Nerede, Çalışma Alanları ve Olanakları – İSTANBUL 2023

Sarıyer Kütüphanesi | Nerede, Çalışma Alanları ve Olanakları – İSTANBUL


İstanbul boğazının enfes manzarasına kuruluşmuş olan İBB Sarıyer Kütüphanesi ziyaretçilerini kitap delisi yapacak kadar güzel mekan. Manzaraya karşı kitap okumak maksadı ile kurulan bu harika kütüphanenin İstanbul’un en özel mekanlarından bir tanesi oluyor. Siz de huzurla kitap okumak ya da ders çalışmak istiyorsanız İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hizmete aldığı bu kütüphaneye mutlaka bir uğramalısınız.

1xbet

Önemli Bilgi: Ayrıca İstanbul‘da sevdikleriniz ile beraber bir kültür turu düşünürseniz; İstanbul’daki Tarihi Müzeler için oluşturduğumuz listemize mutlaka bir göz atın.

Sarıyer Kütüphanesi Tarihi ve Kuruluşu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılının Mart ayında açılan bu kütüphane özellikle gençlerin kaliteli zaman geçirmesi maksadı ile kuruldu. Toplam alanı 1740 m2 olan mekânın 253 m2 kısmı kapalı alandır. Bir kütüphanenin bu denli az kapalı mekâna sahip olması sizleri düşündürmesin çünkü buranın konsepti manzaraya karşı kitaplar arasında heyecanı hissetmek üzerine kuruludur.

1xbet

Kütüphanenin içerisinde 5000’i aşkın kitap bulunurken sesli çalışma odaları, eğitim odası, bekleme ve karşılama salonları, mescit, mutfak ve idari birim var. Kütüphanede tam anlamı ile bir yaşam alanı tesis edilmesi amaçlanırken kitapların her alanda eşit dağılmasına özen gösterilmiş. Bu sayede her ilgi alanından insanı kütüphanenin bir köşesinde görmek mümkün oluyor. Genellikle sınava hazırlanan öğrencilerin ders çalışma alanı olarak bilinen Sarıyer Kütüphanesi’nde siz de sessiz ortamın tadını çıkarabilirsiniz.

Çalışma Alanları ve Olanakları Hakkında Bilgiler

Sarıyer Kütüphanesi; ders çalışmak, kitap okumak ve huzurlu vakit geçirmek için harika bir yer. Burayı sıradan bir kütüphaneden ayıran en önemli özelliği manzarası olsa da içeride sunulan özel ayrıcalıklar öğrencilerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu nedenle de bu kütüphaneye geldiğinizde sizi bekleyenler çok farklı!

1xbet

Dijital Oda

Kütüphanede bulunan dijital odada basılı olarak bulunamayan eserlerin dijital ortamlarda bulunması adına imkanlar sağlanıyor. Öğrenci ve bireylerin bilgisayarlar vasıtası ile internete bağlanmalarına olanak sağlanırken ders çalışma daha verimli bir hal alıyor. Dijital odada internete bağlanmak mümkün olurken kütüphane içerisinden en önemli avantajın ücretsiz internet bağlantısı olduğunu ifade etmek gerekir. Bu sayede bireylerin kaynaklara erişmesinin önü açılıyor. Üstelik internetten bulunan kaynaklar veya diğer materyallerin ücretsiz çıktılarını almak da bu harika kütüphanenin avantajlarından biri oluyor.

Çalışma Alanları

Kütüphane konseptinin vazgeçilmezlerinden bir tanesi olarak aynı anda 74 kişiye hizmet verebilen niteliği ile dikkat çeken bu mekânın sesli çalışma alanlarının yanı sıra sessiz ortamları da oldukça değerli. Özellikle kapalı mekanların penceresinden harika deniz manzarasının görülmesi öğrenciler için huzur içinde ders çalışma deneyimini ortaya çıkarıyor. Siz de ders çalışmak için huzurlu bir mekân arayışındaysanız mutlaka burayı tercih etmelisiniz.

Dinlenme Alanları

Ders çalışmak bir kütüphanenin en önemli hizmetlerinden biri olsa da burada dinlenmek de oldukça büyük bir ayrıcalık olmayı başarıyor. Denize karşı çimler üzerinde dinlenmek sizin için harika bir enerji boşaltma imkânı sunacak. İstanbul’un en özel manzaralarından bir tanesini sunan bu kütüphanede kahvenizi alarak çimler üzerinde keyifli zaman geçirmek çok değerli. Ancak küçük bir uyarı bu eşsiz manzarayı kirletmemeniz gerekir.

Kütüphane Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti – 2022

Ziyaret saatleri: 5000’e yakın üyesi bulunan kütüphanenin haftanın bütün günlerinde hizmet verdiğini belirtmek gerekiyor. Haftanın 7 günü sabah saat 10.00’da kapılarını açan kütüphanenin akşam 20.00’a kadar açık olduğu biliniyor.

Öğrencilerin genellikle sınavlara hazırlandığı kütüphanede sınav dönemlerinde hizmet saatlerinin genişletilebileceğinden söz ediliyor. Bu nedenle de kütüphanenin açık olduğu saatleri yakından takip etmekte fayda var.

Giriş ücreti: İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından enfes bir girişim olarak ortaya konan Sarıyer Kütüphanesi’ne girişler ücretsizdir. Girişlerin ücretsiz olmasına rağmen kapasitenin sınırlı olması nedeni ile üyelik sisteminin kullanıldığı görülüyor.

Sarıyer Kütüphanesi Ulaşım Bilgileri

Adres: Cumhuriyet Mahallesi, Arabayolu Caddesi, Yazlık Çk. No:14, 34457 Sarıyer – İstanbul

Telefon: (0212)449 91 54

Nerede: İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan kütüphaneye ulaşmak için hem toplu taşıma hem de özel araç seçeneklerinin kullanılması muhtemeldir. Konum itibarı ile oldukça kritik bir noktada olması Sarıyer Kütüphanesi’ne ulaşımı kolaylaştırmaktadır. İstanbul’da bulunduğunuz konuma bağlı olarak metro, otobüs, minibüs ve taksi gibi seçenekleri kullanarak buraya ulaşabilirsiniz.

Nasıl gidilir?: Henüz yeni kurulmuş bir yer olması nedeni ile pek çok insanın yerini bilmediği bu kütüphanenin adresini harita uygulamalarına girerek de gideceğiniz konumu bulmanız mümkün olacaktır. Atatürk Kent Ormanı’nın hemen arka tarafında bulunan kütüphanenin adresi aşağıdaki gibidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top