Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – IĞDIR 2023

Tuz Mağaraları | Nerede, Ziyaret ve Giriş Ücreti – IĞDIR


Tuz Mağaraları, Iğdır’da bulunan en güzel doğal ve otantik güzelliklerden bir tanesidir. Tuzluca’da farklı yapısı ile nerede olduğu konusunda dikkatleri üzerine çeken Tuz Mağaraları, birçok turistin de uğrak noktasıdır.

1xbet

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde yer alan bu mağaralar ile ilgili merak edilen tüm detayları sizler için derledik. Şimdi gelin, bu detayları hep birlikte inceleyelim.

Mekan’dan Kısa Bir Video

Daha fazla video gelmesi için lütfen Youtube Kanalımıza Abone olun. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

1xbet

Iğdır Tuz mağaraları Hakkında Bilgiler

Bu eşsiz oluşum 55 dönümlük bir arazinin üzerinde yer almaktadır. Elde edilen verilere göre mağaralarda ki tuz, Türkiye’nin 100 yıllık tuz ihtiyacını karşılamaktadır.

Tünellerde yer alan havanın ise insanlarda ki birçok solunu yolu hastalığına iyi geldiğini ifade edebiliriz. Bunların yanı sıra mağaranın içerisinde oda şekline benzeyen çeşitli galeriler yer almaktadır.

1xbet

Söz konusu galerilerin sahip olduğu görüntü bir ürkütücü bir yapıda olsa da son derece eşsiz ve göz kamaştırıcı bir görünüme sahiptir.

Söz konusu mağaraların içerisinde bulunan tuz tabakalarının 24 ile 37 milyon yıl önce oluştuğu ile ilgili çeşitli veriler vardır. Bu tuz tabakaları çökel tabakalar şeklindedir.

Bunların yanı sıra bölgenin Hititliler döneminden günümüze kadar kullanılmış olduğu ve köklü bir geçmişi olduğu bilinmektedir. Mağaranın genelinde günde yaklaşık olarak 60 ton tuz üretimi gerçekleştirilmektedir.

İçeride Bizi Neler Bekliyor?

Iğdır’a gittiğiniz sırada Tuz mağaralarını da ziyaret ediyorsanız bu mağaraların sağlık için sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz. Iğdır Üniversitesi, İl Öze İdaresi, ve Tuzluca Kaymakamlığı tarafından Tuz Dağı’nın sağlık turizmine kazandırılması için çeşitli çalışmalara başlanmıştır.

Bu doğrultuda bölge ışıklandırma çalışmaları, çevre düzenlemeleri ve sosyal alan çalışmaları ile adeta bir cazibe merkezi haline dönüştürülmüştür.

Solunum yolu hastalıklarına iyi geldiği bilinen mağaralarda Tuz Terapi merkezi oluşturulmaktadır. Yurt içinde ve yurt dışına hizmet vermesi amaçlanan tuz mağaralarının turistlerin yoğun ilgisini çektiğinden bahsedebilmek mümkündür.

2019 yılında hayata geçirilen söz konusu tesislerde ki faaliyetler Tuz mağaralarında yapılacak faaliyetlerdir. Bu noktada özellikle solunum yolu hastalığınız varsa Tuz mağaralarının sağladığı avantajlardan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti: 2023

Ziyaret saatleri: Bu güzel mekanı saat: 08:30 – 17:00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Giriş ücreti: Kişi başı 10 TL. ücreti vardır.

Tuz Mağaraları Ulaşım Bilgileri

Adres: Cumhuriyet, Pk. 76900 – Tuzluca / Iğdır

Nerede?: Tuz Mağaraları, Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı olan Cumhuriyet mahallesinde yer almaktadır.

Nasıl gidilir?: Ulaşımı son derece kolay olan mağaralara gitmek için öncelikle Iğdır şehir merkezinden Tuzluca ilçesine ulaşmanız gerekir.

Tuzluca’ya kendi aracınız ile ya da Iğdır otogarından kalkan otobüsler aracılığı ile kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Şehir merkezine 38 km uzaklıkta yer alan ilçeye otobüsler yarım saatte ulaşım sağlıyor. Tuzluca’ya geldikten sonra şehir içi ulaşım araçları ile kısa sürede Tuz Mağaraları’na ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top