Ancak Yukarıda Bahsettiğimiz Gelişmeler Ardından 5 2023

1xbet

VİOP PİYASASI

Haftalık Viop Analizi – 20 Şubat 2023

Ekonomik Görünüm

ABD

FOMC toplantı tutanakları takip edilecek

1xbet

ABD’de istihdam verilerinden bu yana faiz beklentilerine ilişkin hareketlilik artış gösterdi. Geçtiğimiz hafta enflasyonda yavaşlama hızının azaldığının görülmesi ve perakende satışlardaki güçlü artış da bazı FOMC üyelerinin önceki günlerde açıklamalarına dayalı olarak ortaya çıkan “daha uzun süre, daha yüksek faiz oranı” ortamına yönelik beklentilere daha da ağırlık kazandırdı.

25 baz puan faiz artırımının gerçekleştirildiği ortamda 2023 yılı için faizin en yüksek 5%’i göreceği öngörülüyordu. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gelişmeler ardından 5,25 – 5,50 aralığı bile gündeme geldi. Dolayısıyla toplantı tutanakları mevcut koşullara göre daha az temkinli ifadeler içerme potansiyeli taşıyor olabilir. Piyasalar buradan topladığı ipuçları ile birlikte ABD tarafındaki büyüme ve çekirdek tüketici fiyat endeksi rakamlarıyla faiz beklentilerini yorumlamaya çalışacak.

1xbet

Çekirdek Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi

Fed’in enflasyon göstergesi olarak kullandığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları (çekirdek PCE)fiyat endeksi, haftanın kritik verilerinden biri olarak takip edilecek. Son dönemde enflasyonda yavaşlamanın ivme kaybı yaşaması ve işsizlik oranının çok düşük seyretmeyi sürdürmesi, Fed’in önceki aylarda sanılana göre daha uzun süre faiz artırması gerekebileceği beklentisini ön plana çıkardı. Dolayısıyla söz konusu verinin seyri oldukça önemli. Sonra olarak 4,4% seviyesinde açıklanan çekirdek PCE’nin yavaşlamaya devam etmesi sürpriz olmayacaktır. Ancak yavaşlamanın ivme kaybetmesi, hele ki değişmemesi veya artması gibi senaryolar en iyi ihtimalle agresif Fed beklentilerinin korunmasına yol açabilir.

Çeyrek Büyümesi

Fed’in uygulayacağı faiz beklentilerinin agresifleşmesiyle birlikte bir taraftan resesyon endişesi artsa da, bir taraftan büyümeyi destekleyecek güçlü gösterge akışı devam ediyor. Son olarak perakende satışlarda güçlü artışları takip ettik. 4. Çeyrek büyümesine ilişkin ikinci okuma açıklanacakken, ilk okumadaki 2,9%’luk oranda değişiklik yapılması beklenmiyor.

İmalat ve Hizmet PMI

ABD’de hizmet ve imalat aktivitesi artan faiz ortamının da etkisiyle bir süredir ivme kaybı yaşarken, özellikle hizmet aktivitesi son 7 aydır aralıksız daralma gösterdi. Özellikle artan faiz beklentileriyle birlikte imalat ile hizmet aktivitesinin nasıl seyredeceği, 2023 yılındaki resesyon riskine ilişkin ipuçlarının toplanması açısından da önem taşıyor. Piyasa beklentisi, gerek imalat, gerekse hizmet aktivitesinde daralmanın devam edeceği yönünde. Ancak daralmanın yavaşlamasının beklendiği de dikkat çekiyor.

Mevcut Konut Satışları

ABD’de mevcut konut satışları geçtiğimiz yılın aynı döneminde 6 milyona yakınken, Aralık ayında 4,02 milyona kadar geriledi. Bu pandeminin en sert vurduğu dönemin bile altında bir rakam. ABD’de konut sektörü özellikle büyümeyle iç içe değerlendirilirken, konut sektöründeki ivmenin gecikmeli de olsa büyümeyi etkileyeceği öngörülüyor. Dolayısıyla faiz politikasının da etkilemiş olduğu satışlardaki düşüşün, özellikle psikolojik bir sınır olarak da değerlendirilebilecek 4 milyon sınırının altına inip inmeyeceği takip edilecek.

Yeni Konut Satışları

ABD’de konut satışlarının büyüme ile ilişkilendirilmesi nedeniyle olası resesyon ihtimaline karşı ipuçları açısından önemli bir yer tutuyor. Yeni konut satışları 2019 yılından bu yana gördüğü en düşük düzeylerden toparlanma çabası göstermişti. Son olarak 616 bin olarak açıklanan satışların toparlanma eğilimi gösterip göstermeyeceği yakından takip edilecek.

Michigan Tüketici Hissiyatı

Haftanın son işlem gününde Michigan Üniversitesi’nin hazırladığı anketi takip ediyor olacağız. Şubat ayına ilişkin anketin güncellemesi olacak bu rakamlarda büyük bir değişiklik öngörülmüyor. Fed Başkanı Powell’ın 2022’de enflasyon tahminleri nedeniyle vurgu yaptığı anket ilgili dönemden beri daha da yakından takip ediliyor.

Euro Bölgesi ve Almanya PMI verileri

Euro Bölgesi için özellikle enerji krizi ve bunun da etkileriyle mücadele için uygulanan faiz politikası imalat ile hizmet aktivitesini önemli ölçüde baskılamıştı. Son dönemde enerji fiyatlarının daha istikrarlı hale gelmesi ve enerji krizinin en azından şimdilik geride kalmasıyla birlikte sektörü aktivitelerinde toparlanma dikkat çekiyor. Euro Bölgesi ve Almanya için imalat aktivitesinde daralmanın sürmesi, ancak ivme kaybetmesi bekleniyor. Ancak hizmet aktivitesi için çok daha iyimser bir görünüm hakim. Hizmet aktivitesinin iki ekonomi içinde genişlemeyi sürdürmesi ve ek olarak ivme kazanması bekleniyor.

Euro Bölgesi Enflasyonu

Euro Bölgesi’nde Ocak ayı enflasyonu öncü verilerde 8,5% olarak açıklanmıştı. Son dönemde doğalgaz fiyatlarındaki düşüşe karşın Ocak ayı enflasyonunun 8,5%’ten 8,6%’ya revize edilmesi söz konusu. Çekirdek enflasyonun ise 5,2% olarak kalması bekleniyor.

Alman ZEW Ekonomik Koşullar Endeksi

ZEW’in hazırladığı anket enerji krizi sırasında Almanya ve Euro Bölgesi ekonomileri için oldukça karamsar tablolar ortaya koymuştu. Son dönemde kademeli olarak toparlanan endeks dengelenen enerji fiyatlarının da etkisiyle Ocak ayında pozitif bölgeye çıkmayı başarmıştı. Ocak ayında 16,9 olarak açıklanan endeksin Şubat ayında da toparlanma eğilimini sürdürmesi bekleniyor.

Alman Ifo İş İklimi Endeksi

Avrupa’nın en büyük ekonomisindeki işletme koşulları büyüme beklentileri üzerinde de etkin rol oynuyor. ZEW’e benzer şekilde, Ifo Enstitüsü’nün hazırladığı işletme anketi de son dönemde dengelenen enerji fiyatlarıyla birlikte bir miktar toparlanma sağladı. Ancak buna rağmen devam eden faiz beklentilerinin işletmelerin görüşlerini nasıl etkilediği de takip ediliyor olacak.

İNGİLTERE

İmalat ve Hizmet PMI’ları

Resesyon riski bulunan ekonomiler arasında olan İngiltere’de Şubat ayına ilişkin imalat ve hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri takip edilecek. Son dönemde gerek enerji piyasasının, gerekse faiz politikasının olumsuz etkileriyle birlikte daralma takip ediliyor. İvme kaybının devamı, ancak hız kaybetme beklentisi söz konusu.

TCMB Faiz Beyanatı

TCMB 19 Ocak’ta gerçekleştirdiği beyanatta 9% düzeyinde bulunan politika faizini değiştirmeme kararı almıştı. Foreks anketine göre beklenti politika faizinin 50 baz puan indirimle 8,5%’e çekileceği yönünde. Beklenti anketi arasında 100 baz puanlık faiz indirimi ve faizin sabit bırakılacağı tahminleri de dikkat çekiyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top