Bornova Kiralık Daire 2023

Bornova Kiralık Daire Arayanlar için Kolaylık Sağlayacak Bilgiler

Ege’nin incisi olan İzmir yaşamaya değer en güzel şehirlerimizden. Denizi, havası her şeyiyle güzelliklerle doludur. Bu şehirde yaşamak isteyenler kiralık daire arayışına girdiklerinde Zingat.com sitesinden yardım alabilirler. Bornova kiralık daire ilanlarını seçip istediğiniz kriterleri belirleyerek anında kendinize en uygun ilanları görüntüleyebilirsiniz. Kiralık daire ararken nasıl bir evde yaşamak istediğinizi ve ihtiyaçlarını belirlemeli, seçimlerinizi bu doğrultuda yapmalısınız. Bornova kiralık daire ararken seçimlerinizi etkileyecek kriterlerden biraz bahsedelim.

1xbet

Kiralık daire ararken ilk olarak bütçenize uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Kira tutarlarını zorlanmadan karşılayabileceğiniz Bornova kiralık dairelere bakmalısınız.
– Seçeceğiniz kiralık dairenin kullanıma uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Kiralık dairenin yer döşemeleri, dolapları, tesisatları sağlam olması gerekir. Kiralık evin duvarlarında küf, mantar gibi rutubet sorunları olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle yeni boyanmış evlerde rutubet sorunu kamufle edilmiş olur, daha dikkatli olmalısınız. Yaşadığınız evde iyi koşullar olması gerekir.
– Kiralık daire ararken büyüklüğe karar vermekte baz alacağınız kriter, ihtiyaçlarınız ve bütçeniz olmalı. Kiralık daire büyüklüğü arttıkça kira bedeli de artacaktır. Kiralık dairenin oda sayısı ailenizin ihtiyaçlarını karşılamalı. 2+1, 3+1 kiralık daire seçimi evde yaşayacak birey sayısına uygun olmalı. Bunlar dışında dairedeki odaların genişliği yeterli büyüklükte olmalıdır.
Bornava kiralık daire seçiminizde doğru konumda olan daireyi bulmalısınız. Seçeceğiniz kiralık daire iş yerinize, çocuğunuzun okuluna, hastaneye, markete, alışveriş merkezlerine yakın olması faydanıza olacaktır. Ayrıca buralara ulaşım sağlayacağınız toplu taşıma araçlarına ya da duraklarına yakın olması da çok avantaj sağlayacaktır.
– Daire ararken cephesine dikkat etmelisiniz. Güneş ışığından faydalanan kiralık daireler seçmelisiniz. Çünkü bu sayede yaşayacağınız ev daha aydınlık olur ve daha kolay ısınır.
– Baktığınız kiralık dairelerin izolasyonu olmasına dikkat etmelisiniz. Isı yalıtımı bir evde ısı kaybını önle ve tasarruf etmeye yardımcı olur. Ayrıca ısı yalıtımı sayesinde rutubet sorunlarıyla karşılaşmazsınız. Ses yalıtımı da hayatımıza büyük bir konfor sağlar. Çünkü dışarıdan gelen gürültülerin sizi rahatsız etmesini engeller. Ayrıca çocuğunuz varsa evde oluşacak gürültüler nedeniyle komşularınızla aranızın açılmasını engeller.
Kiralık daire ararken depreme dayanıklı olmasına ya da deprem yönetmeliğine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
– Beğendiğiniz kiralık dairenin yan giderlerini de araştırmalısınız. Aidat giderleri, bakım giderleri ve site içerisinde kiralık daire ise ortak giderleri olup olmadığını araştırmalısınız.
– Oturmak istediğiniz Bornova kiralık dairenin ödenmemiş su, elektrik, doğalgaz gibi fatura borçları olmamasına dikkat etmelisiniz.
– Kiralayacağınız yer yeni yapılmışsa mağdur olmamak için özellikle iskân izni olmasına dikkat etmelisiniz. Bina yapım malzemelerinin kalitesi de seçim kriterleriniz arasında olmalı.
– Aradığınız özelliklere sahip kiralık daireyi bulduğunuzda, daire sahibi ile kira sözleşmesi imzalamalısınız. Hazırlanacak bu sözleşme noter onaylı olmazsa hiçbir geçerliliğe sahip olmaz.
– Sözleşme hazırlanırken kiralık daireyi teslim aldığınız özelliklere sözleşmeye yazdırmalısınız. Evde eksik eşya varsa, boya, badana veya kombi bakımı yapılmış mı yazdırmalısınız. Çünkü bu özellikler var ise siz evden çıkarken evi aynı şekilde teslim etmeniz talep edilebilir.
– Kira sözleşmenizde yıllık kira artış oranınızı net rakamlarla yazdırmalısınız. Enflasyon oranı ya da belirsiz rakamlar sizi dezavantajlı yapabilir.
– Kiralık daire için ödediğiniz kapora, depozito gibi bedeller varsa mutlaka sözleşmeye yazdırmalısınız. Böylece ödediğiniz tutarlar, kayıt altına alınmış olacaktır.
– Kendi güvenliğiniz ve ileride oluşabilecek sorunların önüne geçmek adına kira bedelleriniz elden değil de banka aracılığıyla mülk sahibine teslim etmelisiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top