Cari Kur Nedir? 2023

Cari kur, döviz piyasalarında bir birim yabancı paranının istem ve alım neticesinde oluşturduğu ulusal para birimi değeridir. Bu değer kısaca, aynı gün ulusal para birimi ile takası gerçekleştirilen dövizin kurdaki yansımasıdır. Cari kur değerinde ülkelerin enflasyon oranları devreye girmez. Bu kur verilerine bakarak enflasyon oranlarına ilişkin bilgi edinmek mümkün değildir.

1xbet

Cari değer, günlük işlemler neticesinde oluşmaktadır ve piyasanın döviz alım satımına dair nasıl konumlandığını gösterir. Kişiler genellikle döviz alım satımı yaparken piyasalardaki bu kuru kullanır. Amaç, cari kur bilgilerinden ve farkından faydalanarak kâr elde etmektir. Yabancı para değeri, piyasalardaki arz ve talep doğrultusunda belirlenir. Cari kur nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu değerin ayrıntılarına geçmek mümkündür.

Cari Kur Değerleme

Cari kur değerlendirme işlemleri ülke paralarının kıymetinin takdir ve tespitini ifade eder. Yabancı paraların değerlendirilmesi yapılırken bunların esas alınan gün ve zamanda haiz oldukları kıymetler göz önünde bulundurulur. Yabancı paralar da iktisadi bir kıymet olduğu için Vergi Usul Kanunu’nun değerlendirme hükümlerine tabidir. Değerlendirmeye ilişkin kapsamlı bilgi edinmek için ilgili kanunun 280. maddesi incelenebilir. Maddede, yabancı paraların borsa rayici ile değerlendirilebileceği yer alır. Yabancı paranın borsa rayici yoksa kurun Maliye Bakanlığı tarafından tespit edileceği de aynı maddede belirtilir.

1xbet

Cari Kur Farkı Nasıl Hesaplanır?

Cari kur farkı hesaplama oldukça kolay bir işlemdir. Kur farkı, cari hesaplarda yapılan işleme bağlı olarak değişiklik gösterir. Temelde döviz alımı sırasında ülke parası ile ödenen miktarın, satış esnasında ilgili değerden çıkarılmasının sonucunda elde edilir. Örneğin bir kişinin güncel kur ile 1 Amerikan dolarını 14 Türk lirasına aldığını varsayalım. Bu kişi, elindeki Amerikan dolarını 15 Türk lirasına satarsa alım satım değeri arasındaki 1 Türk lirası, cari kur farkı olur.

Bu kur farkı her zaman kâr yönünde hareket etmeyebilir. Piyasa aktörleri bazen yüksek değerden yabancı para alıp alt seviyelerden satmak zorunda kalabilir. Burada dikkat edilecek husus piyasa hareketlerinin yönünü doğru gözlemlemektir. İstikrarlı ekonomilerde kur farkı yüksek olmadığından yatırım faaliyetleri güvenli bir biçimde gerçekleştirilir. Öte yandan kur farkı yüksek olduğunda yatırımcılar alım satım yapmaktan kaçınabilir.

1xbet

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top