Atanamamak Nedir (ve ne Değildir)? 2023

Türkiye’de eğitim fakültelerinden mezun olan öğretmenler, diplomalarındaki yeterliklerine rağmen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) giriyor. Bu sınav da Genel Kültür ve Yetenek, Eğitim Bilimleri ve Alan Eğitimi olmak üzere üçe ayrılıyor. Bu sınavdaki sonuçlarına göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) atama sayılarını yayımlıyor ve öğretmen, görev yapıp yapamayacağını öğreniyor. Eğer öğretmen, sayılara uygun bir sıralamada yer alıyorsa tercih yapıyor, mülakata giriyor, güvenlik soruşturmasından geçiyor ve atama takvimini bekliyor. Göreve başladığındaysa ilk yıl “aday/sözleşmeli öğretmen” oluyor ve çeşitli denetimlerden geçiyor. Dört yılın sonunda “kadrolu öğretmen” olarak görevine devam ediyor. Tabii tüm bu süreçler pek de kolay işlemiyor. Sınava giren yeni öğretmen sayıları, halihazırda atama bekleyen öğretmen sayıları, sınavda uygun sıralamaya giren ancak mülakatta puanı düşürülen öğretmenler vb. pek çok durum bu süreci derinden etkiliyor. Göreve başlayamayan öğretmenler, geçimlerini sağlayabilmek için “ücretli öğretmenlik” yapabiliyor/yapmak zorunda kalıyor.

1xbet

Ücretli öğretmen, ders saati üzerinden maaşını alan, sigortası da çalıştığı gün kadar yatan, herhangi bir atama olduğunda okulda görevine son verilen, kendi branşı dışında da herhangi bir branşta görev yapmak zorunda bırakılan öğretmenlerden oluşuyor. (Bir not düşmekte fayda görüyoruz: Ücretli öğretmenliği formasyonu olmayan herhangi bir lisans mezunu da yapabiliyor.)

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından Öğretmenlik Meslek Kanunu teklifine dair yayımlanan açıklamada öğretmenlik mesleğinin, aday öğretmenlik döneminden sonra “öğretmen”, “uzman öğretmen” ve “başöğretmen” olmak üzere üç kariyer basamağına ayrılacağı, uzman öğretmen veya başöğretmen unvanı alanlara her unvan için ayrı ayrı olmak üzere bir derece verileceği belirtiliyor.

1xbet

“Öğretmenliğin ne olduğunu tanımlamak, bu deneyimi yaşayanlar için biraz güç, bu yüzden öğretmenliğin ne olmadığını söylemek istiyorum. Öğretmenlik maddi beklentilerle yapılacak, sadece somut iş gücü gerektiren, vicdan ve duygu unsurunu içinde barındırmayan bir meslek değildir.” – Mert Öğretmen, Samsun

Kısaca söylemek gerekirse, atanamayan öğretmen, “yarım öğretmen” değildir. “Başarısız öğretmen” değildir. “Eksik öğretmen” değildir. “Bilgisi olmayan öğretmen” değildir. Atanamayan öğretmen, yanlış ve eksik politikalar yüzünden mesleğini icra edemeyen ve diğer öğretmenlerden hiçbir farkı olmayan, eğitim fakültesi mezunu ve formasyonu olan bir öğretmendir.

1xbet

“İçinde bulunduğumuz şartları değiştirebilme ihtimalim olan bir meslek hayalimdi. Öğretmenlik bu imkanı size sağlayan bir meslek. Hayatın henüz başında olan bireylerle iletişim kurup onlara farkındalık kazandırabilme ihtimali beni heyecanlandırıyor.” – Ahmet Öğretmen, İstanbul

“Tek cümlede ifade etmek çok zor. Çocuklar ile gelecek arasında bir köprü olduğumuzu düşünüyorum.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top