Kasımpaşa’da Kelle Söğüş nerede Yenir? 2023

1xbet

Tirokafteri Nedir?

Tirokafteri Nedir?

Tirokafteri, birçok restoranda Girit ezmesi diye bilinen Yunanistan ve Ege yörelerinde meşhur olan peynirli bir meze çeşididir. Farklı yörelerde farklı peynirler kullanılarak yapıldığı görülse de genellikle feta peyniri ile yapılır.

Feta peyniri bir Yunan peyniridir. Beyaz peynire yakın bir peynirdir. Küçük delikli, kabuksuz, küfsüzdür. Koyun, inek ve keçi sütünden yapılabilir. Yemeklerin ve salataların yanında tatlılarda da kullanılan bir peynirdir. Çabuk ufalanan türleri olduğu gibi, yumuşak kremsi türleri de vardır. Feta peynirinin tescilli ve hakları AB mevzuatıyla korunan bir peynir olduğunu da ekleyelim.

1xbet

Orijinali feta peyniri ile hazırlanan tirokafteri, feta peyniri bulamadığınızda bu yapıdaki farklı peynirleri kullanarak da hazırlayabileceğiniz ve seçtiğiniz peynirlerle ağız tadınıza uydurabileceğiniz lezzetli bir mezedir.

[wdi_feed id=”1″]

1xbet

Üç-dört farklı peyniri bir araya getirmek tirokafteriyi yani Girit ezmesini güzelleştirir. Feta peyniri veya benzerinin yanına Ezine peyniri, lor peyniri gibi farklı yumuşak peynirler eklemek mümkündür. Acı biber, közlenmiş biberler, yoğurt, zeytinyağı ve sirke ile servis edilir ve son derece güzel bir rakı mezesidir.

Ağız tadına ve yöreye göre baharatlar ile tatlandırılır.

Girit yorumunda ceviz ve dövülmüş sarımsak bulunur. Yoğurt tercih edilmez. Bunun en güzel örneklerinden birini Bozcaada’da Bade-i Aşk‘ta yemeniz tavsiye edilir. Ayrıca bir diğer favorimiz Girit Ezme mekanımız da Vahit’in Yeri‘dir.

Peynir sevenler için ağızlara layık, çilingir sofrasını güzelleştiren bir lezzet keyfidir.

← Evde Kendi İstiridye Mantarınızı Yetiştirin
Kasımpaşa’da Kelle Söğüş Nerede Yenir? Söğüşbaşı Söğüşçüsü, Beyoğlu, İstanbul →

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top