Bu Fiyatlarla Karın Doymaz 2023

Yeni dönemde liselerde kantin fiyatları, bir öğrenciye aylık minimum 253 liraya mal oluyor.

1xbet

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla birlikte ara verilen yüz yüze eğitim 6 Eylül’de yeniden başladı. Okullarda alınmayan önlemlerin tartışıldığı bu dönemde velilerin ve öğrencilerin belini büken bir diğer konu ise ekonomik sebepler.

Eşit ve parasız eğitimin AKP iktidarı eliyle tamamiyle bitirildiği bu dönemde artan hayat pahalılığı eğitime de yansıdı. Okulların açılış döneminde artan kırtasiye masrafları, okulların açılmasıyla yanında yol, beslenme gibi birçok kalem masrafı da beraberinde getirdi.

1xbet

KANTİN FİYATLARI DA ARTTI

Öğrencilerin okulda beslenmesinin tek yolu haline gelen kantinlerdeki fiyat artışları da liselerde 2021-2022 Eğitim Öğretin Yılı’yla birlikte artış gösterdi.

1xbet

Türkiye’nin pek çok bölgesinden elde edilen kantin fiyatlarının ortalamasına bakıldığında, en çok tüketilen ürünlerden tost 7, bunun yanında çok tüketilen diğer bir ürün olan açmanın ise 2.8 lira ortalamayla satışa sunulduğu görüldü.

AYLIK MİNİMUM 253 LİRA

Bir paket bisküvinin 4.20, en küçük ambalajlı ayranın 2.20, meyve suyunun 3, şişe suyun ise otalama 1.5 liraya satıldığı kantinlerden, bir öğrencinin günlük sadece tost-meyve suyu-su satın aldığı düşünüldüğünde aylık masraf minimum 253 lira olarak hesaplandı.

‘ZAMLARA DOYDUK KARNIMIZ AÇ’

Öğrenci Sendikası da bu fiyatlara, dün yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. “Zamlara doyduk, karnımız aç!” başlığıyla yapılan açıklamada zamlarla, öğrencilerin ucuz ve sağlıklı beslenme hakkının ellerinden alındığı vurgulandı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top