Soğuk Hava Deposu Maliyeti 2023 ne Kadar? 2023

Soğuk Hava Deposu Maliyeti 2022 Ne Kadar?

Bu yazımızda soğuk hava deposu kurma iş fikri hakkında önemli bilgiler paylaştık. Aynı zamanda soğuk hava deposu maliyeti hakkında da detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

1xbet

Kendi mevsiminde oldukça fazla yetiştirilen meyve ve sebzelerde arz fazlası söz konusu olabilmektedir. Yani, bir nevi üretim fazlası ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda zaiyatı azaltabilmek adına meyve ve sebzelerin ya da diğer ilgili gıdaların soğuk hava depolarında muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Gıdaların tazeliğini bozmadan saklanabilmesi için soğuk hava depolarına ihtiyaç duyulmaktadır. Soğuk hava deposu, gıda ürünlerinin bozulmadan muhafaza edilmesi için çok önemli bir altyapı sistemidir. Bu altyapı sistemi sayesinde gıda ürünleri, yıl boyunca tüketicilere sunulabilmektedir.

1xbet

Son yıllarda soğuk hava depolarına olan talep giderek artmaktadır. Bu talep ise yeni iş kolu doğurmuştur. Soğuk hava deposu alt yapısı kurarak siz de bu iş kolunda hizmet vererek kazanç elde edebilirsiniz.

Peki ama soğuk hava deposu maliyeti 2022 yılında ne kadar oldu? Soğuk hava deposu işi nasıl yapılır? Getirisi nedir? Soğuk hava deposu yapımında kullanılan malzemeler nelerdir? Karlı bir iş fikri midir? Kar marjı nedir? Eğer ben de soğuk hava deposu kurmak istiyorum diyorsanız, mutlaka makalemizi incelemelisiniz.

1xbet

1 Soğuk hava deposu işi nasıl yapılır?

2 Soğuk hava deposu yapımında kullanılan malzemeler nelerdir?

3 Soğuk hava deposu maliyeti 2022 ne kadar?

4 Soğuk hava deposu karlı mıdır? Kar marjı nedir?

5 Soğuk hava deposu devlet desteği 2022 var mı?

Soğuk hava deposu işi nasıl yapılır?

Soğuk hava deposu işi farklı yatırım ve işletme amaçları ile yapılmaktadır.

Sadece soğutma hizmeti verilerek yapılan iş: Bu yöntemde soğuk hava deposu sahibi, sadece soğutma hizmeti verir. Herhangi bir ürün alımı yaparak satış yapmaz. Sadece soğuk hava depolarını ihtiyaç duyan işletmelere ve kişilere kiraya verir ve gelir elde eder.

Bu yöntemde kimlere hizmet verirseniz peki?

– Yaş meyve sebze sektörüne hizmet verebilirsiniz.
– Kurutulmuş meyve imalatı yapan işletmelere hizmet verebilirsiniz.
– Gıda imalatı yapan işletmelere hizmet verebilirsiniz.
– Süt ve süt ürünleri imalatı yapan işletmelere hizmet verebilirsiniz.
– Pastanelere, unlu mamül üretimi yapan diğer işletmelere hizmet verebilirsiniz.
– Dondurma sektörüne hizmet verebilirsiniz.
– Et ve et ürünleri imalatı yapan firmalara hizmet verebilirsiniz.
– Yağ, çikolata vb. ürünlerin imalatını yapan tesislere hizmet verebilirsiniz.
– Balıkçılık sektörüne hizmet verebilirsiniz.
– İlaç sanayiine hizmet verebilirsiniz.
– Hijyenik ürün imalatı yapan firmalara hizmet verebilirsiniz.

Yukarıdaki sektörlerin tamamına ihtiyaç halinde hizmet vermeniz mümkündür. Bazı üretim tesisleri, kendi soğuk hava depolarını kurarken; bazıları yüksek maliyetler nedeniyle kiralama hizmeti almaktadır. Kiralama hizmeti alanlar, çoğunluktadır.

Ürün alım satım ile yapılan iş: Soğuk hava deposu ile ürün alışı ve daha sonra satışı yapılabilmektedir. Satın aldığınız ürünleri muhafaza ettikten sonra kar payı ile daha sonra mevsim dışı satışlarını da gerçekleştirebilirsiniz.

Hem soğutma hizmeti veren hem de satış yapan iş modeli: Bu modelde hem soğutma hizmeti verebilir hem de ürün alım satımı yapabilirsiniz. Bu sayede karını arttırma şansınız olabilmektedir.

Soğuk hava depolarında ayrıca buz üretimi de yapılabilmektedir.

Soğuk hava deposu yapımında kullanılan malzemeler nelerdir?

Soğuk hava deposunun kurulumu, teknik bir altyapıyı gerektirmektedir. Bu altyapıyı kurabilmeniz için uygun bir kapalı alana ve makine-teçhizata ihtiyacınız olacaktır.

Uygun bir kapalı alanı, sektörünüze uygun bir yerde konumlandırmalısınız. Hedef kitlenize yakın bir alanda işletmenizi kurmanızı öneririz. Bunun için ise öncelikle hedef bölge analizi yapmalısınız.

Hedef bölge seçimi için aşağıdaki kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

– Soğuk hava deposuna talep düzeyi tespit edilmelidir. (Bunun için çevrede gıda imalatı yapan işletme sayısına bakılmalıdır.)
– Tarımsal üretim durumu analiz edilmelidir.
– Hammadde tedarik durumu incelenmelidir.
– Pazara ve limanlara olan yakınlığı incelenmelidir.
– Ulaşım durumu analiz edilmelidir.

Kapalı alanın büyüklüğü konusunda en az 600-700 metrekarelik bir alana ihtiyacınız olacağını vurgulamalıyım. Genişlik ne kadar artarsa birim metrekare maliyetiniz o oranda düşecektir.

Şimdi gelelim ihtiyacınız duyacağınız makine ve ekipmanlara…

– Merkezi/Split soğutma sistemleri
– Endüstriyel paneller
– Seksiyonel kapılar
– Basınç dengeleme cihazları
– Aydınlatma armatürleri
– Hidrolik rampa
– Trafo
– Kantar
– Forklift

Ufak tefek farklı ekipmanlara da ihtiyacınız olacaktır. Bunlara yer vermedim.

Farklı Bir İş Fikri: Akaryakıt İstasyonu Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Soğuk hava deposu maliyeti 2022 ne kadar?

Soğuk hava deposu kurma maliyeti, tamamen dolar ve Euro’ya endekslidir. Bu nedenle, güncel maliyetler değişebilmektedir. 2022 yılı itibariyle ortalama bir soğuk hava deposu kurma maliyetinden bahsedeceğiz.

Öncelikle bir soğuk hava deposu kurmanın iki tür maliyeti olacaktır:

– Başlangıç maliyeti (Kurma maliyeti)
– İşletme maliyeti (Faaliyete geçildikten sonraki maliyetler)

Soğuk hava deposu maliyeti için en maliyetli kalemler, makine ve ekipman maliyeti ile kapalı alan maliyeti olacaktır. Eğer kapalı alan kiralanacaksa kurma maliyeti, ilk aşamada oldukça düşecektir. Bina satın almanız durumunda ya da bina yaptırmanız durumunda maliyetiniz oldukça yükselecektir.

Ayrıca kapalı alan büyüklüğüne göre de kurma maliyeti değişecektir. Birim maliyet hesabı üzerinden düşünecek olursak kapalı alan büyüklüğü ne kadar yüksek olursa birim maliyetiniz o oranda daha düşük olacaktır. 100 metrekare bir alanın birim maliyeti 10 iken 1000 metrekarelik alanın birim maliyeti 8, 10.000 metrekarelik alanın birim maliyeti 6 olacaktır.

Not: 1.000 metrekarenin altında soğuk hava deposu kurmanızı önermem. Bu gibi durumlarda maliyetiniz daha da yükselecektir.

Şoklama ve saklama odaları yaptırmak ve tesisinizin atmosfer kontrollü olmasını isterseniz, maliyetlerini yine yükselecektir.

2022 yılında 1.000 metrekarelik bir soğuk hava deposu kurma maliyeti, yaklaşık 300.000 ile 450.000 dolar arasında değişkenlik gösterecektir.

İşletmeniz faaliyete geçtikten sonra en önemli işletme gideri kalemleriniz ise şunlar olacaktır:

– Enerji giderleri
– İşgücü giderleri

Bu giderler, kurma maliyeti arasında yer almadığından göz ardı edilmiştir.

Soğuk hava deposu karlı mıdır? Kar marjı nedir?

Soğuk hava deposu oldukça karlı bir iş fikridir. Sektör uzmanları ve danışmanları, uzun vadede soğuk hava deposu sektörünün karlı bir iş fikri olduğunu vurgulamaktadır. Tesisin en az 1.000 metrekare olması durumunda 3-4 yıl içerisinde kendisini amorti edeceğini savunmaktadırlar.

Soğuk hava deposunun karlılık düzeyini doluluk oranı belirlemektedir. Maksimum doluluk oranı ile çalışılması durumunda oldukça kar elde edileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, hem kapasite analizi hem de doluluk oranı analizi yapılmalıdır. Bunun için ise mutlaka tecrübeli bir firmaya fizibilite çalışması yaptırılmalıdır.

Mutlaka Okumalısın! Başarılı Esnaf Olmanın Püf Noktaları, İncelikleri

Soğuk hava deposu devlet desteği 2022 var mı?

Soğuk hava deposu için devlet desteği almak istiyorsanız, mutlaka TKDK İl Koordinatörlüğünü ziyaret etmenizi öneririm. TKDK, soğuk hava deposu işletmeniz için maliyetlerinizin %50’sini karşılayabilmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top