Hattat’ın Gökdeleninde Skandal 2023

Hattat’ın gökdeleninde skandal

Mehmet Hattat’ın 50 katlı ‘Diamond of İstanbul’ gökdelenininde skandal!

1xbet

Mehmet Hattat’ın 50 katlı ‘Diamond of İstanbul’ gökdeleninin, Afet İşleri’nden deprem raporu olmadığı ortaya çıktı..

İstanbul Maslak’ta yapılan 200 metrelik “Diamond of İstanbul” gökdeleninin yükseleceği arazide, deprem incelemesin yapılmadan inşaata başlandığı ortaya çıktı. 50 katlı olacak gökdelenin yapıldığı bölgede, Bayındırlık Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü en fazla 5 kata kadar izin veriyor. Mehmet Hattat’ın sahip olduğu Hema Endüstri tarafından yapılan gökdeleninin inşaatına, plan tadilatı değişikliği yapılmadan başlandığının belirlenmesinin ardından yeni gelişmeler de su yüzüne çıkıyor.

1xbet

ANCAK 4-5 KATA UYGUN

Normalde 3 emsal olan yerüstü inşaat izni, plan tadilatı yapılmadan 7’ye yükseltilip, 40 bin metrekare olan inşaat alanı da 100 bin metrekareye çıkartılmıştı. Şimdi de gökdelenin inşaatına, arazinin deprem etüdü yapılmadan başlandığı belirlendi. Gökdelenin yapımı için İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’ne verilen son plan tadilatı teklifinde, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun hazırladığı raporun dikkate alınmadığı belirtildi.

1xbet

Raporun “Kurum ve Kuruluş Görüşleri” bölümünde yer alan Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü’nün 2.2.2006 tarihli yazısında, Şişli Belediyesi’nce hazırlattırılıp Afet Genel Müdürlüğü’nce onaylanan jeoloji haritalarında, gökdelenlerin yapılacağı alanların 4-5 katlı yapılaşmalara uygun olduğu bilgisi yer alıyor.

AFET İŞLERİ ONAYLAMALI

Bölgede yapılacak yüksek yapılar içinse, Afet İşleri Genel Müdürlüğü’nce onaylanacak jeoteknik raporların hazırlanması, zemin etüt raporlarının da ruhsatı verecek olan ilçe belediyesi tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Jeoteknik raporların Bayındırlık Bakanlığı tarafından incelenmesinin ardından inşaata izin verilebiliyor.

Ancak resmi deprem raporu verilmediği halde 50 katlık proje İBB Meclisi’nde oyçokluğuyla onaylandı. Söz konusu projede kaçak ve planda olmayan yapılarla birlikte emsalin 3’ten 7’ye çıktığına dikkat çeken CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin de, “Hem plan tadilatına itiraz ettik, hem de konuyu yargıya taşıdık” dedi.

Askerden uyarı: Radarı engelliyor

Hava Kuvvetleri Komutanlığı 15’inci Füze Üs Komutanlığı’ndan hava tuğgeneral Hikmet Yavaş, 18 Mart 1999’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bir uyarı yazısı yazarak, ‘çok katlı binaların radar görüşlerini engellediği, bunun da yurt savunması açısından zafiyet oluşturduğu’na vurgu yaptı. Yazıda, İstanbul ili sınırları içinde yapılacak her türlü çok katlı yapılaşmalarda, ilgilisine izin ve ruhsat verilmeden önce askeriyeden görüş alınması da istendi. Diamond of İstanbul projesi içinse böyle bir izin alınmadığı öğrenildi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top