Pasaportsuz Telefon Kaydettirme Nasıl Yapılır? 2023

Yurt dışından getirilen cep telefonları, bir süre sonra ülkemizde kullanılamaz ve kapanır. Bunun nedeni kayıtlı bir IMEI numarasına sahip olmamasıdır. Telefonun kullanılabilmesi için pasaport üzerine kayıt yaptırılması gerekmektedir. Ancak farklı nedenlerden ötürü pasaport kaydı yaptıramayacak olanlar bunun için hangi yöntemi izlemeleri gerektiğini merak ederler. Bu yazımızda pasaportsuz olarak nasıl telefon kaydettirebileceğinizi detaylı olarak anlatacağız.

1xbet

Cep telefonu herkesin en temel ihtiyaçlarından birisi haline gelmiştir. Büyük – küçük her yaştan insanın artık bir cep telefonu bulunmaktadır. Cep telefonu fiyatları artan özellikleri ile orantılı olarak sürekli artış göstermektedir. Bu durum, kişilerin telefon almak için yurt dışını tercih etmesine neden olmaktadır. Bu kararda başlıca neden, aynı marka ve model cep telefonunun yurt dışından daha uygun fiyatla alınmasıdır.

Yurt Dışından Alınan Telefon Türkiye’de Nasıl Kullanılabilir?

Yurt dışından alınmış bir telefonun Türkiye’de kullanılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Telefonların kayıtlı ve sistemli olarak çalışabilmesi için bir IMEI numarasına sahip olması gerekmektedir. IMEI numarası, telefonların kimlik numarası gibidir. Türkiye’de kullanılan tüm telefonların kendisine özel bir IMEI numarası vardır. Bu nedenle IMEI numarasına sahip olmayan bir telefon ülke sınırları içerisinde geçersiz sayılmaktadır.

1xbet

Yurt dışından getirilen telefonların ülkemizde kullanılması için tercih edilen ilk yol, pasaport üzerinde kaydettirmektir. Bir telefonun pasaport üzerine kaydedilmesi için ülkeye girişi üzerinden en fazla 120 gün geçmiş olması gerekmektedir. 120 gün içerisinde kaydedilen telefonlar, sorunsuz şekilde kullanılabilecektir. Ancak bu işlem için oldukça yüksek bir ücret ödemek gerekmektedir. Birçok kişi telefon kaydı için ücret ödemek istememektedir. Bu durumda pasaportsuz telefon kaydı yöntemleri arayışına girilmektedir.

Telefonu Pasaportsuz Kayıt Ettirmek Mümkün mü?

Yurt dışından getirilen telefonları pasaport üzerinde kayıt ettirmeden kullanmak mümkündür. Bunun için telefona IMEI numarası kaydettirmek gerekmektedir. IMEI numarası International Mobile Equipment’ in kısaltılmış halidir. Her telefonda mutlaka bulunması gerekmektedir.

1xbet

IMEI numarası, 14 haneden oluşan bir sayıdır. Bu sayının başına SV kodu eklenmektedir. Böylelikle IMEI kodu 16 haneli bir sayı haline gelmektedir. Cep telefonlarını pasaporta kaydettirmeden sadece IMEI numarası değiştirerek kullanmak mümkündür.

IMEI Numarası Değiştirmesi Nasıl Yapılır?

Yurt dışından alınmış bir cep telefonunun 120 günlük süre içinde kayıt olmaması durumunda BTK tarafından telefon erişimi engellenmektedir. Bu sorunu yaşamamak için telefonun en kısa sürede kayıt ettirilmesi gerekmektedir.

IMEI numarası ile telefon kaydı kolaylıkla ve ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Bunun için kullanılmayan eski bir telefona ait IMEI numarası kullanılabilir. Kullanılmayan telefonun IMEI numarası, yeni cep telefonu için kullanılabilmektedir. Her telefon sadece 1 IMEI numarası kullanma hakkına sahiptir. IMEI numarası kullanılmış olan telefon artık ülkede geçersiz olacaktır. Bu nedenle özellikle hurda niteliğindeki telefonların IMEI numarası yurt dışı telefon kayıtlarında çok işe yaramaktadır.

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

IMEI numarası bilinmeyen bir cihaz için bu numarayı öğrenmek sanıldığından daha kolay bir işlemdir. Bunun için cep telefonundan *#06# tuşlayarak arama yapmak yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından telefona ait olan IMEI numarası görülebilecektir. Bu IMEI kodunu yeni alınan cep telefonunu kayıt ettirmek için kullanmak mümkündür.
Konu Başlıkları

Yurt Dışından Alınan Telefon Türkiye’de Nasıl Kullanılabilir?

Telefonu Pasaportsuz Kayıt Ettirmek Mümkün mü?

IMEI Numarası Değiştirmesi Nasıl Yapılır?

IMEI Numarası Nasıl Öğrenilir?

Post Pagination

Önceki KonuÖnceki

Sonraki Konuİleri

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınla Paylaş!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top