmeyi bekliyor.

Önemli İpucu: Paylaşımlarınız ile takipçilerinizi düzenli olarak Instagram biyografinizdeki linke yönlendirebilirsiniz. Eğer profilinize bit.ly uzantılı bir link koyarsanız arka planda bit.ly uzantılı linkteki içeriği değiştirme imkanınız olur.

2- Düzenli olarak paylaşım yapın ve size yorum yapanlara geri dönün – Arkadaşlarım ve ailemle olan ilişkilerimin iyi olduğu söylenebilir. Size biraz özel hayatımda ilişkilerimi nasıl idare ettiğimden bahsetmek istiyorum.

Düzenli olarak aileme ve arkadaşlarıma zaman ayırıp hayatımda olup bitenleri anlatıyorum ve onların anlattıklarıma dair düşüncelerini dinliyorum. Belli bir süre yakınlarımdan birinden haber almazsam kendim onları arıyorum.

Aslında Instagram da benzer şekilde çalışıyor. Her şeyden önce Instagram sosyal bir platform, daha farklı bir deyişle offline insan ilişkilerimizin online bir uzantısı.

Tailwind Havayolları 100.000 Instagram paylaşımı üzerinde 3 ay boyunca yapılan bir analizde daha etkili bir sosyal medya kullanımın daha fazla etkileşim yoluyla olduğunu saptamış. Bununla birlikte yüksek etkileşimin takipçi sayısı artışında da büyük bir etkisi olduğunu fark etmişler.

Bakıldığında istedikleri başarıya sahip olamamış Instagram hesaplarının ortak bir noktası var: her gün paylaşım yapmıyorlar. Instagram’da aktif olmak için zaman yaratmalısınız. Mesela paylaşımınıza yorum yapanlara geri dönüş yapabilirsiniz.

İnsanlar paylaşımınıza yaptığı yorumları bir nevi bir sohbet gibi düşünün ve bu sohbette insanları cevapsız bırakmayın. Örneğin bunun için kendinize bir etiket belirleyip takipçilerinizden sizin paylaşımlarınızla alakalı gönderiler yaptıklarında o etiketi kullanmalarını isteyebilirsiniz. Takipçileriniz tarafından size dair oluşturulmuş gönderiler markanızın ya da sizin kişisel profilinizin güvenirliliğini artırır ve de takipçilerinizin sadakatini kazanmış olursunuz.

Düzenli olarak paylaşım yapmak oldukça önemli olsa da paylaşımlarınızı doğru zamanda yapmak da son derece önemli. Çoğumuz sürekli olarak elimizde telefon ile gezse de iş günleri mola saatlerinde ya da insanların boş vakitlerinde; sabah ve akşam saatlerinde paylaşım yapmak daha iyi.

3- Gönderilerinizde paylaştığınız şey ile ilişkili etiketler(hashtag) kullanın – Etiketler 2007 yılından beri sosyal medya platformlarında benzer temaya sahip fotoğrafları kümelemek için kullanılıyor. Instagram’da da etiketler oldukça işe yarıyor. Instagram size her gönderiye 30 etiket eklemenize izin veriyor.

Ben her gönderide 10-15 adet arası etiket kullanmanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bu sayede size yazı yazmanız için verilen alanı etiketler ile değil yazı için ayırmış oluyorsunuz. Etiketlerinizi gönderinin açıklama kısmı yerine ilk yorum olarak ekleseniz bile Instagram bu etiketleri algılayabiliyor.

Örneğin: Aşağıda Foundr’ın paylaştığı gönderiye bakalım. Foundr, kullandığı etiketlerde dergilerinin 36.sayısını ve Gary Vaynerchuk ile ilgili içeriklerinden bahsediyorlar.

Siz de etiket kullanırken rastgele etiketler kullanmamalısınız. Her zaman kullandığınız etiketlerin gönderileriniz ile ilişkili ve çok kullanılan etiketler olmasına dikkat etmelisiniz. Bu nedenle hangi etiketlerin çok aratılan etiketler olduğuna dair ön bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Alanınızda sıkça kullanılan etiketlerin neler olduklarını araştırın ve o etiketler ile paylaşılmış kaç adet gönderi olduğuna bakın.

Örneğin ben bu yazıyı yazarken #Pazarlama etiketi ile paylaşılmış 222,142 gönderi vardı. Kaç adet gönderi paylaşıldığına ve alanınızdaki trend etiketleri öğrendikten sonra düşük rekabet, orta rekabet ve yüksek rekabet olmak üzere 3 kategori oluşturmanızı öneririm.

Çünkü şimdi araştırmalarınızı tabloya dökmenizi isteyeceğim. Aşağıda kişisel gelişim ve sabır ile ilgili olan etiketlerin bir tablosu var. Bu tabloda 12 binden az gönderide kullanılan etiketler düşük rekabet, 12 bin ve 100 bin arasında gönderide kullanılan etiketler orta rekabet ve 100 binden fazla gönderide kullanılan etiketler yüksek rekabet olarak sınıflandırılmış.

Instagram’da bir paylaşım yaparken her üç kategoriden de etiket kullanmaya özen gösterin. Bu sayede düşük rekabetli etiketler arasında yüksek rekabetli etiketler kullandığınız için gönderiniz üst sıralarda gözükecek.

Etiketlerden sonra önemli bir konu daha olan açıklama kısmını inceleyelim.

Instagram’da açıklama kısmında yaratıcı olmak, söylemek istediğinizi aktarmak ve takipçilerinize istediğiniz düşünceyi hissettirebilmek için 2,000 karakteriniz var. Açıklama kısmına yazacaklarınız konusunda kesin kurallar olmamakla birlikte takipçi kitlenizi tanıyor olmalı ve ona göre bir şeyler yazmalısınız.

Bir emoji ya da bir iki kelime ile de etkili paylaşımlar yapabilirsiniz.

İsterseniz Nat Geo’nun yaptığı gibi daha açıklayıcı olmayı tercih edebilir ve nesnel olgulardan da bahsedebilirsiniz.

Ya da emojiler kullanabilir ve açıklamanızda başka Instagram kullanıcılarından @ işareti ile bahsederek insanları paylaşımınıza çekebilirsiniz. Örneğin aşağıdaki gönderide Starbucks Ulusal Pembe Günü’nü pembe kalp emojisi ile paylaşmış.

4- Paylaşımlarınızın kalitesini yükseltin – Instagram kullanıcıların paylaştığı gönderileri haber akışı sayfasında kronolojik olarak göstermeyi bıraktığından beri kötü bir içeriğe sahipseniz haber akışında gözükme ihtimaliniz çok düşük. Platformdaki rekabet o kadar büyük ki Instagram kullanıcılarının %80’i bir işletme ya da influencer hesabını hali hazırda takip ediyor. Bu da insanların ilgisini çekmek için başkaları ile rekabet içinde olduğunuz anlamına geliyor.

Kullanıcıların ilgisini çekmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktalara bir bakalım.

i. Düşük kaliteli fotoğraflar: Instagram görsel bir platform olduğu için bulanık ya da sıkıcı fotoğraflar insanların ilgisini çekmez. Benzer şekilde stock photos’dan satın aldığınız 1 dolarlık fotoğraflar da. Kullanıcıların ilgisini çekmeniz için fotoğraflarınızın orijinal olması gerek. Mesela işletmenizin Instagram sayfasının insanların ilgisini çekmesi için çalışanlarınızın Instagram sayfasını kullanmasına izin verebilirsiniz.

Bunun iyi örneklerinden biri HubSpot. HubSpot, kendi Instagram sayfasını çalışanlarının kullanmasına izin vererek #hubspotemployeetakeover ve #humansofhubspotetiketi ile çalışanlarının hayatlarında olup bitenleri bu sayfada paylaşmasına izin veriyor.

ii. Sürekli yapılan ürün reklamları: İnsanlar Instagram’ı arkadaşlarının ve ailelerinin hayatlarından görsel bir içerik görmek için kullanıyorlar. Bunun yanı sıra markaların farklı yönlerini de görmek istiyorlar fakat markaların promosyon reklamlarının bombardımanına tutulmak istemiyorlar. Melyssa’nın aşağıdaki gönderisinde yaptığı gibi siz de insanlar ile eğitici içerikler ve ilham verici sözler paylaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top