Hamilelikte de Elektroterapi Karın üstünden Uygulanamaz 2023

Elektroterapi yöntemi, elektrik akımlarının vücut üzerinde uygulanması sonucunda kas spazmları, kas iskelet travmaları ve eklem rahatsızlıkları gibi farklı hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olan bir tedavi yöntemidir. Elektroterapi yöntemi en aktif şekilde fizik tedavi alanında fizyoterapistler tarafından kullanılmaktadır. Fizyoterapistler öncelikle hastalarının durumunu, tedavi şeklini belirlemek amaçlı olarak değerlendirirler. Sonrasında özel bir ev egzersiz programına ya da başka tip egzersiz terapilerine göre hastanın tedavisini planlarlar. Elektroterapi yöntemleri aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır:

1xbet

Ultrason Elektroterapi Yöntemi: Ultrasonun verdiği mekanik titreşimler sayesinde vücuttaki dokuların daha aktif biçimde iyileşmesini sağlamaktadır.

Darbeli Kısa Dalga Tedavisi Elektroterapi Yöntemi: Bu tedavi, insandaki yumuşak doku zedelenme ve yaralanmaları üzerinde vücudun daha hızlı iyileşmesini sağlayan bir yöntemdir. Manyetik alanlar ve elektriksel alanlar kullanılarak bu yöntem uygulanmaktadır.

TENS Elektroterapi (Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu): İlaçsız şekilde uygulanan bir ağrı kesici yöntem olarak kullanılır.

1xbet

Kaslardaki güçsüzlüğü ve ağrı şikâyetlerini yok edebilmek, vücuttaki fonksiyonları iyileştirmek amacıyla frekanslar üzerinden elektrik akımlarının kullanılması yöntemine elektroterapi denmektedir. Bu tedavi amaçlarına bağlı olarak da kombine şekilde elektroterapi cihazları kullanılır. Elektroterapi tedavisi ile ilgili genel prensipler ise şu şekilde maddelenebilir:

– Elektroterapi tedavi yönteminde frekanslardaki elektrik akımlarının hasta üzerinde oluşturacağı fiziksel etkilerden yararlanılarak tedavi sağlanır.

– Akut ya da kronik ağrılı rahatsızlıklarda dolaşımı hızlandırmak, aneljezi (ağrıya karşı duyarsızlık durumu) oluşturmak ve ödemleri azaltmak amacıyla kullanılan bir tedavidir.

– Bu tedavi şeklinde doğrudan düşük şiddetlerde akımlar oluşturulur. Bu şekilde duyu sinirleri uyarılır.

1xbet

– Bir önceki adımla duyu sinirlerinin uyarılması sonucunda ağrı şikâyeti bloke edilmiş olur.

– Elektroterapi uygulamasının ortalama süresi ise 20 ila 30 dakika arasında değişiklik göstermektedir.

Elektroterapi Cihazı

Elektroterapi cihazı, hastalıklardan dolayı oluşmuş kas ağrılarına ve kas güçsüzlüklerine, ayrıca vücutta bozulmuş fonksiyonlar üzerine tedavi amaçlı uygulanan cihazlardır. Bu cihazların işleyişi ise türlü frekanslar üzerinden hastaya elektrik akımlarının gönderilmesi mantığına dayanır. Tedavi amacıyla kombine elektroterapi cihazları tercih edilmektedir. Doktorların hastalar için hastalıklarına bağlı olarak tavsiye edebileceği bir ya da daha çok elektroterapi cihazı uygulaması olabilir. Bu cihazlar arasında şunlar yer alır:

– TENS cihazları,

– Ultrason Cihazları,

ESWT Cihazı,

– Vaccum Cihazı,

– (IR) Infrared Lambası,

– Elektro Stimülasyon Cihazları,

– Yüksek ve Düşük Yoğunluklu Lazer Cihazı,

– Pressoterapi Cihazı,

Traksiyon Cihazı,

– (MRS) Manyetik Alan Uygulaması.

Fizik Tedavi Elektroterapi

Fizik tedavi, tıbbın hem en önemli hem de başka alanları ile en fazla ilişkili olan branşlarından bir tanesidir. Fizik tedavi elektroterapi yöntemi kullanarak farklı sağlık sorunlarına çözüm üreten bir alandır. Buna göre fizik tedavi ile rehabilitasyon alanının direkt olarak ilişkili olduğu alanlar şu şekilde sıralanabilir:

Eklem Ağrıları,

– Bel-Boyun Ağrıları,

Felç – İnme,

Parkinson (Beden hareketlerinde yavaşlamaya neden olan hastalık),

– MS (Merkezi sinir sistemini etkileyen, ataklarla seyreden kronik bir hastalık) Rehabilitasyonu,

– Omurilik Hasarı,

– Ortopedik Rehabilitasyon,

– Romatolojik (Kas-İskelet sistemi hastalıkları) Rehabilitasyon,

Dolayısıyla fizik tedavi alanı, diğer tıp dalları ile yakından işbirliği içinde çalışmaktadır. Buna göre diğer tıp alanlarını hem tamamlar hem destekler. Bu noktada elektroterapi de fizik tedavi alanının bir parçasıdır. Elektroterapi yöntemi, fizik tedavi uygulamalarında çok önemli ve iyileştirici etkisi yüksek bir yöntem olarak uygulanmaktadır. Bu sayede hastaların daha hızlı bir biçimde sağlığına kavuşması mümkün olur.

Ancak fizik tedavide elektroterapi uygulaması, mutlaka uzman bir fizyoterapist ya da hekim tarafından yapılmalıdır. Bu sayede hiç işlemeyen kaslar ya da işleyen ama tam bir faaliyet gösteremeyen kaslar, ayrıca vücuttaki türlü bölgelerde oluşan ağrılar, tedavi edilebilir. Fizik tedavide elektroterapi yönteminin amacı, kaslardaki ağrıları ve güçsüzlük şikayetlerini yok etmek, vücudu eski işlevselliğine döndürerek iyileştirmektir. Bu amaçla da değişik ve farklı frekanslar kullanılarak elektrik akımları aracılığıyla tedavi etme yoluna gidilir.

Elektroterapi Zararları

Elektroterapi zararları ile ilgili olarak bu uygulamanın farklı yan etkileri olabilir ve bazı riskleri de beraberinde ortaya çıkarabilir. Çoğu zaman herhangi bir şekilde yan etki meydana getirmeyen oldukça güvenli bir tedavi yöntemi olarak uygulanır. Zararları şu şekildedir:

– %2 ila %3 oranında bazı hastalarda kullanılmış olan pedler, kişide alerji sorunları yaratabilir. Böyle bir durumda alerjiye neden olmayacak özelliklerdeki pedler kullanılmalıdır.

– Ayrıca vücudunda kalp pili veya farklı bir tıbbi implantı bulunan hastalarda TENS elektroterapi cihazı kullanılamaz.

– Hamilelikte de elektroterapi karın üstünden uygulanamaz.

Kalp yetmezliği veya epilepsi hastalarında ise doktor tavsiyesi bulunmadan elektroterapi uygulanmaması gerekir. Aksi takdirde insan vücudu üzerinde birtakım zararları olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top