En İyi 50 Yeri Keşfet! 2023

İzmir’de Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 50 Yeri Keşfet!


Ege’nin başkenti İzmir sokakları. Kahvaltı ve gezilecek yerler. Antik tarihi eserler, camiler, müzeler. Kıyılara doğru en iyi tatil beldeleri ve daha bakmaya doyamayacağınız yüzlerce mekan.

1xbet

İzmir’de ilk ritüel kahvaltıda gevrek ve boyozu, olur olmaz anda sokaklarda dağıtılan tatlıları, çiğdemi, kordon sefası ve kendinizi şirinler köyünde hissedeceğiniz dar sokak ve taştan evleri… Hemen hepsi harika bir İzmir gezisinin olmazsa olmazı.

Şunu da ifade edelim: İzmir’i yeni baştan keşfetmeniz için oluşturduğumuz en iyi 50 yer listemiz bir hayli kabarık ve detaylı. Görülmesi gereken tarihi eserler, en güzel yemekler ve eşsiz sokakları ile canlı bir müze. Nereden başlanması gerektiğine yönelik seçimi yaparken kafa karışabilir. Üstelik çok az bir tatil zamanınız varsa, listedeki tüm yerleri görme şansınız zor. Ama biz bu kısa tatil zamanını en iyi şekilde geçirmeniz için varız. 🙂

1xbet

İzmir’de Gezilecek Yerler Listesi

Şehrin doğal güzellikleri, sokakları, birçok medeniyetten kalma mirası, Osmanlı’dan kalma eşsiz konakları, kordonu ve tabi ki de insanı ile iyice kaynaşmak için uzun bir gezi vaktine ihtiyaç var. Turizm kenti İzmir’in en gözde turistlik yerlerini gezmek için geniş bir vakit ayırmak gerekir. Ancak İzmir’i İzmir yapan palmiye ağaçları arasındaki İnciraltı, Kordon, Kemeraltı çarşısı, Kızlarağası ve bunun gibi şehir ile sembolleşen yerleri gezerek İzmir hakkında birçok fikre ve kanaate sahip olmanız mümkün. İşte İzmir gezilecek yerler listemiz…

İzmir’de gezeceğiniz yerler oldukça fazla. Okurlarımıza kolaylık olması açısından gezileri 5 ana başlık altında topladık. İsterseniz aşağıdaki başlıklara tıklayarak ilginizi çeken yere anında gidebilirsiniz.

1xbet

1) İzmir Sokakları
2) İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler
3) İzmir’deki Tarihi Müzeler
4) İzmir Çevresindeki Turistlik Yerleri
5) İzmir’in Tatil Yerleri
6) İzmir’de Nerede Neler Yenir?

En İyi 50 Yer Listemize Geçmeden Önce Kısa Bir İzmir Videosu

Bu güzel yerleri keşfetmeden önce mutlaka izlemek isteyeceğiniz keyifli bir video hazırladık. Daha çok video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler. 🙂

İzmir Sokakları

Yazımıza İzmir’in sokakları ile başlayalım istedim. Televizyonda ve Magazin programlarında göre göre bir çoğuna zaten aşına olmuşsunuzdur. Bir çok yer ünlülerin uğrak mekanı olmuş. Ama bu listemizde sizlere keşfedilmeyi bekleyen gizli yerleri de tanıtacağız.

1) Kordon

İzmir’e günübirlik uğrayan birinin nereyi gezmesi gerektiğine dair bir soru yöneltilse, İzmir Kordon boyu derdik… Çünkü ucu bucağı gözükmeyen denizin mavisi, Kordon’un esintisi, çiğdem sesleri, vapur ve martıların yarışına ev sahipliği yapan en eski meydanlardan biri. Osmanlı’dan beri İzmir’in sembolü haline dönüşen yere eşlik eden ise; Belediye’nin görkemli binası, Osmanlı’dan kalma Kaymakamlık konağı, yine bir başka Osmanlı eseri olan ve şehirle müsemma hale dönüşen saat kulesi, hemen yanındaki Yalı Camii… Bunların hepsini kordondan bakabilir, teker teker ziyaret edebilir, oluşturdukları ambiyansı fotoğraflayarak, İzmir’in özetini çıkarabilirsiniz. Kordon boydan boya yürüyerek veya belediyenin bisiklet kiralama otomasyonlarından bisiklet alarak gezilebilir.

2) Pasaport

İzmir’in en eski binalarından biri olan Pasaport İzmir’in yapımına 1867’de başlanıyor. Cumhuriyet caddesine yakın konumu ile oldukça renkli ve canlı bir mevkide bulunuyor. Kafelerin yer aldığı cadde üzerinden demli çay ve İzmir’in geleneksel lezzeti boyoz ile kahvaltı yaparak güne başlanılabilir. Sarı renkli Pasaport binası ve İzmir körfez manzarası eşliğindeki kahvaltıya eşlik eden martı sesleri de harika bir İzmir sabahının olmazsa olmazı.

3) Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in en canlı caddelerinden biri Alsancak da bulunan Kıbrıs Şehitler Caddesi’dir. Aktif bir gece hayatı bulunan insanların tercih ettiği lokasyon, ayrıca İzmir lezzetlerini tatmak için de ideal bir yer. Kafeleri, barları ve restoranları ile ünlenen caddenin sahil boyunca uzanan ve hizmet veren restoranlarından birinde mutlaka balık yemelisiniz. Denize sıfır, gün batımı eşliğinde bir akşam yemeği yenebilecek en güzel mekanlara ev sahipliği yapan yerin eski dönemleri çağrıştıran müzik ve eğlence kültürü de var.

4) Gazi Kadınlar Sokağı

Alsancak denilince akla ilk gelen sokaklardan biri de, İzmir Gazi Kadınlar Sokağı. İzmir’in hareketli gece hayatının merkezini ifade eden Alsancak’daki en güzide ve nadide mekanlara ev sahipliği yapan bu sokağın kendisine has eğlence mekan ritüelleri var. Bu nedenle, farklı bir eğlence merkezi arayanlar için tercih edilecek noktalardan biri. Ayrıca, yine İzmir’in geleneksel lezzetlerinin tadılabileceği sokaklar arasında. Sokak eğlence kültürü doyasıya yaşamak, İzmir’in lezzetlerini tatmak ve alışveriş yapabilmek için tercih edilebilir.

5) Kemeraltı Çarşısı

Osmanlı döneminden kalma çarşı, İstanbul’daki Kapalı Çarşı kadar meşhur ve kalabalık bir yer. Birçok dükkana ev sahipliği yapan Kemeraltı Çarşısı içerisinde restoran, kafe ve hediyelik eşya satan işletme bulmak oldukça kolay. Çarşısının bazı dükkanları Osmanlı döneminden kalma olsa da, bazıları yeni ve modern dükkan mimarisine sahip. Her zaman kabalık olsa da, hafta sonları adım atacak yer bulmak bile zorlaşır. Hediyelik eşya satın almak veya uygun fiyata kıyafet için baştan sona gezilebilecek bir yer. Ayrıca Kemeraltı Çarşısında neler yenir? merak ediyorsanız şöyle buyurun. 🙂

6) Konak Meydanı

Konak Meydanı İzmir’in simge yerlerinden birisi ve bir çok gezi noktası burada bulunuyor. Yazımızın devamındaki (Saat Kulesini, Konak Yalı Camii’ni, Hükümet Konağı) vb. bir çok mekan konak meydanında yer alıyor. Her makalemizde olduğu gibi Konak Meydanı içinde bir gezi rehberimiz mevcut.

7) Dario Moreno Sokağı

Konak’ta bulunan Moreno sokağı, Rumların yaşadığı bir yer. Rumlara ait tarihi köşk ve konakların yol boyunca sıralandığını not edelim. Tarihi dokusunu korumayı başaran sokağın tam ismi ise, Dario Moreno sokağı. Kendisi 1921 yılında vefat eden ünlü bir Rum gitarist. Özellikle bir şehirdeki veya sokaktaki tarihi dokuya ve mimari yapıya önem verenler, sevenler tarafından gezilmesi gereken yer, Tarihi Asansöre oldukça yakın.

8) İzmir Saat Kulesi

İzmir ile bütünleşen eserlerden biri Osmanlı döneminden kalma ata yadigarı saattir. 25 metre yükseklikteki kulenin yaptırılması için talimat veren Sadrazam Mehmet Sait Paşa’dır. Abdülhamit Han’a ithafen yapılan kulenin saati, Almanya’dan hediye olarak gönderilir. İzmir Saat Kulesinin iki yanını palmiye ağaçları süsler. Dört çeşmesi bulunan kulenin taş işçiliği ise, görülmeye değer. İzmir’in tanıtımlarını süsleyen kulenin dört bir yanı da buluşma noktası. Hemen karşısında Belediye sarayı, diğer tarafında da Osmanlı’dan kalma kaymakamlık konağı bulunur. İzmir’de gezilecek yerler sokaklarla sınırlı değil. Yazımıza daha yeni başlıyoruz… :))

İzmir’de Görülmesi Gereken Yerler

İzmir’e geldiğinizde olmazsa olmaz yerleri yine bir liste halinde sunmak istedik. Bu yerleri görmeden dönerseniz gerçekten üzülürsünüz. İşte İzmir’in görülmesi gereken yerlerin bir listesi.

1) Tarihi Asansör

İzmir Konak meydanında gezilince en çok duyulan hususlardan biri İzmir Tarihi Asansör. Yapım yılı 1900’ü bulan tarihi yapının inşa edilme nedeni iki cadde arasındaki geçişi kolaylaştırmak. Mithat Paşa cad. ile Rıfat Paşa cad. arasına kurulu asansörü inşa eden ise, Yahudi bir iş adamı. İlk dönemler paralı yapılan ziyaret, şimdilerde ücretsiz. Asansör, gece yarısına kadar kullanılıyor. 58 metre yüksekliğe sahip ve mimarisi yapısı ise, Osmanlı izlerini taşır. Tepesi, kubbe şeklindedir. Konak’tan yürüyerek asansöre ulaşım sağlanılabilir.

2) Kızlarağası Hanı

Kemeraltını gezdikten hemen sonra çarşısının yakınındaki Osmanlı’dan kalma hana doğru geçiş yapılabilir. Bu hanın en büyük özelliği ise, çay ve kahvenisinin oldukça meşhur olması. Özellikle Osmanlı’dan kalma kahve pişirme usulü olan kumda kahveyi içmek için birçok yerden Kızlarağası Hanı’na akın edenler var. Handa, birden fazla kahve yeri var ve hepsi de geleneksel usule göre dizayn edilen, egzotik yerleri ifade ediyor. Müsait bulduğunuz bir yere oturtmakta acele etmelisiniz çünkü oldukça kalabalık bir han. Ayrıca Hana komşu tarihi Han Camii de gezilecek yerlerden biri.

3) Konak Yalı Camii

Konak Yalı Camii de İzmir meydanın sembollerinden biri. Hemen saat kulesinin karşı tarafına inşa edilen yapının Osmanlı camii olduğunu not edelim. Cami, oldukça küçük ve Cuma namazlarında cemaatin çoğu medyana serilen sedirlerde namazını eda eder. Caminin neden küçük olduğuna yönelik anlatılan değişik hikayeler var. Yapı, Abdülmecit Han’dan kalmadır. Orijinal halinde, medresesinin de olduğuna yönelik kayıtlar var. Ancak medrese, günümüze ulaşmamıştır.

4) Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi

Ege Üniversitesi’nin Ziraat fakültesi tarafından kurulan Botanik bahçesi, Bornova’da yer alıyor. Üniversite içerisindeki botanik bahçede Türkiye’deki her bitkinin bir örneği mevcut. Ülkemizdeki bitki türlerini korumak adına 1962’de yapılan Ege Üniversitesi Botanik Bahçesi‘nin peyzajı da muhteşem. Yeşiller içerisinde gezerken kendinizi çok iyi hissedebilir, bitkilerin yaydığı güzel kokuyu ilk andan itibaren fark edebilirsiniz.

5) İzmir Doğal Yaşam Parkı

Çiğli Sasalı’da yer alan doğal parkın kurulu olduğu alanın büyüklüğü 425 bin metrekare. Bu büyüklük ile Avrupa’nın en geniş alana kurulu doğal yaşam alanını ifade eder. Ayrıca Doğal Yaşam Parkı, hayvan türlerine en iyi ortamı sunan yer unvanına sahip. Fil ve aslan dahil birçok hayvan türünün olduğu alana gitmek için Çiğli’den otobüs duraklarından kalkan doğal yaşam parkı minibüslerine binmek yeterli.

6) Sasalı Kent Ormanı

Burası İzmir’in en büyük piknik alanlarından biri. Çiğli’de yer alıyor ve 1800 dönüm arazi üzerine kurulu bir tesis gibi. Piknikçilerin her türlü ihtiyacını karşılayacak hizmetlere yer verilen alanda, oyun parkları, yürüme ve bisiklet parkurları da bulunuyor. Sasalı Kent Ormanı; okaliptüs, söğüt ve çam ağacı bakımından zengin bir ekolojiye sahip. Kent ormanına giriş için herhangi bir ücret ödemeye gerek yok. Ancak içerideki hizmetlerden bazılarını ifade eden bisiklet kiralama, mangal ve semaver malzemelerini cüzi ücret karşılığında kiralamanız gerekecek. Tabi kendi semaver ve mangalınız yoksa… Bunların dışındaki hizmetler ücretsiz şekilde sağlanıyor.

7) Lunapark İzmir

İzmir’in en büyük eğlence ve etkinlik merkezi Kültürpark sınırları içerisine kurulu İzmir Lunapark, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden yapısı ile en çok ziyaret edilen rotalardan biri. Hızlı tren ile adrenalinin doruklarına ulaşmak, kamikaze ile korkuyu en yüksek mertebeden yaşamak, perili şota ile paranormal olayların içerisine girmek, İzmir Lunapark tarafından sunulan deneyimlerden bazıları. Çocuklar için de uygun eğlence alanları oluşturulan merkezin toplam büyüklüğü 13 bin 500 metrekare.

8) Kültürpark İzmir

1936’dan beri İzmirlilere hizmet veren Kültürpark, o günden bugüne büyük bir gelişim ve değişim yaşayarak; birçok etkinlik alanına ev sahipliği yapan, fuar organizasyonları düzenlenen, konser ve eğlence hayatı ile İzmirlileri bir yerde buluşturan bir park haline dönüştü. Kuş gözlem evleri, sanat ve kültür müzeleri, çocuk yaşam alanları, spor faaliyetleri düzenlenen bölümleri, piknik yerleri ve hatta paraşüt kuleleri ile yediden yetmişe herkesin kendinden bir şeyleri bulabileceği bir merkez. Birçok gazino ve pavyona da yer verilen Kültürpark’ın içerisinde tarih ve sanat müzeleri de var.

9) İzmir Fuar Merkezi

İzmir’in tanıtımı için bir hayli fazla öneme sahip İzmir Fuar merkezi, çok eski dönemlerden beri hem ulusal hem de global fuarlara ev sahipliği yapan bir yer. Geleneksel İzmir Fuar’ına ev sahipliği yapan alanda, TÜYAP kitap fuarı ve değişik kültürel organizasyonlar da yapılıyor. Konak’tan Basmane tarafına yürüyerek varılabilen fuar merkezi, tarihi Basmane garına oldukça yakın. Yeşil alan içerisine kurulan organizasyon alanı içerisinde; Palmiye ağaçları, yürüme parkuru, lunapark ve çeşitli bitkiler var. Fuardaki radyo müzesi de gezilecek yerler arasında.

10) Tarihi Havagazı Fabrikası

1886’da kurulan fabrikanın bulunduğu alan İzmir Belediyesi tarafından restore edilir ve bir kültür merkezi haline dönüştürülür. Okuma salonlarının, sanat atölyelerinin ve gezi parkurlarının yer aldığı alandaki tarihi fabrika da aslına uygun şekilde güçlendirilir ve tarihi bacanın yeniden kazanılması için çürüyen yerleri yeniden yapılır. Bugün ferah çevresi ve tarihi kimliği ile İzmirlilerin uğrak noktalarından biri haline dönüşen Tarihi Havagazı Fabrikası, çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmakta. İzmir’de gezilecek yerler listemiz tarihi müzelerle devam ediyor.

11) Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı el değmemiş doğallıkta ve eşsiz göl manzarası ile ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor. Buraya geldiğinizde doğa yürüyüşü, bisiklet, piknik vb etkinliklerin yan sıra kamp yapmak isteyenlerinde uğrak noktası.

İzmir’deki Tarihi Müzeler

Müzesiz İzmir olur mu? Gezinize eklemek isteyeceğiniz, gezi planlarınızı genişletecek İzmir’in en güzel müzelerini sizler için listeledik.

1) İzmir Radyo Ve Demokrasi Müzesi

Şimdi pek bir önemi olmasa da televizyonsuz yılların en önemli elektronik aletlerinden biri radyo idi. Artık müzelerde sergilenen ve eskisi gibi ilgi duyulmayan radyoların kronolojisini merak edenler için iyi bir müze. İçerisinde, ilk radyo modelinden, 80’li ve 90’li yıllara ait radyo tasarımlarına kadar bir hayli farklı modeller var. Tasarımları hayli ilginç radyo modelleri arasında taş plaklar da yer alıyor. Radyo Ve Demokrasi Müzesi Pazar ve Pazartesi haricinde her gün ziyarete açık.

2) Key Museum Otomobil Müzesi

Klasik model araba merakı olanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biri olan Key Museum Otomobil Müzesi, Torbalı ilçesinde yer alıyor. Yaklaşık 7 bin metrekare alana kurulu müzenin içerisindeki otomobil sayısı 130 kadar. Ayrıca, 40 adet de motosiklet var. Burası, Türkiye’nin ilk otomobil müzesi olma unvanına sahip. Mercedes ve BMW gibi önde gelen araç markalarının ilk otomobil tasarımlarını burada görmeniz mümkün. Müzeye giriş saatleri 10.00 ile 17.00 arası. Pazartesi ve Salı günü ziyaret yok.

3) Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

Dünyadaki 380 oyuncak müzesinden birini ifade eden Ümran Baradan Oyuncak Müzesi’nin temeli, 2004 yılında ünlü seramik ustası Ümran Baradan tarafından atılır. Türkiye’deki sayılı oyuncak müzelerinden biri olması açısından çok önemli bir yer. İzmir Konak’ta bulunan müzeyi çekici ve etkili kılan ise, oldukça eski döneme ait oyuncaklara yer vermesi. Butik bir oyuncak müzesi konseptine sahip alanda, 1950’lili yıllardaki oyuncak zevk ve kültürünü tanımak mümkün. El yapımı, geleneksel oyuncak ürünlerini merak edenler veya eskiyi tanımak isteyenler açısından ziyaret edilmesi gereken bir müze.

4) Atatürk Müzesi

Osmanlı mimarisine sahip evin 1875’de bir halı tüccarı olan Takfor ismindeki işadamı tarafından yapıldığı bilinir. İzmir İktisat Kongresi öncesi hazırlık sürecini Atatürk, bu konaktan yürütür. Daha sonra ise, İzmir ziyaretinde sürekli kullandığı ve buradaki misafirlerini ağırladığı yer olarak ünlenir. İki katlı konak bugün müze olarak ziyaretçilere açık. Atatürk Müzesi girişinde herhangi bir ücret ödenmesine gerek yok. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen bir mekan. Birinci katı, Atatürk’ün hatıraları ile dolu, diğer katta ise, eşyaları yer alıyor.

5) Neşe ve Karikatür Müzesi

Konak belediyesi tarafından temeli atılan müzenin açılış dönemi 2012’dir. Butik müzecilik anlayışın en güzel yansımalarından birini ifade eden Neşe ve Karikatür Müzesi içerisinde ünlü Türk karikatür ustalarının eserlerine, karikatür dergi ve kitaplarına yer veriliyor. Müzede eserleri bulunan bazı önde gelen karikatür ustalarından bazıları şunlar: Güngör Kabakçıoğlu, Eflatun Nuri Erkoç, Niyazi Yoltaş… Belirli dönemlerde film gösterimleri ve karikatür atölyelerine ev sahipliği yapan müze binası, Osmanlı’nın defterdarlık olarak kullandığı ve 1889’da inşa edilen binada yer alıyor. İzmir’de gezilecek yerler listemizde Turistlik mekanları da es geçmedik. İşte onlardan bazıları. 🙂

İzmir Çevresindeki Turistlik Yerler

İzmir’in merkezinden uzaklaşıp, uzak ilçelerine seyahat etmeyi düşünenler için de bir liste hazırladık. Mutlaka görülmesi gereken birkaç önemli durak var. Turizm kenti İzmir’in turistler tarafından da sıkça ziyaret edilen bölgelerinde muhteşem zaman geçirilebilir.

1) Efes Antik Kenti

İzmir’in eski medeniyetlere ev sahipliği yapmasından dolayı özellikle Selçuk ve Bergama bölgelerinde birçok antik kente rastlamak mümkün. Ancak bunlar arasında en önemli olanı Efes Antik Kenti. Bir milyonun üzerindeki ziyaretçi sayısı ile Türkiye turizmi açısından da önemli bir yeri ifade eden Efes’in özelliği ise, Meryem’in burada yaşaması ve buranın bir hac merkezi olması. 8 bin yıldan fazla geçmişe sahip yerin UNESCO dünya miras listesinde yer aldığını da not edelim.

2) Şirince Köyü – Selçuk

Son dönemlerin en çok konuşulan köyleri arasına giren Şirince’nin gündeme oturması da hayli ilginç oldu. Şirince köyü doğal güzelliği ve mimari yapısı ile masal gibi bir yer. Buranın ünlenmesindeki en büyük neden ise Maya takvimine göre 2012’de kopacağı söylenilen kıyametten kaçılacak yer olarak gösterilmesi idi. Bu batıl inanca sahip çıkıp, köye göçenlerin sayısı az olmadı. O gün bugündür köy bir hayli popüler. Ancak köyün görülmesi gerektiğini not edelim çünkü doğal güzellikler açısından bir hayli değerli.

3) Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi)

Nebiler şelalesi olarak da bilinen yerin konumu muhteşem bir doğa manzarası içerisinde. Doğal bir güzellik ve ortam içerisinde kahvaltı yapmak isteyenlerin de uğrak yerlerinden biri. Şelale sesi eşliğinde yudumlanan çaya eşlik eden kuş sesleri ve harika köy kahvaltısının yaşattığı damak tadını en iyi şekilde hissedebileceğiniz bir ortamdan söz edilebilir.

4) Bozdağ Kayak Merkezi

1988’den beri İzmirlilere hizmet sunan Bozdağ Kayak Merkezi, kış dönemi üç metreyi bulan kar kalınlığı ve modern pistleri ile bölgenin tercih edilen kayak merkezleri arasında. İzmir’in Uludağsı olarak da adlandırılan yerin Ödemiş’e uzaklığı 28 km kadar. Ancak kayak dönemi pek uzun sürmeyen bölge için en ideal kayak deneyimi Aralık ile Mart dönemi yaşanıyor. 2017’de çiğ riski nedeniyle misafir ağırlamayan kayak merkezindeki çalışmalar ve komisyon incelemeleri ile yeniden misafir ağırlamaya başladığını not edelim. İzmir’de gezilecek yerler listemizin olmazsa olması tatil beldeleri bu yazımızda sizlerle.

İzmir’in Tatil Yerleri

İzmir olur da deniz olmaz mı? 🙂 En güzel tatil yerleri tabi ki İzmir’de. Gezi planınızı yaz aylarında yapıyorsanız bu yerlere uğramadan geri dönmeyin. İzmir’de denize, güneşe ve kuma doyamayacaksınız.

1) Çeşme Alaçatı

Yaz sezonu ile oldukça kabalık bir semte dönüşen Alaçatı’nın en önemli özelliklerinden biri, rüzgar sörfünün ve yamaç paraşütünün yapıldığı en iyi yerlerden biri olması. Burada, dar cadde ve sokaklar arasına inşa edilen taş evlerin gölgesinde gezmek muhteşem. Yel değirmenlerinin olduğu yerde çay keyfi, mavi bayraklı plajlarında yüzme deneyimini yaşamak için en iyi dönem mayıs. Böylece çok da kalabalıklaşmadan Alaçatı’nın en iyi yerlerini gezme şansınız olur. Ayrıca, Çeşme’nin merkezi de gezilecek yerler arasında. Uzun sahili, lüks balık restoranları ile misafirlerini bekleyen Çeşme’nin eşsiz plajları ve koylarında yüzme fırsatını değerlendirmelisiniz. Buradaki plaj ve koyları ele aldığımız makalemizi mutlaka okuyun.

2) Ilıca plajı – Çeşme

Çeşme merkezi gezdikten sonra Ilıca plajına uğramadan Çeşme’yi terk etmeyin. Dünya’nın sayılı plajları arasında gösterilen Ilıca plajı sakin denizi ile Çeşmelilerin ve ilçeyi ziyaret edenlerin uğrak noktası. Buranın en büyük özelliği ise, denize karışan doğal kaplıca suları. Bu nedenle Ilıca plajındaki su sıcaklığı diğerlerine göre çok daha farklı. Su sıcak olduğundan dolayı erkenden başlayan deniz sezonu geç biter.

3) İzmir Foça

İzmir’in en meşhur ilçelerinden biri Foça, kendisine has doğa ve etkinlikleri ile bilinir. Sakin bir yüzme keyfi için tercih edilebilecek adreslerden biri, Foça’dır. Ayrıca, kültürel bir gezi için de Foça’ya uğramak gerekir. Çok eski medeniyetlerden kalma kaleler, antik kentler, müzeler ve tarihi konaklar… Siren kayalıkları, Sazlıca kamp alanı ve frigya tepesi de Foça’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

4) Dikili

Dikili İzmir merkezine 116 km uzaklıkta yer alan bir tatil beldesi. Daha çok kampçılar ve sakin bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler tarafından tercih edilen rota. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, mavi bayrağa sahip birden fazla halk plajı var. Sakin koyları ile dinlendirici bir tatilin keyfini sürmek isteyenler açısından ideal. Gün batımının en iyi görüldüğü yerlerden biri. Karşısında da Midilli adası yer alıyor. Dikili de mutlaka görülmesi gereken rotanın ise Aşıklar Şelalesi olduğunu not edelim.

Not: Dikili hakkında daha fazla bilgi için; Dikili gezilecek yerler listemizi ve Plaj ve koylarını merak ediyorsanız da Dikili Plajları ve Koyları için oluşturduğumuz gezi yazılarımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

İzmir’de Nerede Neler Yenir?

İlk önce bu konu çok kapsamlı o yüzden bir kaç mekan ile bunu geçiştirmek istemedik. Hangi bölgelerde neler yenir tek tek anlatmak istedik. O zaman hızlıca yemek yerleri hep beraber biz göz atalım.

Kısaca İzmir’in Yemek Tarihi

İzmir ile özdeş hale gelen ve hemen hemen herkesin duyduğu ancak sadece İzmir’de tadabildiği hamur işi boyozdur. Daha çok kahvaltıda tüketilen ve yumurta ile oldukça hairka bir ikili olan boyoz ile bir kahvaltı yapmadan asla İzmir’i terk etmeyin. Bir de, günün ilerleyen vakti için İzmir’e has kumrunun da tadına bakılabilir. Yine şehirle özdeşleşen lezzetlerden biri de, lokma. İzmir’i gezerken herhangi bir sokakta ücretsiz lokma dağıtılan bir araç görmeniz mümkündür. Hemen sıraya girip, nasibinize düşeni lokmayı almaktan asla çekinmemelisiniz.

1) İzmir’in En İyi Balık Restoranları

İzmir’in kendine has bir mutfağı olsa da balık ve bir birinden lezzetli mezeleri elbette herkes için vazgeçilmez. Biz de durmadık İzmir’in en iyi balık restoranlarını bir liste haline getirdik.

2) Alsancak Kordon’da Ne Nerede Yenir?

Eşsiz lezzetlerin buluşunduğu yerlerden bir tanesi. Genelde cafe ve hamburger ağırlıklı ve geneleksel lezzetlerde en sahipliği yapan Kordon özellikle akşam saatlerinde oldukça canlı. Burayı daha yakından tanımak isterseniz. Kordon’da ne nerede yenir? konumuza mutlaka bir göz atın.

3) Kemeraltı Çarşısı’nda Ne Yenir?

Gezinizin yönünü Kemeraltı çarşısına çevirdiyseniz iştahınızı kabartacak mekanları ile burada yemek yemeden ayrılmayacaksınız. Çobacılar, kumrucular, ev yemekleri hımmm benim bile yazarken karnım açıktı. 🙂 O zaman hızlıca İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda ne yenir? bir göz atalım.

4) İzmir’de Deniz Manzaraları Restoranlar

İzmir bölgesinde sadece bu mekanlar yok tabi ki. İzmir’de deniz manzaralı mekanlar da bir o kadar keyifli bir o kadar da eşsiz. Anılarınız ölümsüzleştirecek birbirinden fazla mekanı ayrı bir makale konusu, o yüzden bu listemize de bir göz atmayı unutmayın.

Uzun bir yazı oldu ama İzmir’de gezilecek yerler neresi denildiğinde artık örnek göstereceğiniz bir gezi yazısı var elinizin altında. Bu listeyi hazırlamak oldukça emek aldı, umarım siz okuyucularımıza ufak da olsa bir kaç fikir verebilmişizdir. Geziniz daim olsun efendim. Bir başka yazıda görüşmek üzere mutlu kalın ve yorum yapmayı unutmayın. 🙂 Hatalarımız olduysa şimdiden affola.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top