Hong Kong Nasıl Gidilir nerede Kalınır ne Yenir? 2023

Güney Çin Denizi ile çevrili Hong Kong kenti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin iki özel yönetim bölgesinden biridir. 1842 ve 1997 yılları arasında Birleşik Krallık’a bağlı olan kent, bugün Çin Halk Cumhuriyeti’nin bölgesidir. Uluslararası alanda Çin Halk Cumhuriyeti tarafından temsil edilen Hong Kong, polis gücü, askeri sistemi ve medeni hukuk gibi iç işlerinde tamamıyla bağımsızdır. Kozmopolit ve kapitalist bir yapıya sahip olan Hong Kong, Doğu ve Batı’yı buluşturan özgün kentlerden biridir. Pearl (inci) Nehri Deltası’nda bulunan ve 260’tan fazla adaya sahip bu muhteşem bölge, doğa, su ve modernitenin buluşma noktasıdır.

1xbet

Hong Kong Ne Zaman Gidilir

Hong Kong’a tropikal muson iklimi egemendir. Bu nedenle nem oranı yüksektir ve bu da hissedilen sıcaklığın gerçek değerlerinin çok üzerinde olmasına neden olmaktadır. Ortalama sıcaklık ise yazın 28 °C, kışın ise 15 °C’dir. Sıcaklıklar daha çok Haziran ve Eylül ayları arasında şiddetlenirken, Ekim ve Aralık ayları arasında iklim ılımanlaşır ve böylece turizm açısından daha elverişli bir döneme girilmiş olur. Ayrıca Asya Sanatları Festivali ve Budha’nın doğum kutlamaları gibi özel günler de bu sezona denk geldiğinden, Hong Kong’u turistik açıdan ziyaret etmek için en güzel fırsatın bu aylar olduğunu söyleyebiliriz.

Hong Kong Nasıl Gidilir

Uluslararası havalimanlarından aktarmalı veya direkt olarak yaklaşık 10 saat 25 dakika gidiş, 11 saat 20 dakika ise dönüş süresi bulunmaktadır. Hong Kong Uluslararası Havaalanına ulaştıktan sonra şehir merkezine gidebilmeniz için de otobüs, taksi ve araç kiralama gibi birçok farklı ulaşım şekline sahipsiniz.

Hong Kong Ulaşım

Hong Kong Uluslararası Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşmak için otobüs, taksi, araç kiralama ve havalimanı ekspresi gibi ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Taksilerin pahalı olduğunu zaten belirtmiştik, ancak araç kiralamanın da böylesine kalabalık ve büyük bir şehirde pek iyi bir fikir olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle havaalanı ekspresi ya da otobüs seçeneğini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Otobüs ile yapacağınız 40 dakikalık yolculuk süresince Lantau Adası manzarasını seyredebilir, dünyanın en büyük yedinci köprüsü olan Tsing Ma Köprüsünden geçme şansını yakalayabilirsiniz.
Havaalanı ekspresini seçecek olanları ise daha kapsamlı bir yolculuğun beklediğini söyleyebiliriz. Çünkü bu trenle Tsing Yi, Kowloon ve Hong Kong adalarına ulaşma imkanınız bulunmaktadır. Şehir merkezine ise bu şekilde sadece 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Hong Kong Gezilebilecek Yerler

İnsana keşfedeceği ve yaşayacağı sayısız tecrübeler sunan bu nadide Çin şehri, Asya ve Batı unsurlarını içinde barındırır. Hong Kong, eklektik kuleleri, modern güzellikleri, gizemli tapınakları, doğal alanları, renkli parkları, kültürel mirasları, yaşam biçimleri, bitmek bilmeyen alışveriş ve eğlence alternatifleriyle tam bir cazibe merkezidir.Hong Kong Adası’nda yer alan tepe (the Peak), kentin en ünlü yerlerinden biridir. Burası kentten muhteşem manzaralar sunan mükemmel bir zirvedir. Kowloon’u (gökdelenleriyle ön plana çıkar, Hong Kong’un dört bölgesinden biri), ünlü Victoria Limanı’nı ve kentin yemyeşil alanlarını buradan izlemek, insana benzersiz bir keyif yaşatır. Zirvenin 373 m’lik sarp ve dik yokuşunu çelik halatlara bağlı bir teleferikle çıktıktan sonra karşılaşacağınız kent manzarası sizleri büyüleyecektir.Lantau Adası’nda, dünyanın en uzun açık hava Buddha heykelini bulacaksınız. Bu bronz heykele 268 basamaklı bir merdiveni çıktıktan sonra ulaşırsınız. Dini, kültürel ve mimari değeri büyük bu yapıtı mutlaka ziyaret etmelisiniz.Sheung Wan’da yer alan Man Mo Tapınağı, kentin en eski ve en önemli tapınaklarındandır. Bu dini mekân, Sivil ve Asker tanrıçalarına adanmıştır.Hong Kong Disneyland mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelir. Main Street U.S.A., Fantasyland, Adventureland ve Tomorrowland olmak üzere başlıca dört tematik bölümden oluşan bu yer başınızı dödürecek. Mickey Mouse’u bulacağınız bir yerdesiniz.
Kowloon’da yer alan Avenue of Stars (Starlar Caddesi), Doğu Hollywood’unun bir yansımasıdır. Burada Hong Kong’un yüzyıllara dayanan film tarihini bulacaksınız. Burada yer alan Bruce Lee, dünyaca ünlü Kung-fu efsanesi, heykeli sizleri etkileyecek unsurlardan biridir.
Aberdeen’deki Okyanus Parkı hem eğlence hem de su parkıdır. 1977 yılında kurulan park, Asya’nın en ünlü parklarındandır. Eğitim olanaklarının yanı sıra parkın eğlence ve hayvan dünyası sizleri büyüleyecektir. Parkın belirli bölümlerinde Güney Çin Denizi’nin muhteşem manzaralarıyla baş başa kalacaksınız.Hong Kong, zengin koleksiyonlarıyla dikkat çeken çok sayıda müzeye ev sahipliği yapar. Lei Yue Mun Limanı’nda yar alan ve 1880’lerde açılan Kıyı Savunması Müzesi (Museum of Coastal Defence), Hong Kong askeri tarihinin son 6 yüzyılına ait zengin bir koleksiyona sahiptir. Hong Kong Sanat Müzesi, Hong Kong Tarih Müzesi, Hong Kong Bilim Müzesi ve Hong Kong Müzesi, kentin diğer önemli müzelerindendir. Bu sergiler Tsim Sha Tsui’da yer almaktadır.

1xbet

Hong Kong Kültür ve Eğlence

Hong Kong, Doğu ile Batı’nın bütünleştiği bir kenttir. Bu armoni, zengin kültürel varlığın başlıca sebebidir. Çok sayıda sahne sanatları merkezi, tiyatro, dans, film, müzik, konserler, çeşitli festivaller ve diğer kültürel etkinlikler, kentin kültür hazinesini meydana getiren önemli unsurlardır. Hong Kong, Asya’nın eğlence başkentidir. Eğlence, kentin en önemli promosyon aracıdır.Kentte sofistike performanslara ev sahipliği yapan çok sayıda tiyatro bulunur. 1977 yılında inşa edilen Hong Kong Repertuvar Tiyatrosu, kentin en önemli profesyonel tiyatrosudur. Burada, başta yerel, yabancı ve klasik performanslar olmak üzere 200’ü aşkın çalışma sahnelenir. Sun Beam Tiyatrosu, Kho Shan Tiyatrosu ve Kwai Tsing Tiyatrosu, kentin diğer önemli tiyatro merkezlerindendir.Çağdaş Dans Şirketi, Hong Kong Çin Orkestrası ve Hong Kong Filarmonik Orkestrası kentin başlıca performans merkezlerindendir.Çok sayıda kültürel etkinliğe sahne olan Hong Kong, Asya kıtasının etkinlikler başkentidir. Kent, çok sayıda stara ev sahipliği yapar. Yıl boyunca uluslararası sanatçılar kentte konser verir. Çin Yeni Yılı (Ocak/Şubat başı), Tin Hau Festivali (Nisan’ın sonu/Mayıs’ın başı), Dragon Bot Festivali (Haziran), Lantern Festivali (Eylül veya Ekim), Asya Sanatları Festivali (Ekim veya Kasım) ve Hong Kong Salsa Festivali (Şubat), kentte düzenlenen festivallerdendir.Hong Kong, çok sayıda spor aktivitesine olanak tanıyan bir doğa harikasıdır. Badminton, futbol, tenis, golf, rugby, at yarışı, kriket, squash, bot yarışı, maraton yarışı, gezme, yüzme gibi spor aktiviteleri bunlara örnektir.Kentin her tarafına dağılmış olan karaoke yerleri, barlar, diskolar ve gece mekânları, sınırsız gece eğlencesi alternatifleriyle hizmetinizdedir. Bar ve kulüplerin çoğu doğuda toplanmıştır (Tsim Sha Tsui, Lan Kwai Fong, Wan Chai). Lan Kwai Fong, kent gece hayatının en hızlı yaşandığı yerdir.

Hong Kong Festival ve Fuar

Tin Hau Festivali: Nisan sonu – Mayıs başı
Dragon Bot Festivali: Haziran
Lantern Festivali: Eylül – Ekim
Asya Sanatları Festivali: Ekim – Kasım
Hong Kong Salsa Festivali: Ocak
Çin Yeni Yılı: Ocak sonu – Şubat başı
Moon Cake Festivali – 9 Eylül
Double Ninth Festivali – 2 Ekim

Hong Kong Yeme İçme

Hong Kong, ağzının tadını bilenler için tam bir cennettir. Eğlence Hong Kong’un en önemli promosyon aracı ise kent mutfağı da bu promosyonun katalizörüdür. Doğu ve Batı mutfaklarından muhteşem lezzetler ve yerel tatlar, kent mutfağının özünü oluşturur. Farklı atmosferlere sahip 9.000’den fazla restoran, çok çeşitli taze ve tatlı lezzetlerin sunulduğu mekânlardır. Deniz ürünleri, kent mutfağının başköşesindeki yerini almıştır.Causeway Körfezi (yerel mutfak), Kowloon Kenti (Asya mutfağı), Lan Kwai Fong & SoHo (dünya mutfağı), Sai Kung, Lamma Island & Lei Yue Mun (deniz ürünleri), Stanley (deniz kenarı) ve Hung Hom (özel restoranlar), kent mutfağının sergilendiği başlıca yerler arasındadır.Çay, kentin ve ülkenin en önemli içeceğidir. Çin, İngiliz ve Hong Kong tarzı çayları, çok sayıda çay evinde tatmanız mümkün.

Hong Kong Alışveriş

Alışveriş, Hong Kong günlük yaşamının olağan bir parçasıdır. Kentin alışveriş merkezleri, mağazalar, tasarım butikleri ve diğer alışveriş mekanları, sınırsız alışveriş tecrübesi yaşatır. Elbise, mücevher, ev eşyası, ses cihazları ve elektronik ürünler, kentin alışveriş kültürünün popüler unsurlarıdır. Kentin alışveriş merkezlerinde, ünlü markaların varlığına rastlayacaksınız.Tai Koo Shing’deki Cityplaza, Hong Kong’un en büyük alışveriş merkezlerindendir. Burada çok sayıda dükkan ve mağaza bulunur. Stanley’de kurulan Stanley Pazarı, yerel sanat ürünlerinin satıldığı en iyi yerlerdendir. Hong Kong Adası’nda bulunan Wan Chai semtinde müthiş Çin mobilyaları satılmaktadır. Kowloon’da yer alan Yau Ma Tei, cadde pazarlarıyla ünlüdür. Temple Street Night (Tapınak Cadde Gecesi) pazarı ve Jade pazarı, ünlü pazarlardır. Bu pazarlarda çok çeşitli giysi ve mücevher satılmaktadır.Hon Kong THY Bilet satış ve Ofis bilgileri

1xbet

ETİKETLER: Hong Kong Festival ve Fuar, Hong Kong Gezilebilecek Yerler, Hong Kong Kültür ve Eğlence, Hong Kong Nasıl Gidilir, Hong Kong Ne Zaman Gidilir, Hong Kong Ulaşım
Yorumlar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top