Doların Yaklaşan Düşüşü Dünya Tarafından Iyi Karşılanacak – Paraanaliz 2023

Döviz

Doların yaklaşan düşüşü dünya tarafından iyi karşılanacak

Fed’in para politikası duruşunu değiştirmesiyle dolar zayıflamaya hazırlanıyor. Dolar, kış aylarında parlaklığının bir kısmını kaybetti. Pandemi sırasında tercih edilen statüsünün…

1xbet

Fed’in para politikası duruşunu değiştirmesiyle dolar zayıflamaya hazırlanıyor.

1xbet

Dolar, kış aylarında parlaklığının bir kısmını kaybetti. Pandemi sırasında tercih edilen statüsünün ve dünyanın en güçlü ekonomisi tarafından desteklenmesinin ikiz destekleri azalıyor. Şimdi dolar için bir başka destek, Federal Rezerv’in ABD faiz oranlarını ne kadar yükselteceğine dair şüphelerin ortasında zayıflamakta, çünkü bir durgunluk olasılığı hakkında düşünceler artıyor. Doların uzun süreli bir zayıflık dönemi geçirmesi muhtemel görünüyor.

1xbet

Bunun doların küresel rezerv para birimi olarak rakipsiz konumu üzerinde hiçbir etkisi yok: Kral Dolar sakin bir şekilde tahtına oturmakta. Ancak doların göreceli değeri için o kadar iyi olmayan, dünyanın geri kalanı için daha iyi olacak, çünkü dolara ayak uydurmak için daha az odaklanmaya ihtiyaç duyulacak. Doların güçlenmesi, para politikasının enflasyonla mücadeleye ilişkin belirli iç gereksinimleri ele almak için yapması gerekenlerin üstünde ve ötesinde, para birimi değerlemelerini desteklemek için aşırı büyük faiz oranı artışlarına yol açmıştı.

Bu değişim, bu on yılın çoğunda ABD para birimi lehine çok fazla çarpık olan ciddi bir dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı oluyor.

Şimdiye kadar üç bankanın batışıyla şekillenen bölgesel ABD bankacılık krizi, ekonomik yavaşlamayı hızlandırabilecek türden bir tökezleme. Ayrıca, bankacılık sistemi stres altındaysa, özellikle de dünyanın finansal sisteminin geri kalanına benzer şekilde meydan okunmuyorsa, dolar güvenliği algısı zayıflar; Credit Suisse Group AG’nin başarısızlığı bir kereye mahsus olarak algılanıyor ve daha da önemlisi, dolara doğru bir dalgalanmaya yol açmadı.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, açık sözlü bir şahin olarak geçen hafta sonu banka gerginliklerinin durgunluk riskini daha da yakınlaştırdığını vurguladı. 3 Mayıs’taki bir sonraki FOMC toplantısının sonucuna dair yargıda bulunmamaya dikkat etmesine rağmen, Fed’in kredi sıkışıklığı risklerini ne kadar yakından izlediğini söyledi. Şu anda, vadeli işlem piyasası, resmi oranların Mayıs ayında başka bir çeyrek puan yükselip yükselmediğine dair tartışmaları sürdüyrüyor. Beklentiler, borçlanma maliyetlerinin yılın ikinci yarısında düşmeye başlaması yönünde, bu da doların ileriye dönük fiyatlaması üzerinde büyük bir sürüklenme.

Herhangi bir döviz çifti göreceli değerin bir kombinasyonudur ve ticari olarak en önemli karşılaştırma euro ile yapılır. Avrupa Merkez Bankası, 16 Mart’ta 50 baz puanlık bir artışla öne geçerken, bir hafta sonra Fed daha mütevazı bir çeyrek puanlık artışla daha güvenli oynamayı seçti. Merkez bankası faiz oranlarının muhtemel yoluna ilişkin algılardaki değişim, avronun son altı aydaki %12,5’lik kazancının dolar başına 1,08 avronun üzerine çıkmasına yansıdı ve geçen yıl Ağustos ve Kasım ayları arasında ortak para biriminin dolar karşısında paritenin altına düştüğü 11 haftalık bir dönemi tersine çevirdi.

Politika yapıcı söylemi aynı zamanda faiz beklentilerini ve döviz değerlerini ileriye doğru yönlendirir. Bloomberg News’e göre, son ECB toplantısında, İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, daha fazla faiz artırımının mümkün olduğuna dair açık ifadeler için bastırdı. Başkan Christine Lagarde, toplantı sonrası basın toplantısında, yalnızca ekonomik projeksiyonlarının doğru olduğu kanıtlanırsa sıkılaştırma eğiliminin devam edeceğine dair sözlü güvence verdi. Bu anlaşmazlık, ECB’nin önümüzdeki aylarda politikayı Fed’den daha büyük ölçüde sıkılaştırma olasılığını canlı tutuyor.

Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlere göre, Euro Bölgesi’nde resesyon olasılığı bu yıl neredeyse yarı yarıya azalarak %50’nin altına indi. Şimdi, uzun süreli bir daralma olasılığını %60 olduğu görülen ABD’den daha düşük. Bu, Euro Bölgesi’nin pandemiden önce durgunluk uçurumunda olduğu ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana doğal gaz fiyatlarındaki artıştan en çok acı çektiği için beklentilerin kayda değer bir değişimi anlamında.

G10 para birimleri arasında sadece sterlin Euro’dan daha iyi performans gösterdi ve %14’ten fazla yükseldi. Japon yeni dolara karşı %10 daha güçlü. Tipik kural, Euro Bölgesi ve Japonya’nın büyük imalat ihracat merkezlerinin, ürünlerinin daha ucuz görünmesini sağlayan daha güçlü bir dolardan yararlanması; ancak enerji fiyatlarındaki keskin artış, onları diğer tüm hidrokarbona bağımlı ekonomilerle aynı gemiye yerleştirdi.

Bununla birlikte, nispeten daha zayıf bir dolardan en büyük kazanç sağlayanlar, Doğu Avrupa ve Güney Amerika’da oldu. Şili pesosu %22,5’lik bir kazanç elde etti. En geniş kazanımların, gaz fiyatlarındaki artıştan en çok etkilenen enerji ithal eden ülkelerden gelmesi dikkat çekici. Dünyadaki emtia kompleksinin çoğu dolar cinsinden fiyatlandırıldığından, yerel para birimlerinin dolar değerindeki değer kazancı çok ihtiyaç duyulan bir soluklanma imkânı sunuyor.

Bununla birlikte, doların 2021’e kadar ve geçen yılın büyük bir bölümünde keskin bir şekilde değer kazanması, merkez bankalarının Fed’in koşulları sıkılaştırmasıyla kendi para birimlerinin çökmesini önlemek için faiz oranlarını yükseltmek için çabaladığı için gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde birçok soruna neden oldu. Dünya, küresel rezerv para birimi için daha düşük bir değerin yaratacağı sakinlik için minnettar olacak.

Bloomberg Opinion

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top