İş Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır? 2023

İş Planı Nedir, Nasıl Hazırlanır?

İş planı nedir? Yeni kurulacak veya mevcut olan bir işletmenin iş süreçlerinin nasıl ilerlemesi gerektiğini gösteren raporlara iş planı denilmektedir. İş planlarının en temel amacı işletmelerin ürün hizmet ve finansal açıdan geliştirilmesi için gelecekteki hedeflerinin ortaya konmasıdır.

1xbet

Ayrıca bu planda ilerleyen süreç içerisinde çıkan olumsuzlukların ve bu olumsuzluklara yönelik çözüm önerilerine yer verilmektedir.

Bu nedenle mevcut işlemlerin gelişiminde yeni açılacak işletmelerin ise düzenli bir şekilde kurulmasını sağlayan önemli bir rapordur. Yapılan bu faaliyetlerin başarılı bir şekilde ilerlemesi için ve sürdürülebilmesi için iş planının iyi hazırlanması büyük rol oynamaktadır. Bu sayede;

1xbet

– Kaliteli bir iş planı nasıl büyüyeceğinize ve kim olduğunuzu keşfetmenize yardımcı olur.
– Şirket geleceği için yatırım yapacak banka ve firmalara sahip olursunuz.
– İşinizle ilgili ayrıntıları ileterek daha fazla ilerlemenize yardımcı olur.
– İşinizin yolunda gitmesine ve hedeflerinize günlük olarak yaptığınız eylemler ile uyumlu hale getirmenize yardımcı olur.

İş planı bir işletmenin şuan ki konumunu ve nasıl ilerlediğini göstermektedir. bu yüzden hedeflerin çıkabilecek olumsuzlukların gerçekçi ve tarafsız bir şekilde değerlendirilmesine dikkat edilmelidir. Bu değerlendirmeler yapılırken kaynak, finans, üretim, Pazar payı gibi çeşitli etkenler incelenir. Peki, İş planı nedir? Nasıl hazırlanır? İşte detaylar!

1xbet

İçerik Tablosu

Profesyonel İş Planı Nasıl Hazırlanır?

İş Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hazır İş Planı Örnekleri

Profesyonel İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Kişisel mağazanızı kurmak internete taşımak istiyor iseniz, kendi işinizin patronu olmak amacınız ise veya bir e-ticaret şirketi kurmak hedefleriniz arasındaysa profesyonel bir iş planına sahip olmanız gerekmektedir. Bu nedenle de iyi bir iş planı hazırlamanız gerekecektir.

Eğer e-ticaret sektöründe ilerlemek amaçlarınız arasında ise başarılı olabilmek için bu yola çıkmadan evvel iyi bir strateji oluşturularak iyi bir iş planı hazırlamak oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Profesyonelce hazırlanmış iyi bir iş planı e-ticaret şirketinizin daha uzun ömürlü ve karlı bir işe dönüşmesine katkı sağlar.

İş planı rekabet ortamına girerek analiz etmenizi ve diğer şirketlerden farklı analizler yaparak değişik stratejilerle yol almanızı sağlar. Pazar analizi yaparak neye ihtiyacınızın olduğunu pazarın artı ve eksileri neler araştırılarak nelerin yanlış veya doğru yapıldığını görerek çalışmalarınızda bu yolda ilerleyebilirsiniz.

Ayrıca iş planı hazırlamak potansiyel müşterilerin markalardan beklentilerini anlamanıza yardımcı olmaktadır. Tüketicilerin istek ve beklentilerine göre hareket etmek diğer firmalardan bir adım önde olmanıza yardımcı olacaktır. Elinizde bir planınızın olması tüm ekibin ortak şekilde aynı hedefler üzerinde giderek istenilen amaca ortak bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Bunlara ek olarak eğer bir yatırım arayışı amacınız var ise mutlaka elinizde bir iş planının bulunması gerekir. Birçok yatırımcı ve yatırım fonu bilindiği üzere yatırım yapmadan önce yatırım yapacağı yerin iş planını ister. Bu nedenle yatırım almayı düşünüyor iseniz iyi bir iş planına ihtiyacınız var demektir.

Peki kaliteli bir iş planında gereken unsurlar nelerdir;

– İş planınızı hazırlarken aklınızda bulunacak en önemli etken planın çok uzun tutulmamasına gayret göstermeniz olacaktır.
– İş planı sunumu yapacak olduğunuz kişi veya kuruma göre şablon ve tasarım hazırlanmalıdır.
– Hazırlanan iş planı 15 veya 20 sayfadan oluşmalıdır.
– İş planının tek bir kişiden çıkması da oldukça önemli olacaktır. Bu sayede metinlerde kullanılan dil değişkenlik göstermeden daha anlaşılır bir şekilde olacaktır.
– Giriş metni yazmak için öncelikle bir giriş kısmı hazırlanmalıdır. Giriş kısmında ;Alıcının adresi, tarihi, sizin adresiniz, sayın(ilgilenilen kişi) yazılmalıdır.

Buradan sonra bir iki paragrafı geçmeyecek şekilde bu kişiye ulaşma amacınız , şirketinizin neler yaptığını ve bu dosyada nelere ulaşabileceğini belirtebilirsiniz. Onlardan geri dönüş beklediğinizi kibar bir dille ifade edebilirsiniz. Ayrıca size ulaşabilecekleri bir telefon numarasını da mutlaka belirtmelisiniz.

Giriş metninizi tamamladıktan sonra bir sonraki sayfada okuyucunun bu sunumda hangi şirkete dair bilgiler bulacağını açıkça belirtmelisiniz. Bu sayfayı mümkün oldukça yalın bir dille sade tutmalısınız. Bu giriş metnini sunumunuzun kapağı olarak düşünebilirsiniz. Yorucu bir dil ve dikkat dağıtıcı öğelere yer vermekten kaçınmalısınız.

Giriş metni ve sonrasındaki sayfa özenle hazırlanmalıdır. Çünkü karşınızdaki kişiye ilk izlenimi burada bırakırsınız. Bu sayfada; logo, şirketin adı, kurucu ve kurucu ortaklarının ismi (isteğe bağlı) , kapakta mutlaka iş planınızın kelimelerini vurgulayın.

Ürün fotoğrafı (isteğe bağlı) , tarih yazılmalıdır. Ve son olarak da içindekiler kısmını hazırlayabilirsiniz. Bu sayede sunumu okuyan kişi sunumu daha rahat okuyabilir istediği sayfaya daha rahat ulaşabilir.

Giriş metni tamamlandıktan sonra iş yönetimi özeti hazırlanmalıdır. İş planınızın en önemli yerlerinden biri de bu kısmı olacaktır. İşinizin nasıl yönetileceğini bu kısımda ele almalısınız. Çünkü sunumu okuyan kişinin okumaya devam edip etmeyeceğini karar verdiği alandır.

Sunumun başı olarak görünse de tüm detayları bitirdikten sonra bu kısmı hazırlamanız gerekir. Şirketlerle ilgili detayların özetine bu kısımda yer verilecektir. Nelere yer vereceğinizden emin değilseniz birkaç örnek verelim;

– İş konsepti (ne yaptığınızı yazabilirsiniz), iş hedefleriniz ve vizyonunuz (neler yapmayı planlıyorsunuz) yazılmalıdır.
– Ürünün tanıtımı ve diğerlerinden farklı nedir, hedef kitleniz, pazarlama planınız, şu anki finansal durumunuz, gelecekte hedeflediğiniz kazanç durumunuzu anlatmalısınız.
– Yatırım için ne kadar meblağ istiyorsunuz, son olarak da ekibinizden bahsedebilirsiniz.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken husus şirket hakkındaki özetiniz olacaktır. Bu bölümde şirket hakkındaki bazı detayları yer vermeniz gerekiyor. Ne kadar süredir bu işi planladığınızı belirtin. Bu işe yenimi başladığınız veya ne kadar süredir bu işi yaptığınızı açıklayın. Kaç kişilik ekibe sahipsiniz ve kaç ortağınız bulunmaktadır açıkça belirtmelisiniz.

Sonrasında ise şirketinizin ve ürününüzün diğer markalardan farklarının neler olduğunu belirtmenizde fayda var. Diğer markalardan farklı neye sahipsiniz özelliklerini açıklayın. Ürününüz hangi özellikleri ile dikkat çektiğini düşünüyorsanız buraya ekleyin. Tüketicilere sunduğunuz imkanlardan bahsedin ve bu imkanları daha kapsamlı şekilde artırmaya özen gösterin. Tüketicilerin hangi sorunlarını çözmekte yardımcı oluyorsunuz tüketicilerden geri dönüş alarak memnuniyetlerini burada açıkça belirtin.

Pazar araştırması ve rakipler de detaylı bir şekilde araştırılarak iş planınıza eklenmelidir. Bu kısmı hazırlarken nelere dikkat edilmelidir birlikte inceleyelim.

– Girmekte olduğunuz ya da girmeyi düşündüğünüz Pazarı büyük ya da küçüklüğü ölçüsünde araştırmalısınız.
– Seçtiğiniz Pazarın ileriye dönük büyümesine nasıl katkıda bulunabilirsiniz açıklanmalıdır.
– Pazarın yapısı nelerin gerekli olacağı araştırılmalıdır.
– Tüketicilerin cinsiyeti, yaşı, meslekleri ve ilgilendikleri alanlar belirlenmelidir.
– Şimdiye kadar yaptığınız ürün satışları belirtilmeli ve ileri yönelik amaçlar açıklanmalıdır.

Bunlara ek olarak rakip analizi de yapmanız gerekir. Rakip analizini yazarken şunları dikkat etmelisiniz;

– Rakibinizin sizin ürünlerinize kıyasla artı ve eksikleri nelerdir belirtilmelidir. Bu bilgilere dayanarak kendi ürününüzün eksiklerini ve artılarını bulabilirsiniz.
– Pazardaki rekabetin durumu şu anda nasıl iyi bilinmelidir.
– Rakiplerinizin eksiklerinden yararlanarak ileride ne kadar kazanç elde edebileceğinizi belirtmelisiniz.
– Sizi rakiplerinizden ayıran özelliklerinizin neler olduğunu düşünmektesiniz açıkça belirtmelisiniz.

İşinizin pazarlama ve satış stratejisi de oldukça önemli bir etkendir. Bu konu hakkında da detaylı bir analiz ve araştırma yapılmalıdır. Pazarlamayı önemsemeden satışa önem verme hatasına düşülmemelidir. Unutulmamalıdır ki pazarlama ne kadar iyi ise satış da o kadar fazla olacaktır. Sunumunuzun bu kısmında şu ögelere yer vermek yararınıza olacaktır;

– Ürünleriniz ve hizmetleriniz tüketicilerin ihtiyaçlarının ne kadarını karşıladığını düşünüyorsunuz sade bil dil ile belirtmelisiniz.
– Sizin uygulamış olduğunuz stratejiyi uygulayan başka bir şirket var mı araştırarak bu konuya dikkat etmelisiniz.
– Ürün fiyatını belirtmeye özen göstermelisiniz.
– Ürün veya hizmetin kalitesini ne ölçüde sağlamaktasınız açıklayınız.
– Satış sonrası hizmetinizden tüketiciler nasıl memnun kalacaktır belirtilmelidir.

Gibi konulara yer verdikten sonra pazarlama stratejinizden de bahsetmenizde fayda var.

İyi bir iş planı hazırlamakta bir diğer önemli konu ise ekip ve ekip yönetimi olmaktadır. Bu bölümde iyi bir ekip oluşturmak için bazı konuları dikkate almanız gerekmektedir. Ekibinizin kaç kişiden oluşacağına doğru karar verilmelidir. Kurucu ekip sayınızı belirlemelisiniz. Şirketinizin kaç ortağı olacaktır açıkça belirtilmelidir. Ekibinizin güçlü ve zayıf yanlarının neler olduğunu paylaşabilirsiniz.

Ekibinizin geçmiş deneyimlerinden bahsetmelisiniz. Bu deneyimlerin şuan ki durumunuza faydasının neler olduğunu söyleyebilirsiniz. Aynı sektörde aynı işi yapan başka kişiler ile iletişiminiz bulunmakta mıdır açıklayınız. Bu adımları takip ederek planınıza yön verebilirsiniz.

Çok dikkat çekmeyecek olsa da operasyonlarınızla ilgili bilgilere de burada yer verebilirsiniz. Bu kısımda şu önemli noktalara değinebilirsiniz;

– İlk olarak internet sitenizi belirtiniz.
– İnternet sitesi üzerinden satış yapabilecek alt yapınızın bulunup bulunmadığından bahsediniz.
– E- ticaret alt yapınızın ne kadar güvenilir olduğundan bahsetmelisiniz.
– Ürünleriniz için bir depoya ihtiyacınız var mı araştırmalısınız.
– Şirketinizin ne tür ekipmanlara ihtiyacı vardır belirtilmelidir.
– Kaç kişilik bir ekibe sahip olmayı düşünüyorsunuz açıklanmalıdır. Bu bilgilere yer verilerek planınızın daha verimli olmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Planınıza eklemeniz gereken bir diğer nokta satış raporu olacaktır. Eğer şirketiniz satış yapmaya başladıysa ya da yakın bir zamanda satış yapmaya başlayacak ise bunun bir raporunu hazırlamak yararınıza olacaktır.

Bu raporda değinmeniz gereken özelliklerden birkaçı şunlardır;

– Ürünlerinizi satışa çıkarmayı mı düşünmektesiniz yoksa sıfırdan başlayarak üretilmesini mi düşünüyorsunuz burada belirtin.
– Ürününüzün potansiyel müşterilerinin ne kadar olduğuna değinmelisiniz. Ya da ne kadar müşteriye ulaşmayı hedeflemektesiniz belirtmelisiniz.
– Ürünlerinizin ortalama fiyatları ne kadar olacağını açıklayın.
– Hangi ürünlerin ne sıklıkta satılacağını ön görmektesiniz belirtmelisiniz. Ürünleriniz internet üzerinden kısa sürede satılacağına dair güven vermelisiniz.

Size yatırım yapacak olan kişi veya kurumların en fazla ilgilendiği konu elbette ki finansal öngörüdür. Bu bölümde şuan ki ve gelecekteki finansal durumunuzu belirtmelisiniz.

Aylık geliriniz ne kadar olacağına dair en düşük ve en yüksek ihtimallere yer verebilirsiniz. Nakit akışını nasıl sağlayacaksınız açıklamalısınız. Şirketinize ne kadar para girişi ve çıkışı olacaktır belirtmelisiniz. Şirketinizin şu an kendini döndürebilecek kadar nakit veya sermaye akışına sahip olup olmadığından bahsetmelisiniz.

Pazarlama satış şirket yönetimi gibi faktörlerden sonra elinize ne kadar para kalacağını düşünüyorsunuz açıklayınız. Kar ve zarar tahminlerinizin neler olduğunu düşünüyorsunuz. Gibi ögeler üzerinde durabilirsiniz. Bu raporlardan ziyade sizin ne kadar finansal desteğe ihtiyacınız bulunmakta bu bölümde yer verebilirsiniz.

Son olarak planınızda yer vermeniz gereken bir diğer konuda riskler olacaktır. Şirketinize yatırım yapacak kişiler elbette ki işteki risklerin neler olduğunu bilmek isteyeceklerdir. Bu sebeple onlara işin risklerinden de bahsetmeniz gerekecektir.

En kötü senaryonuzun ne olacağını belirlemelisiniz. En kötü senaryo başınıza gelir ise bu durumdan kurtulmak için belirlediğiniz finansal planınızdan bahsetmelisiniz. Bu sayede daha güvenilir bir plan hazırlamış olacaksınız.

İş Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bütünselliği sağlamak önümüzü görebilmemiz için detaylı bir araştırma yapmalı ve iş planı hazırlamamız gerekmektedir. İş planı sayesinde avantajları ve dezavantajları görebilir gerekli önlemler alabiliriz. Sürece hakim olabilir, zorlukları öngörebilir ve kaynakları yönlendirebiliriz.

Girişimcilerin iş kurmada ve ilerlemelerindeki en iyi yol arkadaşı iş planları olmaktadır. Fakat iş planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus detaylı bilgi edinilmesidir. Örnek almak ve taklit edilmek birbirine karıştırılmamalıdır. Odak noktası dikkatli seçilmelidir. Hedef kitlenin iyi tespit edilmesi gerekir. Gereksiz detaylardan kaçınmak önemlidir.

Finansal araştırmalar yapılmalıdır. Pazar araştırmasında aceleci davranmaktan kaçınmak gerekir. İyi bir iş planı hazırlarken değinilmesi gereken bazı hususlar şunlardır;

– İşletmenizin faaliyet konusu ne hakkında olacak ve para hangi faaliyet veya hizmetler ile kazanılacaktır açıkça belirtilmelidir.
– İşletmenizin ne kadar süredir faaliyet halinde olduğunu açıklayınız.
– İşletmenizin ne kadar finansal desteğe ihtiyacı var araştırılarak belirtilmelidir.
– Kurum dışındaki finans desteğini hangi amaç için kullanmayı düşünmektesiniz belirtin.

Bu açıklamalara değinmek iş planı hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalar için size yardımcı olacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise araştırmanın iyi ve detaylı bir şekilde yapılmış olmasıdır. Bu araştırma sürecinde;

– Mutlaka rakiplerinizi gözlemleyin.
– Web sitelerini ve mağazalarını inceleyebilirsiniz.
– Bir diğer seçenek olarak gizli müşteri olarak rakipleriniz zayıf ve güçlü yönlerini tespit edebilirsiniz. Bu yöntem en etkili yöntemlerden birisidir.

TOOB, KOSGEB pazarın büyüklüğünü araştırma aşamasını şirketlerin raporlarını ticaret ve sanayi odalarının internet sitelerini araştırmakta size kaynaklık edebilir. Sektör hakkındaki görüşleri mutlaka araştırıp öğrenin. Sektörde yapılan yorumları inceleyerek hangi yönde ilerleyeceğinize karar verebilirsiniz. Faaliyet halinde bir şirket iseniz müşterilerinizden düşünce ve önerilerini alabilirsiniz.

İş planınızı hazırlarken iş planı kapsamında neler olacağının belirlenmesine dikkat etmelisiniz. Başarılı bir iş planında işin tanımı, Pazar araştırması, hedef kitle araştırması, yönetim ekibi ve finansal tablolara yer verilmelidir. İşin tanımında ürün veya hizmet açısından farklılıklar belirtilmelidir.

Fiyatların ürünler üzerinde etkisi vardır. Örneğin 300 Türk Lirası olan bir ürün 270,90 Türk Lirası olan ürüne kıyasla daha kaliteli olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle sabit giderlerin fiyatın bir parçası olduğunu bilinmelidir. Maliyet hesabı yapmaya özen gösterin ve minimum fiyat belirleyerek zararına satış yapmaktan kaçınılmalıdır.

Düşük kar ile sürümden kazanabilir ya da yüksek kar kazanarak yüksek marka algısı oluşturabilir ve sınırlı satış yapabilirsiniz. Bu kara karar vermek sizin elinizde. Rakiplerinizin fiyatlandırmasını mutlaka takip etmelisiniz. Fiyat konusunda daha uygun liste çıkararak müşterileri çekebilirsiniz.

Hizmet kolaylık hız gibi unsurları dikkate alarak müşteri memnuniyeti sağlayabilir yeni müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz.

Şirket, fiyat, sektör, rekabet, müşteri analizi yaparak aynı zamanda pazarlama planı , yönetim ekibi oluşturulması, finansal bölümlerden oluşan bir iş planı ile başarıya ulaşmak ve hep daha ileriye bakabilmek mümkün olacaktır.

Hazır İş Planı Örnekleri

Hazır iş plan örnekleri incelenirken birkaç içeriğin incelenmesine özen gösterilmelidir. Bu içerikler;

– Değerlendirme
– Yeni iş kurma
– Genel bilgiler
– İç yeri açmak
– Pazarlama
– Yatırım
– Finansal tablolar

Hazır iş planı örnekleri değerlendirilirken bu içeriklere göz atmanız yararınıza olacaktır.

Değerlendirme: net bugünkü değeri, karlılık araştırması, mali karlılık, ekonomik ömrü, yatırım karlılığı, geri dönüş süresi istihdama katkısı plana göre değerlendirilmelidir. Hazır iş planına sahip olmak istiyor iseniz çeşitli sektörlerde uzmanlar tarafından hazırlanmış 50 ‘den fazla iş planını araştırıp inceleyebilirsiniz.

Yeni iş kurma; işi amaca yönelik geliştirme ve yönetme aşamasında olan siz değerli girişimcilerimizin yatırımcılarımızın en temel ihtiyacı iş planıdır. Hazır iş planları incelenirken içerisinde fizibilite raporunun olması swot analizi bulunması, finansal tabloların olması ve sektörel bilgilerin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Hazır iş planında bulunması gereken temel bilgiler ve finansal tabloların ayrıntıları şu şekilde olmalıdır;

– Genel bilgiler: ilgilenilen sektör hakkında detaylı bilgiye ulaşılmış sektörün amacı kavranmış hedef kitlesi belirlenmiş sektörün potansiyeli araştırılmış olmalıdır.
– İş yeri açmak: yer araştırması yapılmış büyüklük küçüklük seçimi yapılmış işyeri konseptine karar verilmiş dükkan açmak için gerekli bilgiler araştırılmış olup resmi süreçlerle ilerleniyor olması gerekir.
– Pazarlama: pazarlama planı hazırlanmış hedef kitleye tanıtma metotları uyarlanmış satış ve pazarlamada temel hedefler ve rekabet önlemleri alınmış olmalıdır.
– Yatırım: ilgili sektördeki yatırım araştırmaları yapılmış, ilgili sektörün güçlü yönleri araştırılmış bayilik mi kendi markanız mı olacağına karar verilmiş uzman görüşler tarafından fikir alınmış olmalıdır.
– Finansal tablolar: hammadde araştırılmış personel sayısı belirlenmiş kira giderleri araştırılmış genel yönetim, yatırım tutarı nakit akış tablosu finansman tabloları hazırlanmış olmalıdır.

Hazır plan satın almak istiyor iseniz ya da kendiniz bir plan oluşturmak amacında iseniz aşağıdaki iş planları örneklerine yazımızda ulaşabilirsiniz.

– Sağlık iş planı örnekleri

Saç ekimi merkezi iş planı: saç ekimi merkezine yönelik iş kurmak isteyenler için hazırlanmış plandır.

Diş kliniği iş planı: diş kliniği sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilere göre hazırlanmış iş planıdır.

– Kurumlar için iş planları

Kosgeb iş planı: Kosgeb’ten destek almanıza yardımcı olacak iş planının hazırlanmasıdır.

Bankalar için iş planı: kendi işini kurmak ve geliştirmek için aranan finansal desteği şüphesiz bankalardan temin etmekteyiz. Bu durumda yapılacak işin sektörün güzel bir iş planı ile bankalara sunmamız gerekecektir. Bu konuda bankalar için hazırlanmış iş planları satın almak veya kendi planınızı kendiniz organize edebilirsiniz.

– Enerji iş planları

Biyogaz santrali iş planı: biyogaz santrali sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilere örnek olarak hazırlanmış iş planıdır.

Elektrikli araç şarj istasyonu: yeni buluşlar ile geleceğe adım atılan iş gruplarından birisi olmuştur. Elektrikli araç şarj istasyonu sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilerimiz için hazırlanmış plandır.

Yenilenebilir rüzgar enerjisi iş planı: yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin planları arasındadır.

Pelet üretimi iş ilanı: pelet üreticiliği sektöründe iş kurmayı planlayan girişimcilerin planları arasındadır.

– Tarım hayvancılık iş planları

Etlik piliç üretimi iş planı: piliç üretimi kazancı karlı olan iş sektörlerinden birisidir. Bu sektörde iş kurmak isteyen girişimcilerin iş planıdır.

Besi sığırı yetiştiriciliği iş planı: besi sığırcılığı yine kar amacı güdenlerin sıklıkla tercih ettiği planlar arasındadır.

Seracılık iş planı: şehirlere artan göçler ile birlikte seracılık oldukça gelişmiştir. Bu sektörde iş kurmak isteyenlerin seçeceği iş planıdır.

Solucan gübresi üretimi iş planı: solucan sektöründe iş kurmak isteyenlerin tercih ettiği iş planıdır.

– Gıda iş planları

Ekmek fırını iş planı: getirisi sürekli devam eden sektör olmuştur. Ekmek tüketimi azalmaz aksine artacağı için fırın sektöründe girişim yapmak isteyenlerin tercih ettiği iş planıdır.

Pizza dükkanı iş planı: pizza restoranı açarak iş kurmak isteyen girişimcilerin tercih ettiği plandır.

Kahve dükkanı iş planı: kahve vazgeçilmez tatlar arasında bulunur ve geleceği açık bir sektör olmuştur. Kafeterya sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilerin iş planıdır.

Lokma dükkanı iş planı: yeni nesil lokma tatlı sektöründe iş kurmak isteyen girişimcilerin tercih ettiği iş planıdır.

Bu yazımızda iş planlarına örnekler sunduk dilerseniz kendiniz dilerseniz de hazır iş planı satın alarak istediğiniz sektörde iş kurabilir yönetebilir kazançlar elde edebilirsiniz . Ayrıcı hazır iş planı örneklerine kobivadisi.com, ikas.com, myfikirler.org, Kosgeb gibi güvenilir web adreslerinden ulaşarak satın alabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top