Edinburgh Gezilecek Yerler 2023

Edinburgh Gezilecek Yerler

İskoçya’nın başkenti Edinburgh, Orta Çağ’dan kalma tarihi yapıları, kültürel zenginlikleri ve doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakmaktadır. Gidilmesi gereken yerlerden ilki ikonik Edinburgh Kalesi’dir. Harry Potter filmindeki Hogwarts’ın yaratılışına ilham olan kale, görülecek yerlerdendir. Arthur’s Seat, bir yürüyüş yolunun sonunda varılabilen, muhteşem manzaralar sunan oldukça popüler bir tepedir ve Edinburgh gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

1xbet

Edinburgh Kalesi

Batı Avrupa’nın en ünlü tarihi yerlerinden olan Edinburgh Kalesi, yaklaşık 1100 yıllık bir tarihe sahiptir. İskoç kaleleri içinde en ünlü ve en önemli bir itibara sahip olan kale, yüzyıllar boyunca krallara ve kraliçelere ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde müze olarak faaliyetini sürdüren Edinburgh Kalesi, zamanında İskoçya krallığının ikametgahı olarak hizmet vermiştir.

1xbet

Rosslyn Şapeli

İskoçya’nın Edinburgh şehrinde yer alan Rosslyn Şapeli, sırlarla dolu mimariye sahiptir. Şapelin neredeyse bütün duvarları esrarengiz oymalarla süslenmiştir. Bu oymalarla derin anlamlar taşıyan şapelin iç ve dış duvarları ziyaretçilerine ilham vermektedir. Özellikle sanatçılar Rosslyn Şapeli’nden esinlenerek eserler üretmişlerdir. Günümüzde hala bile muazzam mimarisinin sırrı çözülemeyen şapel, fazlaca teoriye konu olmuştur.

Forth Köprüsü

İskoçya’da bulunan Forth Bridge, inşa edildiği yıllar dünyanın en uzun açıklıklı köprüsü unvanına sahip olmuştur. Kırmızı rengi ve güçlü çelik yapısıyla hayranlık uyandıran bir mimariye sahip olan Forth Bridge, sudan 110 metre yüksekliktedir. Köprünün iskelesi granitle kaplanmıştır ve granit ayaklar üzerinde üç çift konsol kuleyle şahane bir görüntü elde edilmiştir.

1xbet

Holyrood Sarayı

Tüm siyasi entrikalara ve savaşlara rağmen 900 yılı aşkın bir süredir ayakta kalan; Britanya kraliyet soyuna ev sahipliği yapmış ve günümüzde hala Kraliçe Elizabeth’in Edinburgh’taki resmi konutu olan Holyroodhouse Sarayı, dünyanın dört bir yanından tarih tutkunu ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. İhtişamlı saray, ziyaretçileri tarihi bir yolculuğuna çıkarmaktadır.

Greyfriars Bobby Heykeli

Sahibi ile iyi bir ikili olan Greyfriars Bobby, vefası ile de hafızalara kazınmıştır. Sahibini sağlıkta ve hastalıkta yalnız bırakmayan bu cesur köpek, efendisi vefat ettiğinde dahi mezarının başından ayrılmamıştır. Gönülleri fetheden köpeğe Edinburgh halkı sahip çıkmış ve korumuştur. 1872’de hayata veda eden köpeğin heykeli Edinburgh’da granit bir çeşme üzerine dikilmiştir.

William Wallace Heykeli

İskoçya için büyük başarılara imza atan William Wallace, bir heykel ile ödüllendirilmiştir. Böylelikle William Wallace Heykeli Tweed Nehri’ne bakan tepede yapılmıştır. İskoçya ulusal kahramanı olan William Wallace Heykeli kırmızı kumtaşı ile yapılmıştır.

Arthur’s Seat Tepesi

İsviçre’nin Edinburgh şehrinde, kentsel bir bölgeden kırsal bir tepeye hızla geçiş yapmayı sağlayan Arthur’s Seat, 1500 yıl öncesinden beridir bu isimle anılmaktadır. Bu tepe, kilometrelerce öteden görülebilecek yüksekliğe sahiptir. Şehri ve çevredeki bölgeyi seyretme imkanı sunan Arthur’s Seat, harika bir manzara sunmaktadır. Ayrıca bu tepeye çıkmayı kolaylaştıran patika yollar mevcuttur.

İskoçya Ulusal Müzesi

İskoçya’nın değerli mekanlarından biri olan İskoçya Ulusal Müzesi, hayalin ötesinde koleksiyonlarla konuklarını ağırlamaktadır. Binadan ayrılmadan İskoçya’nın günümüze kadar olan tarihini anlatan sanat eserlerini görebilen ziyaretçiler, 10.000’den fazla kültürel ve tarihi eşyayı görebilmektedirler. Müzede gezen konuklar, koleksiyonların hikayeleştirilmiş halleriyle karşılaşmaktadırlar.

Prenses Sokağı Bahçeleri

İskoçya’nın Edinburgh şehrinde bulunan Princes Street Gardens, eski şehir yerleşkesi ile yeni modern şehir yerleşkesini birbirinden ayıran bir konumda yapılmıştır. Yıl boyunca pek çok farklı etkinliklere imza atan bu harika bahçede neredeyse bütün önemli günlerin kutlamaları yapılmaktadır. Yılın her mevsiminde açık olan Princes Street Gardens, mevsime göre düzenlenmektedir.

Kraliyet Botanik Bahçesi Edinburgh

İskoçya’nın başkentinde bulunan Royal Botanic Garden Edinburgh, şifalı bitkilerin yetiştirilmesi amacı ile kurulmuştur. Muazzam bir manzara ile konuklarını karşılayan botanik bahçe, 72 dönümlük bir alanı keşfetmeyi sağlamaktadır. Edinburgh kalesini de içeren Royal Botanic Garden, dünyanın en iyi botanik bahçelerinden biridir.

Edinburgh Hayvanat Bahçesi

Edinburgh Hayvanat Bahçesi, İskoçya’nın başkenti Edinburgh şehrinde yer almaktadır. 1000’i aşkın hayvanın görülebildiği hayvanat bahçesi, özellikle tehlike altındaki türlerin korunması açısından önemli işler yapmaktadır. Aynı zamanda hayvanat bahçesinde eğitim alabilmek de mümkündür.

Holyrood Parkı

Holyrood Parkı, İskoçya’nın gözde parkları arasında yer almaktadır ve hem doğayı keşfetme hem de arkeolojik kalıntıları görme imkanı sunmaktadır. 10 bin yıllık tarihi geçmişi ile öne çıkan Holyrood Parkı bir kraliyet arazisi olarak uzun yıllar kullanılmıştır.

Camera Obscura & World of Illusions

Camera Obscura & World of Illusions, 17. yüzyıldan beri var olan tarihi bir binanın içerisinde yer almaktadır. Hem şehrin en güzel 3 boyutlu manzarasını sunarken hem de 100’ü aşkın illüstrasyon ile ön plana çıkmaktadır.

Edinburgh Ulusal Galerisi

Edinburgh Ulusal Galerisi, 1859 yılında açılmıştır ve içerisinde yer alan sanat eserleri erken Rönesans devrine kadar uzanmaktadır. 19. yüzyıla kadarki süreçteki eserleri barındıran sergiler, modern ve çağdaş sanat anlayışını da gözler önüne sermektedir.

Dean Village

Dean Village, İskoçya’nın hala eski özelliklerini koruyan köyleri arasında yer almaktadır. Dean Village yüzyıllar öncesindeki görüntüsünün dışına çıkmamıştır ve uzun yıllardır bölgeye yeni bir yapı da eklenmemiştir. Tarihi dokuyu halen koruyan köyde yaşam da devam etmektedir.

Aziz Giles Katedrali

Aziz Giles Katedrali, İskoçya’nın en önde gelen kiliseleri arasında yer almaktadır. 12. yüzyılın ilk yarısında inşa edilen katedral, tarihsel süreç içerisinde pek çok kez restore edilmiştir. 19. yüzyılda gerçekleşen yenileme çalışması ile de günümüzdeki haline kavuşmuştur.

The Real Mary King’s Close

The Real Mary King’s Close, oldukça eski bir yerleşim bölgesi olup döneminin şartlarının oldukça dışındadır. 17 ve 19. yüzyıl arasında Edinburgh’un en zorlu şartlarında insanların yaşadığı bölgedir. Bugün Edinburgh’ta oldukça turistik bir yer olan The Real Mary King’s Close’da herhangi bir yerleşim bulunmamaktadır.

The Scotch Whiskey Experience

The Scotch Whiskey Experience İskoçların ilgi çekici viskilerinin tanıtımı açısından oldukça özel bir yerdir. Yüzlerce özel nitelikteki yerel viskilerin tadımının yapıldığı The Scotch Whiskey Experience, bilgilendirici eğitimleri ile de oldukça cezbedicidir..

Portobello Plajı

19. yüzyıldan beri plaj olarak kullanılan Portobello Plajı, İskoçya’nın Edinburgh şehrinde yer almaktadır. Kentin en sevilen yerlerinden biri olan bu plaj, özellikle bahar ve yaz döneminde birbirinden eğlenceli etkinlikleri sahne olmasıyla dikkat çekmektedir.

Eski dönemlere ait izler taşıyan Edinburgh, yüzlerce gezi yazısına ilham olmuştur, bu sebeple “nerelere gidilir?” sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Şehrin en çok ziyaret edilen turistik yerleri Holyrood Sarayı, St. Giles Katedrali, Royal Mile ve Scott Anıtı’dır. Gezi rotalarının yanı sıra kent; Leith Suyu ve Jupiter Artland gibi keşfedilmemiş yerleriyle de gezginlerde merak uyandırmaktadır. “Edinburgh kaç günde gezilir?” sorusunun yanıtı ise minimum 2 gündür.

İskoçya Vizesi

Benzer Yazılar:

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top