Neden Kefir İçmeliyiz? 2023

Kefir basit bir ifade ile çeşit fermente süttür. Simbiyotik birliktelikle (birbirleriyle birlikte yaşayarak fayda sağlayan organizmaların arasındaki ilişkidir) yaşayan karmaşık maya ve bakterileri içeren tahıllardan üretilir. Ekşi bir tadı ve kremsi kıvamı vardır. Tadının ve kıvamının sebebi mayalanma sırasında oluşan bileşiklerdir.

1xbet

Kefirin kökenine baktığımızda karşımıza Kafkasya ve Tibet çıkmaktadır. Kefir kelimesi ise bazı kaynaklara göre ‘hoş tat’ anlamına gelen ‘kef’ kelimesinden, bazı kaynaklara göre ise ‘iyi duygu’ anlamına gelen ‘keif’ Türkçe kelimelerinden türetilmiştir.

1xbet

Kefir; proteinler, kalsiyum, B6, B9 (folik asit) ve B12 vitamini bakımından iyi bir kaynaktır. Besin bileşimi genel olarak kullanılan sütün özelliklerine ve mayalanma şekline göre değişebilmekle birlikte B1, B2, B5, C, A ve K vitaminlerini; magnezyum, çinko, bakır, demir, kobalt, mangan, kalsiyum ve fosfor minerallerini içermektedir. Kefiri diğer fermente süt ürünlerden ayıran özelliği ise laktik asit ve asetik asit üreten bakterileri ve bununla birlikte fermente olmayan mayaları içermesidir. Kefirin içerdiği mikroorganizmalar probiyotik etki göstermektedir. Yani kefirde bulanan mikrobiyatanın ‘bağırsak sağlığını iyileştirme potansiyeli’ vardır.

Kefirin iyileştirici ve düzenleyici etkisine dair devam eden sayısız araştırma vardır. Düzenli kefir tüketiminin bağırsak bozukluklarını hafifletmek, bağırsak hareketlerini arttırarak düzenlemek, karında oluşan şişkinlikleri azaltmak ve genel olarak sindirim sisteminin sağlığını iyileştirmek gibi etkileri yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bazı çalışmalar da kefirin kolon kanseri riskini azaltabileceğini iddia etmektedir. Kefir ayrıca antimikrobiyal aktivite, daha düşük serum kolesterol seviyeleri, hipertansiyonda azalma, anti-oksidatif etki (kansere karşı koruyucu etki), immünomodülasyon etki (yani bağışıklık sistemini düzenleyici etki), diyabete karşı koruyucu etki, kan şekerinin kontrolü, anti-alerjik etki gibi çok çeşitli olumlu etki ile ilişkilendirilmiştir.

1xbet

Kefirin lezzetini iyileştirme amaçlı ilave şeker içeren meyveli çeşitleri de piyasada mevcuttur. Ancak ilave şeker eklenmesi kefirin sağlık yararlarını olumsuz etkileyebilme potansiyeline sahiptir. Bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkilerinin üst düzeyde olması için kefirin sade ve şeker ilavesiz olarak tüketilmesi önerilmektedir. Tadına alışmakta güçlük çekiyorsanız kefiri düşük porsiyonlarda tüketmeye başlayarak tadına alıştıkça bir bardağa kadar miktarını arttırmanız veya sevdiğiniz taze/ kuru meyvelerle birlikte tüketmeniz yardımcı olacaktır. Birkaç tüketim sonrasında kefirin tadına alıştığınızı ve sevmeye başladığınızı göreceksiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top