Doğaçhane No 01 – Tiyatro Sporu – Kumbaravan 2023

Gecenin Sonunda Kazanan Kırmızı mı yoksa Mavi Takım mı Olacak ?

1xbet

Tiyatro Sporu ABD ve Avrupa ‘da, Theatresports ismi ile,alternatif oyun mekânlarında seyircilere sunulan “Modern Doğaçlama Tiyatro” ya ait bir gösteri türüdür. Oyuncuların takımlara ayrılıp birbirleri ile “Müsabaka” etmesi mantığına dayanır.

Bir birbirinden farklı turlar (round) doğaçlama olarak oynanır. Her turun kendine özgü önceden belirlenmiş kuralları bulunmaktadır.

1xbet

Bir Tiyatro Sporu gösterisinin en temel özelliği seyircinin aktif katılımının sağlanmasıdır. Bu gösterilerde seyirci doğaçlamaları yönlendirir ve fikirleri ile doğaçlamaları belirler. Her tür seyirciden alınan bir fikir (oyuncunun doğaçlamayı başlatması için, oyuncuya yol gösterecek herhangi bir fikir – mekân, nesne, durum, yönelim vs.) doğrultusunda şekillenir.

Tiyatro Sporu gösterisi asla tekrar etmez. Her şey o oyuna ve o seyirciye özeldir. Bu sebeple her oyun birbirinden farklıdır.

1xbet

İzmir’de “Tiyatrohane” bünyesinde 2015 yılından beri aktif olarak doğaçlama performanslarına devam eden ekibe her yıl yeni doğaçlamacılar ekleniyor.

“Doğaçhane Oyuncuları” içinde uzun süredir beraber çalışan birbirinden farklı karakterlerde ama tek bir amaç için yola çıkmış çılgın üyeler var.

Çılgın diyoruz çünkü doğaçlama tıpkı hayat gibi plansız, sürprizlerle dolu ve kontrol edilemez.

Bu durumu kabullenmek ve bu çılgın dünyanın farkındalığına erişmek için bazı normallik sınırlarını esnetmeye ihtiyaç var.

Görünenin arkasındaki iletişim biçimleri ve hayata dair her şey Doğaçhane ile sahnede vücut buluyor. Üstelik seyirci de bu işin içinde…

Doğaçhane, seyircilerini bu çılgın çarkın içine alıp onlarla birlikte oynuyor!

Doğaçlama Takıl, Planlar Asla İşe Yaramaz!

Moderatör / Hakem: Başak Fındıkçıoğlu

Oyuncular:

Ayşegül Selçuk, Burcu Aktürk, Enis Yazar, Gülin Pirim, Livio Jr. Angelisanti, Melike Çerçioğlu Bilgiç, Nilüfer Bilgili, Oytun Cebeci, Sevgi Girgin, Tuna Kurt, Vahap Pola

Tiyatro

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top