5. Kendinizi Gelecekte nEREDE Görüyorsunuz? 2023

Shpresa Jusufi, 1960 yılında Makedonya’nın Kumanova kentinde doğdu. Ailesinin 3 çocuğundan biri olarak Üsküp’te uzun yıllar yaşadı. Kendisi diplomat olan Shpresa Jusufi’nin kardeşlerinden biri Makedonya’nın ünlü müzisyenlerinden biri olan Ciki, diğer küçük kardeşi ise İsviçre’de bilişim alanında çalışmakta. Priştine Üniversitesi eğitiminin ardından Üsküp’te Kiril ve Metodi Üniversitesinde İktisat bölümünden 1988 yılında mezun oldu.1997 yılında Malta’da Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans programını tamamladı. Lisanları arasında İngilizce, Makedonca, Sırpça, Türkçe dillerini bilmekte. 1990 yılında ilk iş hayatına Kumanova’da Ahşap İşleme firmasında yönetici görevinde bulundu. 1994 yılında Dış İşleri Bakanlığı’na başvurdu ve sonrasında diplomat olarak göreve başladı. Yurtdışı görevleri arasında Makedonya Cumhuriyeti’nin NATO misyonunda Müsteşar ünvanıyla Misyon Başkan Yardımcısı, Hollanda’daki Makedonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı ve son olarak da ülkesinin Ankara Büyükelçiliği’nde Elçi Müsteşar ünvanıyla Maslahatgüzar görevini üstlendi. Yurt dışında en kritik görevlerinden biri ülkesinin NATO üyeliği sürecindeki Ulusal Koordinatörlük, Merkezdeki görevleri arasında ise Dışişleri Bakanlığı sözcülüğü vardı. Shpresa Jusufi, Dışişleri Bakanlığında’ki görevine başlamadan önce Makedonya’da Alzhemier’la Mücadele Derneği’nde gönüllü olarak görev aldı.

1xbet

2018 yılı itibariyle Makedonya Cumhuriyeti NATO Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı (Geçici Misyon Başkanı) olarak Brüksel’de çalışmaları yürüttüm. 2019 yılında Makedonya Cumhuriyeti Dışişleri’nde görevlendirildi.

İnsanları seven, dinamik, güleryüzlü biri olduğumu söyleyebilirim.

1xbet

5. Kendinizi Gelecekte NEREDE Görüyorsunuz?

Dışişleri Bakanlığı’nda ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğim. Makedonya Cumhuriyeti Büyükelçisi olmak istiyorum.

1xbet

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top