BIST 100-30 – XYUZO 2023

BIST 100-30 Endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören piyasa değeri en yüksek 100 pay senedine dahil olan, yine Borsa İstanbul’da işlem gören hacim ve piyasa değeri en yüksek 30 payın yer aldığı BIST 30 Endeksinde olmayan 70 hisse senedinden oluşmaktadır.

1xbet

Endeks, Borsa İstanbul’da işlem gören payların gruplar halinde fiyat ve getiri performanslarının ölçülmesi amacıyla oluşturulmuştur. BIST 100-30 Endeksine dahil olacak hisseler; Yıldız ve Ana Pazarda işlem gören A ve B grubu hisseler arasından seçilmektedir.

BIST 100-30 Endeksi; 31.12.2008 tarihinde 268.6407 değeri ile oluşturulmuştur. Yılda dört kez Ocak-Mart, Nisan-Haziran, Temmuz-Eylül, Ekim-Aralık dönemleri olarak 3 ayda bir yeniden belirlenmektedir. Seans süresince her 1 saniyede bir hesaplanmakta ve eşanlı olarak yayımlanmaktadır. BIST Banka Dışı Likit 10 Endeksinin değerlemesinde kullanılan veriler günlük ortalama işlem hacmi ve düzeltilmiş fiyatlar üzerinden yapılmaktadır.

1xbet

BIST 30 ve BIST 100’de hem Kurumsal Ürünler Pazarı’nda işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve girişim sermayesi yatırım ortaklıkları, hem de Ulusal Pazar’da işlem gören şirketler esas alınmaktadır. Dönemsel değişiklikler, ilgili endeks dönemi başından en az 10 gün önce ilan edilmektedir. İlgili dönemlerden önce işlem hacmi ve likidite bakımından üst sıralara çıkan hisseler endekse dahil olmakta, hacim ve likidite azalması yaşayan paylar ise endeksten çıkarılmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top