Dijital Saatler Hakkında 2023

Aşağıdaki yazımızda dijital saatlerin evrimini ele alacağız.

1xbet

İlk likit kristal (LCD) ekranlı saat 1972 yılında piyasaya sürüldü. Texas-Instruments (TI) 1976 yılında LED ekranlı saati çıkarması, adeta devrim oldu. 1980 yılların plastik kasa LCD saatlerin çıkması ile fiyatlar oldukça aşağılara inmeye başladı. 1970 kuşağı iyi hatırlayacaktır, Stempo markası, oldukça uygun fiyatlarla inanılmaz satış adetleri yakalamıştır. Sadece saat ve tarih gösteren metal saatler o dönemlerde oldukça popülerdi.

Casio markası tartışmasız bu konuda lider. Hesap makineli, data bank, tv kumanda edebilen, tansiyon ölçen, kameralı v.b birçok modeller yıllarca kollarımızdaydı. Hatta asker saati olarak herkesin çok iyi bildiği saatler, günümüzde retro serisi olarak oldukça talep görmekte. Tabi aslına sadık kalarak çok farklı materyal ve renk alternafileri ile satışa sunuluyor.

1xbet

Dijital Kol saati Modelleri

Teknoloji ve üretim imkanlarının ilermesi modelleri çok başka noktalara taşıdı. Eğer outdoor sporla ilgileniyorsanız Casio, Suunto, Garmin gibi markalar lider. İçlerindeki minik sensörler sayesinde, yükseklik, hava basıncı/sıcaklığı v.b değerleri ekranda görebilirsiniz. Casio Gshock serisi ise sağlamlığı ile ön plana çıkıyor. Koleksiyonun nerdeyse tamamı 200 M su geçirmezlik sınıfında. Tasarımları özellikle gençleri oldukça cezbediyor.

1xbet

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki telefonların çıkması saat piyasasını belirli bir süre önemli ölçüde etkilemiştir. Özellikle akıllı telefonlar uygulamaları ile birçok ihtiyaç duyulan özelliği bize sunuyor. Son birkaç yıldır akıllı saatler sektörde yerini almaya başladı. Tabi şarj sürelerinin kısıtlı olması, en büyük handikapı. Akıllı saatler, normal saatlerin yerini alacağı konusunda oldukça endişe duyuldu. Dijital olmayan lüks kol saatleri ikonik bir moda ifadesi olmaya devam ediyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top