Hindistanlılar Birbirlerini Boyuyor 2023

Hindistanlılar birbirlerini boyuyor

Hindistanlılar birbirlerini boyamaya başladı. Peki neden Hintliler birbirlerini boyuyor ?

Hindistan en renkli bayramlarından olan Holi bütün Hindistan’da kutlanmaya başlandı. Binlerce Hintlinin bir araya gelerek toz ve sulu boyalarla birbirlerini boyadıkları Holi’de binlerce ton boya harcanıyor.

1xbet

Hindistan en renkli bayramlarından olan Holi bütün Hindistan’da kutlanmaya başlandı. Binlerce Hintlinin bir araya gelerek toz ve sulu boyalarla birbirlerini boyadıkları Holi’de binlerce ton boya harcanıyor. Işık bayramı olan Diwali’den sonra en çok para harcanan bayramlardan olan Holi bütün Hindistan ve Hintlilerin bulunduğu yerlerde kutlanıyor.

Hinduların dini bir bayramı olan Holi zamanla millileşerek şimdilerde bütün Hindistan’da Müslüman, Sih, Cain ve Hıristiyan topluluklarınca da kutlanıyor. Mart ayının ortalarında ya da Nisan ayı başında kutlanan Holi aynı zamanda renk bayramı olarak da biliniyor. Yeni Delhi’deki bir boya pazarında dükkan sahibi olan Pradeep Sahani de, bayramın tüm Hindistan’da din, ırk ayırmaksızın herkes tarafından kutlanmasından memnun olduğunu bildiriyor. Sahani, kendinden her yıl binlerce kişinin değişik dinlerden oldukları halde oyun için boya aldıklarını ve sonra birbirleri ile şakalaştıklarını ifade ediyor. Bayramla ilgili olarak Cihan’a konuşan Gurmet Mishra, her yıl olduğu gibi gene çocukları ve kendisi için boya aldığını ve Holi Bayramı’nda sadece eğleneceklerini söyledi. Büyük küçük bütün Hintlilerin birlikte kutladığı Holi ismini bir Kralın isminden alıyor. Bazı Hintliler tarafından baharın gelişini kutlamak amacı ile ortaya çıktığı söylenen Holi’nin Hindu mitolojisinde ilginç bir hikâyesi var. Bayramın Hint mitolojisindeki yeri Hint mitolojisine göre şeytanların Kralı Hiranyakaşipu Hindu tanrısı Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Sadakatinden dolayı Brahma’nın takdirini kazanan Hiranyakaşipu Brahma’dan ölümsüzlüğünün sonsuza kadar devam etmesini ister. Zamanla küstah ve kibirli biri olan Hiranyakaşipu cennete ve iyi insanlara saldırmaya başlar. Bunun üzerine Kralın oğlu Prablah diğer bir Hindu tanrısı Vishnu’ya yalvararak iyileri babasından kurtarmasını ister. Oğlunu öldürmeye çalışan Hiranyakaşipu sonunda onu kız kardeşinin kucağında uyurken yakmayı planlar. Kız kardeşi Holika’ nın üzerindeki şalı yanmamaktadır. Ve kardeşini kurtarmak için şalını üzerinden çıkarıp Pralabh’a verir. Kendisi yanar ama Pralab kurtulur. Hindu tanrısı Vishnu Hiranyakaşipu’yu öldürerek yerine oğlunu getirir. Bunun üzerine Holika kutsallaşır. Ve iyinin kötüye karşı zaferini temsil ettiği için bu zaman dilimi Holika’nın isminden esinlenerek Holi olarak kutlanır. Su tabancalarına boyalı sular dolduran Hintliler birbirlerini boyamaya çalışırken ufak tefek kazalarda olmuyor değil. Her yıl Holi Bayramı’nda yüzlerce kişi gözlerine kaçan boyalardan dolayı hastanelere kaldırılıyor.

1xbet

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top