İstanbul Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler 2023

İstanbul Anadolu Yakası’nda Gezilecek Yerler | En Güzel 30 Yer


Türkiye’nin en güzel şehirlerinin biri olan İstanbul, her iki yakasında da gezilecek eşsiz yerlere sahip. Özellikle Anadolu Yakası’nda bulunan tarihi ve doğal güzellikler ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran İstanbul, ağırladığı milyonlarca turist ile de ön plana çıkıyor.

1xbet

Kısa bilgi: İstanbul’u baştan aşağıya gezmek isterseniz İstanbul’da gezilecek yerler için oluşturduğumuz listemizi mutlaka görmelisiniz.

Siz de Anadolu Yakasında görülecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Şimdi gelin İstanbul Anadalu Yakası’nın en güzel 30 yerini hep birlikte inceleyelim.

1xbet

1. Kız Kulesi

Üsküdar’da yer alan Kız Kulesi, Anadolu Yakası’nın en eşsiz yerlerinden bir tanesidir. Tam karşısında Avrupa Yakası manzarasının yer alması da Kız Kulesi’ni çok daha ilgi çekici bir hale getirir. Kız Kulesi’ne karşı bir sahilde oturarak bu manzaranın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Adres: Salacak, Üsküdar Salacak Mevkii, 34668 Üsküdar/İstanbul

1xbet

Giriş Saatleri: 09.00-19.00

2. Nakkaştepe Millet Bahçesi

Eşsiz Boğaz manzarası, üç köprüyü’de gören gözetleme yolları ile İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Nakkaştepe Millet Bahçesi. İçerisine göleti, piknik alanları, kafeterya, tenisi, bisiklet ve yürüş yolları ile hafta sonunuzu aileniz ile beraber keyifli hale getirebilirsiniz.

Adres: Kuzguncuk, Pk: 34674 – Üsküdar / İstanbul

Giriş Saatleri: 08:00 – 22:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

3. Çamlıca Tepesi

Çamlıca Tepesi, İstanbul Anadolu Yakası’nın en güzel manzara sahip yerlerinden bir tanesidir. Çamlıca Tepesi’nde isterseniz eşsiz bir sabah kahvaltısı yapabilir isterseniz de sıcacık bir çay ile Çamlıca Camii manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Adres: Kısıklı, Çamlıca Tepesi, 34692 Üsküdar/İstanbul

Giriş Saatleri: 09.00-00.000

4. Trabzon Parkı

Yeşillikleri ünlü olan Anadolu Yakası’nda ki eşsiz parklardan bir tanesi de Trabzon Parkı’dır. Trabzon’u andıran eşsiz bir görüntüye sahip olan Trabzon Parkı, şehir hayatından bunalan İstanbulluların oldukça talep gösterdiği bir yerdir.

Adres: Ihlamurkuyu, Nevzat Demir Cd., 34771 Ümraniye/İstanbul

Giriş Saatleri: 09.00-22.00

5. Polonezköy Tabiat Parkı

Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy Tabiat Parkı, 3 bin hektarlık alan bir üzerindedir. İstanbul’un en büyük parkı statüsünde yer alan park; koşu, bisiklet, trekking gibi doğa sporlarının sık sık yapıldığı bir yerdir. Parkın içerisinde sarıçam, funda, karayemiş ve gürgen gibi pek çok bitki çeşidine rastlayabilmek mümkündür.

Adres: Polonez, 34986 Beykoz/İstanbul

Giriş Ücreti: Yayalar için 5 TL, araçlar için 15 TL

Giriş Saatler: 08.00-20.00

6. Çinili Cami

İstanbul’un Üsküdar semtinde yer alan Çinili Cami, ismini dünyaca ünlü olan çinilerden alır. 1640 yılında yapılan bu cami, aynı dönemde inşa edilen diğer camilere göre biraz daha küçük bir yapıdadır. Mahpeyker Vali Kösem Sultan tarafından inşa ettirilen caminin avlusunda geniş bir şadırvan yer alır. Şadırvanın hemen bitişinde ise medrese bulunur.

Adres: Validei Atik Allame Caddesi, Çinili Mescit Sk. No:4, 34664 Üsküdar/İstanbul

7. Anadolu Kavağı

Beykoz’da yer alan Anadolu Kavağı, İstanbul Boğazı’nın kuzey kısmında konumlanan bir sahil mahallesidir. Bir balıkçı kasabası olarak bilinen Anadolu Kavağı, İstanbul’a gelen turistlerin yoğun bir şekilde ilgisini çekiyor. Hatta bölgenin, yıl içerisinde nüfusundan 4-5 kat daha fazla turist ağırladığı bilinmektedir.

Adres: 34825 Beykoz/İstanbul

8. Yoros Kalesi

İstanbul’u tepeden seyretmek ve şehre bir kez daha hayran kalmak için tercih edebileceğiniz eşsiz bir yer olan Yoros Kalesi, Marmara Denizi’nin muhteşem görüntüsü ile unutulmaz anlar yaşamanızı sağlıyor. Bölgede sosyal tesisler işletiliyor. Bu tesisleri tercih ederek yemek yiyebilir ya da çay, kahve içebilirsiniz.

Adres: Anadolu Kavağı, Fener Yolu No:5, 34825 Beykoz/İstanbul

Giriş Saatleri: 08.30-23.00

Giriş Ücreti: Yok

9. Beylerbeyi Sarayı

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde konumlanan bir saraydır. Sarkis Balyan tarafından tasarlanan sarayın yapımın 1860 yılında başlanmış ve saray 1865 yılında tamamlanmıştır. Beylerbeyi Sarayı başlarda Sultan Abdulaziz Konukevi olarak kullanılmıştır. Fransa Kraliçesi Eugenie gibi siyasileri ağırlayan sarayda haremlik ve selamlık olmak üzere de iki adet hamam yer alır.

Adres: Beylerbeyi, Abdullahağa Cd., 34676 Üsküdar/İstanbul

Giriş Ücreti: Yetişkin 30 TL, öğrenci 10 TL

Giriş Saatleri: 09.00-17.00

10. Selimiye Kışlası

Selimiye Kışlası, İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer almaktadır. III. Selim zamanında yaptırılan kışla, yeniçeri isyanı sonucunda yıkılan kagir yerine yaptırılmıştır. Bina, dünyaca ünlü mimar Krikor Balyan tarafından tasarlanmıştır.

Adres: Selimiye Mah., Selimiye Kışla Cad. No:21, 34668 Üsküdar/İstanbul

Giriş Saatleri: 10.00-17.00

11. Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi, İstanbul’un en güzel müzelerinden bir tanesidir. 2005 yılında Sunay Akın tarafından Göztepe’de kurulan Oyuncak Müzesi, 300 yıllık oyuncakların dahi yer aldığı eşsiz bir müzedir. 20 yılda 40’tan fazla ülkeyi gezerek topladığı oyuncakları insanların beğenisine sunan Sunay Akın bir çok oyuncağı antikacılardan ve açık artırmalardan satın almıştır. Bu müze sayesinde İstanbul ‘Oyuncak Müzeleri Başkenti’ olarak anılmaya başlanmıştır.

Adres: Göztepe, Göztepe Mah. Ömerpaşa Cad, Doktor Zeki Zeren Sokak No:17, 34730 Kadıköy/İstanbul

Giriş Ücreti: Yetişkinler 40 TL iken çocuk, öğrenci ve öğretmenler için 25 TL

Giriş Saatleri: 09.30-18.00

12. Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan Sabri Artam Vakfı Otomobil Müzesi, 1985 yılından beri 130 otomobil biriktiren Art Collection Başkanı Cengiz Artam tarafından açılmıştır. Türkiye’nin en büyük klasik otomobil müzesi olan müze, Çengelköy’de yer alıyor. 1998 yılından beri otomobil severlerinde hizmetinde olan müze, Uluslararası Tarihi Taşıtlar Federasyonu tarafından ülkemizde tanınan ilk müzedir.

Adres: Mehmet Akif Ersoy, Bosna Blv No:79, 34682 Üsküdar/İstanbul

Giriş Saatleri: 10.00-19.00

Giriş Ücreti: Yetişkinler 10 TL, öğrenciler 5 TL

13. Göztepe 60.Yıl Parkı

Göztepe’nin Bağdaş Caddesi üzerinde bulunan Göztepe 60.Yıl Parkı, tematik bir parktır. Hemen her yaştan insanın rahatlıkla ziyaret edebileceği parkta birbirinden farklı özelliklere ve renklere sahip çiçeklere rastlayabilirsiniz. Ligustrum ağacından oluşturulan semazenler, bir çok çeşitten balığın yer aldığı akvaryumlar, tik ağacından yapılan tekne, lale ve gül bahçeleri ve göleti ile İstanbul’un kalabalığından sıkılanlar için Göztepe 60. Yıl Parkı eşsiz bir yerdir.

Adres: Caddebostan 34728 Kadıköy/İstanbul

14. Küçüksu Kasrı

Sultan I. Mahmut tarafından inşa ettirilen iki katlı ahşap bir binadır. Ancak binanın günümüzde ki sahip olduğu görüntüyü Sultan Abdülmecit zamanında edinmiştir. Binada batı mimarisinin esintilere rastlanma ile birlikte Osmanlı döneminin mimarisine de ufak değinmeler yer alır. Şık demir parmaklıkları, süslemeleri ve Avrupa’dan ithal edilen mobilyaları ile Küçüksu Kasrı mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Adres: Göksu, Küçüksu Cd., 34815 Beykoz/İstanbul

Giriş Ücreti: Yetişkinler 15 TL, öğrenciler 5 TL

Giriş Saatleri: 07.00-19.00

15. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Ataşehir’de bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, metropolden sıkılan kişilerin sık sık tercih ettiği bir yerdir. Biyolojik çeşitlilik açısından son derece gelişmiş olan bahçede 18 yaş üstünde ki kişiler için bitki ressamlığı, bitkisel tasarım ve bahçıvanlık gibi dersler veriliyor.

Adres: Çamlık, 34758 Ataşehir/Ümraniye/İstanbul

Giriş Saatleri: Kasım- Mart ayları arası 09.30-16.00, Nisan-Ekim ayları arası 09.30-18.00

Giriş ücreti: Giriş ücreti bulunmuyor.

16. Anadolu Hisarı

İstanbul Anadolu Yakası’nda mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Özellikle haftasonları Anadolu Hisarı’nı karşınıza alarak eşsiz bir kahvaltı yapabilir ve hem hisarın hem de doğanın tadını çıkarabilirsiniz. İstanbul Boğazı’nın en dar alanında yer alan Anadolu Hisarı, güvenlik nedeni ile surlar ile çevrilidir.

Adres: Anadolu Hisarı, Körfez Cd., 34810 Beykoz/İstanbul

17. Kadıköy Barlar Sokağı

İstanbul Avrupa Yakası’nın adeta kalbidir. Gencinden yaşlısına pek çok kişinin buluşma noktası olan sokağın girişinde Rexx Sineması bulunuyor. Rexx Sineması’nı tercih eden pek çok kişi ise Kadıköy Barlar Sokağı’nda vakit geçiriyor. Birbirinden farklı konseptlere sahip barları ve kafeleri ile meşhur olan sokağa giriş tamamen serbesttir. Bu yerlerin tamamı için Kadıköy gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

18. Bağdat Caddesi

İstanbul’un en meşhur caddelerinden bir tanesidir. Hem Anadolu Yakası’nda hem de Avrupa Yakası’nda ikamet eden pek çok kişi Bağdat Caddesi’ni sık sık ziyaret eder. 19.yüzyılda cadde üzerine inşa edilen köşkler ile ilgi çeken cadde, günümüzde son derece kalabalıktır. Caddede kişilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir çok mağaza da yer almaktadır.

19. Mihrabat Korusu

Beykoz ilçesinde bulunan Mihrabat Kasrı’nın yanı başında bulunan Mihrabat Korusu; tabiat parkı özelliği taşır. Yaklaşık 20 dönümlük bir alan üzerine kurulu olan bu koru; düğün, konser ve toplantı gibi farklı etkinliklere ev sahipliği yapabiliyor.

Adres: Mihrabat Caddesi No:50 Kanlıca Beykoz / İSTANBUL

Giriş ücreti: Otopark ücreti 20 TL. Kahvaltı ücreti kişi başı 160 TL

20. Haydarpaşa Garı

1. Abdülhamit döneminde inşa edilen ve yaklaşık 2 yılda inşası tamamlanan bu görkemli yapı İstanbul ve Bağdat arasındaki demiryolu hattının başlangıç yeridir. Alman mimarisinden esintiler bulunan bu yapı 2010 yılındaki yangın ile büyük hasar görmüştür. Şimdilerde restorasyonu yapılan Haydarpaşa Garı‘nı mutlaka görmeniz gerekir.

Adres: Rasimpaşa, 34716 Kadıköy/İstanbul

Giriş ücreti: Şu an kapalı

21. Gözdağı Korusu

Deniz seviyesinden yaklaşık 206 metre yükseklikte bulunan Gözdağı Korusu; Pendik ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Pek çok bitki çeşidini sınırları içerisinde bulunduran bu koruda yer alan çay bahçesinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Adres: Dumlupınar, Gözdağı Cd No:50, 34896 Pendik/İstanbul

Giriş ücreti: Sabah 08.30 ila Akşam 23.00 saatleri arasında giriş ücretsizdir.

22. Çubuklu Korusu

Beykoz ilçesinde yer alan ve İstanbul’un en güzel tepelerinden bir tanesi üzerine kurulu olan Çubuklu Korusu; Hidiv Kasrı’nı da içerisinde barındırır. Denizin hemen yanı başında bulunan bu koru gerçekten görülmeye değer bir lokasyon olmayı başarır.

Adres: Çubuklu Korusu, Çubuklu Cd. No:32, 34805 Beykoz/İstanbul

Giriş ücreti: Sabah 09.00 ila Akşam 23.00 arasında giriş ücretsizdir.

23. Hababam Sınıfı Müzesi

Yeşilçam’ın en başarılı yapımlarından biri olan Hababam Sınıfı’nın çekimlerinin yapıldığı Adile Sultan Kasrı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Müzenin içerisini gezdikçe filmdeki kareler gözünüzün önüne geliyor.

Adres: Barbaros Mahallesi, Tophanelioğlu Cd. No:72 – Üsküdar / İstanbul

Giriş ücreti: 5 TL.

24. Fethi Paşa Korusu

İstanbul’u, boğazı, denizden geçen vapurları Anadolu yakasından izlemek isteyenler için vazgeçilmez bir duraktır Fethi Paşa Korusu. Tarihi yapısının yanı sıra her mevsim yeşil korusu ve yazları erguvan kokusu ile dopdolu bir doğa şenliği sunuyor.

Adres : Kuzguncuk Mah. Paşa Limanı Cad. Nacak Sk. No:6 – Üsküdar / İstanbul

Giriş ücreti: 20 TL otopark ücreti vardır. Kişi başı kahvaltı ücreti 50 Tl. dir.

25. Fatih Korusu Tabiat Parkı

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne en yakın yerden, böylesine yeşil bir doğa harikası içerisinden doyamayacağınız bir İstanbul manzarasına sahip olmak için tek yapmanız gereken; rotanızı Fatih Korusu Tabiat Parkı‘na çevirmek.

Adres: Kavacık, 34810 – Beykoz/İstanbul

Giriş ücreti: Dernek adına hizmet verdiği için giriş ücreti yoktur.

26. Emaar Akvaryum ve Sualtı Hayvanat Bahçesi

Ailece harika vakit geçireceğiniz, sualtı dünyasını yakından görüp inceleyebileceğiniz, Türkiye’nin en büyük sualtı hayvanat bahçesi Emaar Akvaryum, 20 bin kadar hayvana ev sahipliği yapıyor. En ünlü canlı türleri ise kral timsahlar, su samuru ve penguenler.

Adres: Ünalan Mahallesi, Ayazma Cd. No:78, 34700 – Üsküdar

Giriş ücreti: Yetişkinler için 100 TL ücret alınmaktadır.

27. Kidzania

Dünyanın 21 ülkesinde pek çok şehirde faaliyet gösteren ve çocukların eğlenmesi adına pek çok imkana sahip Kidzania; iyi vakit geçirmek adına Anadolu yakasında yer alan mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Adres: Acıbadem, Çeçen Sokağı No:25A, 34660 Üsküdar/İstanbul

Giriş ücreti: Pazartesi dışındaki 6 gün boyunca açık olan Kidzania; hafta içi 10.00 ila 16.00 arasında; hafta sonu da 10.00 ila 19.00 saatleri arasında açıktır. Yetişkin ve 2-3 yaşındaki çocuklar için giriş ücreti 35 TL ve 4-14 yaş arasındaki çocuklar için giriş ücreti 95 TL’dir.

28. Büyükada

Prens Adaları’nın en büyüğü olan Büyükada, Anadolu Yakası’nda gezilebilecek en güzel yerlerden bir tanesidir. Tarihi yerleri, plajları, müzeleri ve tepeleri ile adeta eşsiz bir deneyim sunan Büyükada’da; Rum Yetimhanesi, Hamidiye Camii, Prens Koyu, Adakule, Meryem Ana Kilisesi, Müslüman Mezarlığı ve Reşat Nuri Güntekin’in evi gibi yerleri gezebilirsiniz.

Adres: Adalar/İstanbul

Giriş Ücretleri: Adaya giriş ücretsizdir, her tarihi yerin ve plajın giriş ücreti farklıdır.

29. Heybeliada

Anadolu Yakası’nın sakin ve huzurlu mekanlarından bir tanesi olan Heybeliada hem tarihi dokusu hem de yeşilliklerle kaplı alanları ile görenleri kendine hayran bırakmaya yetiyor. Ada sınırları içerisinde bulunan tarihi yapılara gezerek keyifli dakikalar geçirebileceğinizi ifade edebiliriz.

Adres: Heybeliada, Adalar, İstanbul

30. Kınalıada

Anadolu Yakası’nda bulunan Adalar Bölgesi’ndeki İstanbul’a en yakın olan ada konumundaki Kınalıada; adını Kum taşı uçurumlarındaki kızıllıktan alır. Tarihi yapıları ve çok ünlü Ayazma Plajı ile görülmesi gereken yerler arasında olan Kınalıada’yı mutlaka gezmelisiniz.

Adres: Kınalıada, Adalar, İstanbul

Giriş: Adaya giriş ücretsizdir, her tarihi yerin ve plajın giriş ücreti farklıdır.

31. Prens Adaları (Bonus)

İstanbul’daki bir birinden güzel adalara Prens Adaları denilmektedir. Temiz havası, tarihi eser evleri, faytonları ve plajları ile özellikle hafta sonları oldukça talep görmekte. Bu güzel yerler hakkında daha fazla bilgi isterseniz Prens Adaları için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atmanızı öneririm. İstanbul Anadolu Yakası gezilecek yerler listemiz sonuna geldik ama zaman içerisinde bu listeyi büyütmeyi düşünüyoruz. Listemize eklenmesini istediğiniz yerler varsa lütfen bunu bize yorum olarak yazın.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top