Jefferies: UBS 2 milyar Dolar Zarar Edecek 2023

İsviçre hükümeti tarafından dayatılan acil durum anlaşmasıyla UBS’in Credit Suisse’i satın alması finans sektöründeki son dönemlerin en önemli gelişmelerinden biriydi. Ancak Financial News’in haberine göre bu anlaşma yüzünden UBS’in yatırım bankacılığı birimi 2 milyar dolar zarar edebilir.

1xbet

Jefferies analistleri tarafından yayınlanan 24 Mart tarihli bir analize göre yatırım bankacılığı biriminin 2025 yılına kadar kârlılığa geçmesi beklenmiyor. Bunun sebebi ise UBS’in, Credit Suisse’deki en az cazip birim olan yatırım bankacılığı birimini de 3,2 milyar dolarlık anlaşma ile devralmaya zorlanmış olması.

Analistlerin Credit Suisse ve UBS yatırım bankalarının birleşmesiyle oluşacak yeni şirket için temel varsayımı, UBS’in yeni birleştirilmiş yatırım bankasının bu yıl 893 milyon frank ve 2024’te 805 milyon frank zarar edeceği yönünde. Jefferies ekibi anlaşma öncesinde UBS’in yatırım bankasının aynı yıllarda sırasıyla 1,9 milyar frank ve 2 milyar frank kâr elde etmesini tahmin ediyordu.

1xbet

UBS yöneticileri, Credit Suisse’in ticaret işletmesini durdurmayı planlıyor. İsviçre bankası ABD de dahil olmak üzere tüm bölgelerdeki sözleşme uzmanları arasından seçilmiş bir ekip oluşturmayı ve teknoloji, sağlık gibi kilit sektörlerde yeni sözleşme getirileri sağlamayı planladıklarını açıkladı.

İki yatırım bankasını birleştirmek karmaşık ve potansiyel olarak maliyetli olması bekleniyor. Uluslararası haber ajanslarından paylaşılan bilgilere göre, iki banka arasındaki anlaşma müşterilerin ve çalışanların Credit Suisse’den rakip firmalara çıkışını durdurmak için anlaşmanın bir ay içinde bitirilebileceğini, iddia ediyor.

1xbet

Finansgundem.com’da yer alan konuyla ilgili bir haberde Credit Suisse sözleme uzmanları kariyer danışmanlarıyla temasa geçtiği ve yeni iş aradıkları belirtiliyordu. Zira UBS ile birleşme sonrasında Credit Suisse’in ekim revizyonu kapsamında planlanan 9 bin işten çıkarmadan daha fazlasının yapılması öngörülüyor.

Bununla birlikte, Jefferies’e göre, birleşmenin bu yıl işletme giderlerini 42,6 milyar franka çıkarması muhtemel. Bu UBS’in anlaşma öncesi maliyet beklentilerine göre %66’lık bir artışı işaret ediyor.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top