Selanik Meşhur Yemekleri 2023

Selanik Meşhur Yemekleri

Selanik mutfağı hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta, şehrin çok ünlü bir gastronomi şehri olmasıdır. Şehirde, Yunan yemek kültürü etkilerinin oldukça fazla olduğu görülmektedir. Fakat bunun yanı sıra tamamen Selanik’e özgü ünlü yemekler de bulunmaktadır. Geleneksel yemekler konusunda oldukça iddialı olan Selanik’in sokak lezzetleri ve Yunan tavernalarında gönüllere taht kuran mezeleri dünyaca ünlüdür.

1xbet

Selanik’in en ünlü lezzetlerinden olan bougatsa, çok aranan bir tariftir. 1000’den fazla satış noktası bulunan bougatsa, şehrin en ünlü hamur işidir. İrmikten yapılan ve içine muhallebi konulan bougatsa, bir çeşit börektir. Estrella’da çok ünlü bir şef tarafından yapılan bu inanılmaz lezzet, yerli ve yabancı turistler tarafından çok beğenilmektedir.

Koulouri thessalonikis de Selanik’in çok ünlü sokak yemeklerinden biridir. Simide benzeyen bu susamlı ekmek, oldukça doyurucu bir atıştırmalıktır. Baklavaya benzeyen trigona panoramatos ise Selanik’te bir pastanede yapılan özel bir tarifle ortaya çıkmıştır. Krema ile doldurulan üçgen şeklindeki bu özel tatlı, yerli ve yabancı turistlerin favorisi olmayı başarmaktadır.

1xbet

Bougatsa

Selanik’in en ünlü hamur işi çeşitlerinden biri olan bougatsa, tatlı bir börektir. İrmikle yapılan bir muhallebi ile hazırlanan bu börek, üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilmektedir. Bu ünlü böreğin, Estrella’da çok ünlü bir şef tarafından oldukça lezzetli yapıldığı söylenmektedir.

1xbet

Koulouri Thessalonikis

Selanik’in geleneksel bir sokak lezzeti olan koulouri thessalonikis, simide benzeyen yuvarlak bir hamur işidir. Buğday unuyla yapılan bu hamur işi, tamamen susamla kaplıdır. Selanik’in en ünlü sokak lezzeti olan koulouri thessalonikis, doyurucu bir atıştırmalıktır. Şehrin her yerinde bulunan bu hamur işi, Bougatsa Giannis’te beyaz peynir, marmelat ya da çikolata ile birlikte servis edilmektedir.

Şerbetli Külah Tatlısı

Selanik’e özgü olan trigona panoramatos, krema ile doldurulmuş üçgen şeklinde harika bir tatlıdır. 1960 yılında Elenidis Pastanesi’nde Giorgos Elenidis’in tarafından bulunan bu tatlı, baklavaya benzemektedir. Tatlının, Trigona Panoramatos’un Komninon Bulvarı’nda bulunan Otantik Trigona’da yenilmesi tavsiye edilmektedir.

’’Selanik’te nerede yemek yenir?’’ sorusuna cevap olabilecek pek çok restoran bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüleri, şehirde 24 saat açık olan ve 1996 yılından beri hizmet veren Bougatsa Giannis’tir. Kahvaltıları ile ünlü olan bu restoran, Mitropoleos Caddesi’nde bulunmaktadır. Pavlou Mela Caddesi’nde bulunan Estrella Cafe de Selanik’te bulunan en ünlü restoranlardan biridir. Modiano Pazarı’nın yanında bulunan ve uygun fiyatları ile dikkat çeken Ta Adelphia ise lezzetli et ve balıkları ile ünlü, harika bir mekandır.

Selanik’te Türk turistlerin gidebileceği pek çok restoran bulunmaktadır. Bu restoranlardan en popüler olanı Hayat Mikri Poli’dir. Beyaz Kule’ye oldukça yakın olan bu restoranda, saç kavurma, çiğ köfte, hünkârbeğendi ve mercimek köftesi gibi pek çok Türk yemeği bulunmaktadır. Politissa ve Pites tis Polis de Türk yemek kültürünün tanıtımı için oldukça önemli restoranlardan biridir.

Selanik Gezilecek Yerler

1

2

3

Yunanistan Popüler Yerler

1

2

3

Selanik Turları

Sıkça Sorulan Sorular

Selanik’te yiyecek ve içecek fiyatları diğer şehirlerle kıyaslandığında ortalama seviyededir. Bir kişi için günlük yemek maliyeti, yaklaşık 33 eurodur. Ortalama bir yemeğe ödenecek ücret ise 13 euro civarındadır.

Selanik’te turistlere hitap eden restoranlar, şehrin merkezinde bulunan Karasatou Caddesi’nde ve deniz kenarında yer almaktadır. Eşsiz manzaraya karşı yemek yemek turistlerin ilk tercihleri arasındadır.

Selanik’te kahvaltı yapmak için en uygun mekânlar, şehrin merkez caddelerinde ve sahil kesiminde bulunmaktadır. Damaklarda lezzet şöleni yaşatacak kahvaltılıklar, turistlerden de tam not almaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top