Emzik Modelleri ve Fiyatları 2023

Yenidoğan bebekler, beslenme ihtiyaçlarını göstermek için sürekli olarak emme eğiliminde olabilir. Hatta doğmadan önce bile parmağını emmeye başlayan bebekler biliniyor. Bu nedenle yalancı emzik ve dişlikler, yenidoğan bebeğinizin ihtiyaç duyabileceği malzemeler arasında geliyor. Tüm yalancı emzik ve dişlik çeşitlerine Joker ayrıcalıklarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

1xbet

Emzik Kullanımı Hakkında Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Emzik kullanımı günümüzde hâlâ tartışmalı bir konu. Bazı uzmanlar emzik kullanımına tamamen karşı olsa da bazıları doğru kullanıldığında faydalı olduğunu düşünüyor. Özellikle sakinleştirmesi zor olan bebekler için emzik kullanımının hem bebeği rahatlattığı hem de ebeveynlere yardımcı olduğu söylenebilir. Bunun sebebi ise bebeğin enerjisini ağlamak yerine emmeye vermesi olarak gösteriliyor. Bebek emzikleri genellikle 1 yaşından büyük çocuklar için kullanılsa da aslında uzmanlara göre emziklerin en etkili olduğu dönem, yenidoğan bebeklerin huysuzluk ve kolik yaşadığı zamanlar. Siz de ihtiyaç duyduğunuz bebek emzik modelleri için Joker yalancı emzik ve dişlikler kategorisine göz atabilirsiniz.

Yalancı emziklerle ilgili ebeveynlerin bilmesi gereken bir nokta da emziklerin sadece emme ihtiyacını gidermek için kullanılması. Yani beslenme ya da emzirmeyi geçiştirmek için emzik kullanılması durumunda yenidoğan bebeğiniz uzun süre emziği bırakamayabilir. Örneğin; bebeklere verilen emzik şeker gibi besinler, bebeğinizin emzik ve besin kavramlarını eşit olarak algılamasına neden olabilir. Bu nedenle uzmanların önerisi, yalancı emziklerin bebeğinizi uyutma, bebeğiniz uykudayken rahatsız hissettiğinde uykuya devam ettirme, korkmuş bir bebeği sakinleştirme ve ağlayan bebeğinizi susturma amaçları ile kullanılması. Siz de bebeğiniz için ihtiyaç duyduğunuz emzik markaları ve emzik çeşitlerini inceleyebilir, bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz.

1xbet

Bebeklerde Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı?

Bebeklerde emzik kullanımının ne zaman başlaması gerektiği ile ilgili net bir yanıt yok. Bazı bebekler emzik kullanmayı emmekten daha kolay bulabilir ve bu da anne için emzirme anlarını zorlaştırabilir. Uzmanlar, bu durumu yaşamamanız için genellikle, emzik kullanımına bebeğinizle aranızdaki emzirme rutini oturduğunda başlanmasını öneriyor. Bu da yaklaşık olarak bebeğinizin 3 ya da 4 haftalık olduğu dönemlere denk geliyor. Ancak yine de her bebeğin farklı olduğunu göz önünde bulundurmalı ve kendi bebeğinizin davranışlarına göre hareket etmelisiniz.

Emme mekanizması ile emzik emme mekanizması farklı olduğu için bebeğinizin emzik kullanmaya başlamadan önce emzirme yoluyla asıl emme fiilini tanıması gerekiyor. Bu sayede bebeğinizi emzik yoluyla rahatlatmak istediğinizde kafası karışmaz ve emzikten doğru bir şekilde faydalanabilir. Bu nedenle bebeğinizde emzik kullanımına başlamadan önce bir süredir devam eden bir emzirme rutini oluşturduğunuzdan emin olmalısınız.

1xbet

Bebeklerde Emzik Kullanımı Ne Zaman Bırakılmalı?

Emzik alışkanlığı olan bebekler, 1 yaşına geldiği zaman artık emzik kullanımının kısıtlanması gerekir. Gün içerisinde kullanmak yerine sadece gece yatarken uykuya dalmasını kolaylaştırmak için verilecek olan emziğin en geç 2 yaşında da bırakılması öneriliyor.

Uzmanlara göre emziğin erken bırakılması ise oldukça önemli. 2 yaşından sonra emzik ile sadece fiziksel değil duygusal olarak da bağ kuran bebeklerin bu alışkanlıklarını bırakması oldukça zorlaşıyor. Bu yüzden de 1 yaşından 2-2,5 yaşına kadar olan süreçte yavaş yavaş emziğe “elveda” demek gerekiyor. 3-4 yaş sonrasında kullanılan emzikler bebeğin diş ve çene yapısına zarar verdiği söyleniyor.

Bebeğin de kendi isteği ile emziği bırakması için farklı denemeler yapabilirsiniz. Örneğin emziğin yerine bir oyuncak ya da çiğneyebileceği yumuşak bir eşya koyabilirsiniz. Böylelikle bebek emmeden çiğneme refleksine geçiş yapacak ve emmeyi yavaşça unutacaktır.

Emziğin bırakılması konusunda bebeğiniz ile konuştuktan sonra bir gün belirleyin. 4 gün sonra emziğin bırakılacağını belirttikten sonra her gün emzik kullanımını azaltabilir ve 4. günde de emziği tamamıyla bırakabilirsiniz.

Emzik bırakma konusunda ebeveynlere büyük iş düşüyor. Hangi yöntemi denerseniz deneyin bebeğin ağlaması ya da krizlerine asla boyun eğmemek gerekiyor. Bu boyun eğiş onun istediğini yaptırması demek olduğu gibi emzik kullanıma devam etmek ile ağız ve diş sağlığını da etkilemek anlamına geliyor. Bu yüzden de bebeğiniz ile konuşarak gerekirse sonunda onu mutlu edecek küçük ödüller koyarak emziğe beraber “elveda” diyebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklerde Emzik Kullanımı Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebeklerde emzik kullanımı, bebeğinizin gelişimi için oldukça önemli bir konu. Hangi emzik türünü bebeğinizin hangi döneminde almanız gerektiğini bilirseniz bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir, uykusuz geçen gecelerinizi azaltabilir ya da zorlu emzirme saatlerini daha kolay atlatabilirsiniz. Joker yalancı emzik ve dişlikler kategorisinde ihtiyacınıza uygun her türlü emzik ve dişlik modelini bulmanız mümkün.

Doğru kullanımda bebeğinize kendi kendine rahatlamayı öğretebilecek emzikler, onun dikkatini başka durumlara vermesini sağlayan birer araç sayılabilir. Bu nedenle yalancı emzikleri beslenmenin yerine değil ona emme duyusunu ve sakinleşmeyi öğretecek bir araç yerine koymalısınız. Dilerseniz bebeğiniz için gerekli emzik modeline bugün sahip olabilirsiniz. Joker yalancı emzik ve dişlikler kategorisindeki Philips Avent emzik, taşlı emzik, damaksız ve damaklı emzik ürünlerini inceleyebilir, birbirinden çeşitli bu emzikleri; isimli emzik zinciri, emzik askısı ve emzik kutusu gibi aksesuarlarla tamamlayabilirsiniz. Üstelik kategoride bulabileceğiniz kauçuk emzik bebek bakım dendiğinde akla gelen ilk ürünlerden olduğu için dilerseniz tercihinizi bu üründen yana da yapabilirsiniz.

Ayrıca tüm emzik ve dişlik modellerine Joker avantajlarıyla sahip olabilir, uygun emzik fiyatları ile bütçenize uygun alışveriş yapmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Yalancı Emzik Temizliği

Bebeğin ağzına giren diğer materyallerde olduğu gibi yalancı emzikte de temizliğe önem vermek gerekir. Ağzından sürekli düştüğü var sayılırsa da bazı anneler 1 değil 2-3 adet emziği hazır bulundurur. Biri bebeğin ağzında diğeri çantada diğeri ise kurumayı beklerken çoğalan emziklerin temizliğinde bilinmesi gereken önemli şeylerden biri yıkarken asla kimyasal deterjan kullanılmamasıdır. Sıcak su da yaklaşık 5 dakika boyunca emziği kaynatarak dezenfekte edebilir ve rahatlıkla bebeğinize verebilirsiniz. Bebekler için özel üretilmiş deterjanlar da yine emzik temizliğinde kullanılabilecek ürünler.

Uzmanlar bebeğin ilk 6 ayında emzik temizliğinde kaynatmanın daha önemli olduğunun altını çiziyor. 6. aydan sonra bebeğin bağışıklık sistemi daha gelişmiş olduğu için bebek temizlik ürünleri ile yıkanabilir. Ayrıca emziğin anne ağzına asla sokulmaması söylense de yapılan bazı araştırmalara göre emziği ağzında temizleyen annelerin bebeklerinde diğer bebeklere göre alerji, astım veya egzama gibi rahatsızlıklar daha az görülüyor. Bunun da bebeğin bağışıklık sisteminin anne ağzından gelebilecek mikroplar ile güçlü tutulmasına bağlanıyor. Yine de risk almamak için yalancı emzikleri suda kaynatabilir ve ondan sonra bebeğinize verebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top