Blackjack Nasıl Oynanır 2023

Blackjack Nasıl Oynanır

Blackjack kumarhanelerde en çok tercih edilen Türkçe’de 21 oyunu olarak da adı geçen oyundur. Öğrenmesi son derece kolaydır. Filmlere konu olacak kadar nam yapmış oyunu merak ettiyseniz Blackjack nasıl oynanır konusuna deyinelim.

1xbet

Blackjack’in nasıl oynandığından önce, oyun hakkında bilmeniz gereken ilk şey, Blackjack’in diğer oyunculara karşı değil kasaya karşı oyuncuların galip gelmeye çalıştığı oyun olduğudur. Tüm oyuncuların amacı 21 değerine ulaşmak ya da 21 değerine en yakın değere yaklaşarak kasadan daha büyük bir toplam değere ulaşmaktır.

Kartlar dağıtıldığında her oyuncuya 2 kart verilir. Her oyuncunun kartı açık durumdadır ama kasanın tek kağıdı kapalı durumdadır. Oyuncu kasanın ilk kart değerine ve kendi kartlarında ulaştığı toplam değere göre yeni kart isteyip istemediği kararını vermek durumundadır.

1xbet

Oyuncunun herhangi bir değeri aşma zorunluluğu yoktur, kasanın 16’yı geçme zorunluluğu vardır. Bu oyuncuya avantaj sağlamaktadır şöyleki; kasa açtığı iki kart sonucu 16 değerine ulaştığında kart çekme zorunluğundan dolayı bir kart daha almak durumundadır. 6 ve daha yüksek değerde kasanın her çekeceği kart kasanın 21’i geçeceğinden kaybedeceği, oyuncuların kazanacağı anlamına gelir. Kasanın elinde 16 varsa kasanın kart çekip çekmeme adına verebileceği bir karar bulunmamakta, kurallara göre yeni kart çekmesi gerekmektedir. Bu da kasanın oyuncuya kıyasla daha dezavantajlı olduğu bir durumdur.

Yukarıdaki örnekte belirttiğim gibi Blackjack şans ve stratejinizin oyundaki kaderinizi belirlediği kart oyunudur. Blackjack’te kaderinizi kendiniz çizersiniz. Elinizde 14 varken kart çekmek isteyip istemediğiniz tamamen size kalmıştır. Elinizde 14 varken kart çekmiyorsanız kasanın 22 ya da daha fazla değere ulaşıp yanmasını (BUST) bekliyorsunuz demektir. Blackjack nasıl oynanır konusunda kart değerleri konusu önemlidir.

1xbet

Blackjack kart değerleri

Blackjack Nasıl Oynanır Kavramlar

Blackjack Nasıl Oynanır Videolu Anlatım

Blackjack kart değerleri

Blackjack nasıl oynanır konusunda kart değerlerinden bahsetmezsek olmazdı. Gerçi Blackjack Kart Değerleri için detaylı bir makale yazmıştık ancak kısa bir bilgilendirme bu yazımızda da yer alırsa hiç fena olmaz.

• Oyunda kartların değer yönünden renginin bir etkisi yoktur.
• 2’den 10’a kadar tüm Blackjack kartları kendi değerindedir.
• Bütün resimli kartlar (K – Q – J ) 10 değerini taşımaktadır.
• Oyundaki en önemli kart As’tır ve değeri 1 ya da 11 değerini alır. Eğer oyuncu As ile 21 değerini aşıyor ise As 1 değerini alırken aşmıyorsa da 11 değerini alır.

Örnekler: Oyuncunun elinde 3 ve As kartları toplam değerin 14 olduğunu gösterir. Oyuncu yeni kart aldığında gelen kart As ise oyuncu toplam 15 kart değerine ulaşacaktır. Gördüğünüz gibi ilk kartlarda 11 değerini alan As, 21 aşılacağından dolayı 1 değerini aldı.

Blackjack Nasıl Oynanır Kavramlar

Blackjack’in nasıl oynandığını tam olarak anlayabilmeniz için Blackjack terimlerini iyi bilmeniz gerekmektedir.
Blackjack yapmak oyunda en çok yapmak isteyeceğiniz şeydir. Anlamı toplam iki kartta 21 değerine ulaşmış olmanız demektir. Bunun için As ve 10 değerine sahip herhangi bir kart çekmeniz yeterlidir.Yalnız belirtmem gerekiyor, 2 kartın üzerinde kartla toplam 21 yaptıysanız buna “Blackjack yapmak” denmiyor.

Elinizin gücüne göre yapmayı tercih edeceğiniz hamleler vardır. Bunlar “Hit (Kart al)”, “Stand (Kart alma)”, “Double (İkiye katla)”, “Split (Kartları böl)”, “Surrender (Pes et)”.
Eğer kasanın ilk açtığı kart As ise krupiyer size “Insurance(Sigorta)” teklif edecektir. Bunun anlamı kasanın Blackjack yapma ihtimaline karşı yatırdığınız miktarın yarısını ödeyerek diğer yarısını kaybetmemenizi sağlar. Bir nevi araç sigortasının kazık hali arkadaşlar. Ben sigorta teklifini pek değerlendirmiyorum ama kasa blackjack yaptığında içiniz cız etmiyor değil hani.
Kavramlara da değindikten sonra bu yazıyı burada sonlandıralım.

Blackjack Nasıl Daha iyi Oynanır

Blackjack nasıl daha iyi oynanır biliyor musun sayın okuyucu ? Tecrübe kazandığınız zaman. Kazançtayken para çekim talebi vermeyi öğrendiğin zaman daha iyi oynanır. Kimse kaybetmek için Blackjack oynamaz ama hırsımıza yenik düşüp Blackjack nasıl oynanmaz onu benimseriz farkında olmadan. Bu nasıl daha iyi oynanır kısmını sonradan ekledim, kulaklara küpe olsun diye yazdım. Teknik bilgi akışını kesmek istemezdim ama belirtmeden geçemedim açıkçası.

Şöyle derin bir nefes alın okuduklarınızı sindirmeye çalışın. Eğer her şey yolunda ben okumaya devam etmek istiyorum diyorsanız hayhay.

Blackjack Nasıl Oynanır Videolu Anlatım

Bazen videolu anlatım uzun uzun yazı okumaya gerek bırakmaz. Youtube’da gördüğüm bir videoyu Blackjack nasıl oynanır isimli bu yazımda paylaşmak istedim. Umarım Blackjack nasıl oynanır videosuyla anlamadığınız nokta kalmaksızın oyunu öğrenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top