ABD’li bir Kongre üyesi, Xbox-Activision Anlaşmasının Incelenmesini Istiyor 2023

ABD’li bir kongre üyesi, Xbox-Activision anlaşmasının incelenmesini istiyor

Geçen hafta çok sayıda uzman, Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının ABD’de yasalara takılabileceğini ancak anlaşmanın tamamlanmasının muhtemel olduğunu söyledi. Sonunda beklenen oldu ve bir politikacı, anlaşmanın yakından incelenmesini istedi.

1xbet

New York’un 10. kongre bölgesini temsil eden ve Meclis Yargı Komitesi Başkanı olarak görev yapan Jerry Nadler, haberlerle ilgili düşüncelerini Twitter‘da dile getirdi. Activision’ın cinsel suistimal davasında hesap vermekten kaçınmak için çalışanlara zorbalık yaptığını belirtti. Oyun devinin Xbox tarafından satın alması, zamanlama açısından şüphe çekici bulunuyor.

Xbox ve Activision arasındaki anlaşma neden incelenmeli?

Son raporlar, rekabetin darbe alması ve tekellik endişeleri bir yana, Activision CEO’su Bobby Kotick’in cinsel istismar ve taciz davalarından sonra Activision Blizzard’ı satmaya karar verdiğini öne sürüyordu. Kaliforniya eyaleti tarafından yıllarca süren araştırmalar, cinsel taciz, ayrımcılık ve ücret eşitsizliği gibi suistimalleri ortaya çıkardı.

1xbet

Kotick istifa etmeyi reddetti ancak istifa çağrıları her geçen gün artmaya devam etti. Activision Blizzard çalışanlarının yanı sıra oyun sektörünün önde gelen stüdyoları ve yayın organları, stüdyodaki çalışma koşullarına tepki gösterdi. Anlaşmanın ardından doğan genel fikir birliği, Activision’ı satmanın Kotick’e kaçış yolu sağladığı yönünde.

Kotick’in öylece çekip gideceği fikri ve Microsoft’un kendisine karşı övgü dolu sözleri tepki topladı. Anlaşmanın zamanlaması tesadüf değil ve gün ışığına çıkan skandalları ortadan kaldırmıyor. Microsoft’un Bethesda ve Activision gibi iki dev şirketi alarak tekelleşmeye doğru ilerlemesi de sektöre zarar veriyor.

1xbet

Kısaca kongre üyesinin böyle bir talebi desteklenmeli ve yukarıdaki açılardan incelenmeli. Xbox zengin olabilir ancak atılan bu yanlış ve şüpheli hamlenin araştırılmayacağı anlamına gelmiyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top