Raziye Kocaismail: Ülkede Yılda 700 Civarında Yeni Kanser Vakası Tespit Ediliyor 2023

Kanser Hastalarına Yardım Derneği-Tulips Başkanı Raziye Kocaismail, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

1xbet

Kocaismail yaptığı yazılı açıklamada, meme, prostat, kolon, rahim kanserlerinin erken teşhisle önlenebilir kanser türleri olduğunu, önlemin ise yıllık rutin taramalarla sağlanabileceğini, bu taramaların da devlet eliyle ücretsiz yapılması gerektiğini belirtti.

Derneğin bu konunun takipçisi olacağını kaydeden Kocaismail, “Bu takipten murat edilense; insan sağlığını ve hayatını korumak, kanser olduktan sonra alınacak pahalı ilaçlara gereksinim kalmadan devlet bütçesini de korumaktır” dedi.

1xbet

Bu amaçla nisan ayı içinde Başbakan ve Sağlık Bakanını Meclis’te ziyaret edeceklerini dile getiren Kocaismail, taleplerini ileteceklerini kaydetti.

Taleplerine de değinen Kocaismail, şunları kaydetti:

1xbet

“50 yaş üzeri erkek nüfusunun tespit edilerek PSA kitlerini her bir birey için tüm sağlık ocaklarında ve hastanelerde bulundurmaları, Ekim ayında memesinde sorun olduğunu fark eden kadınların tümüne ultrasound ve akciğer grafisinin yapılması, bağırsakta sorun olsun olmasın kadın erkek erişkin herkese gaita tahlili ve tüm kadınlara belli bir yaş itibarıyla smear testinin yapılması”

“CİDDİ ÇALIŞMALARLA BAŞARI SAĞLAYABİLİRİZ”

Ülkenin pilot bölge kadar küçük ve nüfusun da büyük bir oranının aynı genetik yapıya sahip olduğunu belirten Kocaismail, bu bağlamda kanseri önleme ve kanser yapıcı nedenleri bulmanın ciddi çalışmalarla çok başarılı olabileceğini vurguladı.

“İnsanımızı kanser olmadan koruma yoluna gitmek istiyoruz” diyen Kocaismail, “Bu amaçla konuyu her gün gündemde tutarak kanser konusunda bu güne kadar vatandaşla ve hükümet yetkilileri ile bütünleşerek birçok başarıya imza attık. Dernek erken teşhis olanaklarının sağlanması için işbirliği, teşvik ve baskı unsuru yaratacaktır” dedi.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top