İngilizce Uzun Cümle Kurma İpuçları 2023

İngilizce Uzun Cümle Kurma İpuçları

İngilizce uzun cümle kurmak ama nasıl? Bugün bu konuyu detaylıca inceliyoruz. İngilizce uzun cümle kurmak için en azından orta seviye İngilizce bilmen gerekiyor. Çünkü dil bilgisi konusunda belirli bir seviyeye erişmeden, kompleks ve uzun İngilizce cümleler kuramazsın.

1xbet

İngilizce uzun cümleler kurmayı hedefliyorsan, kendine sıkı bir İngilizce çalışma planı hazırlayıp hızlıca bunu başarabilirsin. Fakat tek başına yeni bir şeyler öğrenmek vakit alıcıdır. Uzmanlardan destek alarak hızlı öğrenme yöntemleri ve ipuçlarıyla kolayca İngilizce öğrenebilirsin.

Peki, İngilizce uzun cümle kurmak için neler yapmak gerekir? İşte karşında İngilizce uzun cümle kurmana yardımcı olabilecek ipuçları!

1xbet

Open English’e Başla

Dünyanın 1 numaralı online İngilizce kursu Open English ile sen de kolayca İngilizce öğrenebilirsin. İngilizce uzun cümle kurmak istiyorsan, dil bilgisi kuralları detaylı şekilde öğrenmen gerekiyor. Open English’te 2000’den fazla TEFL/TESOL sertifikalı ana dili İngilizce olan eğitmenler, 7/24 canlı dersler düzenliyor. Bu derslerde İngilizce dil bilgisi kurallarını işin uzmanlarından öğreniyorsun.

Open English’e başlamak için bu sayfadaki iletişim formunu doldurabilirsin. Online İngilizce kursumuz hakkında daha fazla bilgi vermek, eğitim paketlerimizi ve ücretlerimizi bildirmek üzere müşteri temsilcilerimiz en kısa sürede seni arayacaktır.

1xbet

İngilizce Gramerini Geliştir

İngiilizce uzun cümle kurmak için ilk yoğunlaşman gereken alan: Dil bilgisi kuralları. Yani İngilizce gramere ne kadar hakim olursan, İngilizce uzun cümle kurmak senin için için o kadar kolaylaşacaktır.

İngilizce gramerin temeli, tense kavramını anlamakla başlıyor. İngilizce tense tablosu ve konu anlatımı ile ilgili yazımıza göz atarak ilk adımı atabilirsin. Bununla birlikte tense, yani İngilizce zamanlar oldukça kapsamlı olduğu ve farklı bir düşünce sistemi geliştirmek gerektirdiği için, bu konuda uzmanlardan destek almak her zaman iyi bir fikir.

CEFR (Avrupa Ortak Dilleri Çerçeve Programı) temelli eğitim müfredatımız sayesinde İngilizce grameri kısa sürede etkili bir şekilde öğrenebilirsin. Yenilikçi eğitim yöntemlerimizi keşfetmek için bu sayfadaki iletişim formunu doldur, Open English’i denemeye başla!

Bağlaçlara Çalış

İngilizce uzun cümle kurma konusunda verebileceğimiz en iyi ipucu, İngilizce bağlaçlara çalışmandır.

İngilizcede bağlaçlara “conjunction” deniyor ve tıpkı Türkçede olduğu gibi, bu kelimeler iki veya daha fazla cümleyi birleştirme amacıyla kullanılıyor.

Bu konuyu örneklendirelim. İngilizcede en sık kullanılan bağlaçlardan birini, “but” (ama) bağlacını kullanarak bir kişinin hep pozitif hem negatif yönlerini aynı cümle içinde yazabilirsin. Şimdi örnek cümlelerle konuyu pekiştirelim.

İngilizce Uzun Cümle Kurmak için Örnekler

Aşağıdaki iki cümleyi incele. Bu iki cümle aynı insanı anlatıyorsa, “but” ile ikisini birleştirebiliyoruz. Tıpkı Türkçede olduğu gibi, o nedenle anlaması kolay.

She is so smart! She is a little lazy. ([dişil O], çok akıllı biri! [dişil O], biraz tembel.)
She is so smart but she is a little lazy. ([dişil O], çok akıllı ama biraz tembel.)

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, “but” bağlacının çoğunlukla karşıtlık belirtiyor olduğudur. Örneğin iki olumlu ya da benzer özellikten bahsederken bu bağlacı kullanmayız. Bununla birlikte “but” bağlacının birçok farklı kullanım alanı bulunuyor. Daha fazlasını öğrenmek için bugün 7/24 devam eden Open English’in canlı İngilizce derslerine katılabilirsin. Sayfadaki formu doldur, seni arayalım!

İngilizce cümle kurmak hakkında daha detaylı okuma yapmak istersen, ilgili yazımıza göz gezdirebilirsin.

Birleşik Cümle Yapısını Öğren

İngilizce uzun cümle kurmak için en etkili yöntemlerden biri de İngilizce birleşik cümle yapısnı öğrenmek. Bu noktada karşına bir yukarıda bahsettiğimiz konu olan bağlaçlar çıkacak.

İngilizcede temelde 3 cümle türü var: Basit cümle, bağlı cümle ve birleşik cümle. Konunun detayları için yukarıda paylaştığımız “İngilizce cümle kurmak” bağlantısına tıklayabilirsin.

İngilizce uzun cümle kurmak için, bağlı cümleleri ve birleşik cümlelere çalışman gerekiyor. İlgili yazımızda konunun temellerinden bahsediyoruz. Bu cümle yapıları, etkili İngilizce makaleler yazmak için öğrenmen gereken konular.

İngilizce Kitaplar Oku, Beğendiğin Yerleri Tekrar Yaz

Şimdiye kadar çoğunlukla yoğunlaşmamız gereken İngilizce konularından bahsettik. Uzun İngilizce cümle kurmak istiyorsak, dil bilgisi kurallarına hakim olmamız gereğini görüyoruz. Fakat konulara çalıştığımız halde, pratikte sıkıntı çekiyorsak? Bu durumda yapmamız gereken şey, İngilizce kitaplar okumak ve beğendiğimiz yerleri hatırlayarak yazmaya çalışmak!

Zihnimiz, tekrarlamayla öğrenmeye programlanmış durumda. Küçüklüğümüzden beri çevremizle etkileşime girerek öğreniyoruz ve bu çoğunlukla tekrara dayanıyor. İngilizce seviyeni orta derece yükselttiğin zaman, okuyabileceğin İngilizce kitaplar da birçok uzun cümle yapısıyla karşılacaksın. Bunları düzenli olarak tekrar yaz, belirli bir süre sonra şablonlar kafanda oturmaya ve İngilizce yazılarda uzun cümleler kurmaya başladığını göreceksin.

Daha fazlasını öğrenmek için bugün Open English’e kaydol. Bunun için bu sayfadaki iletişim formunu doldurman yeterli. Unutma, bir yaşam biçimi haline getirmeden İngilizceyi öğrenmek çok zor!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top