Telefonda “Panoya Kopyalandı” Nedir, nereye Kopyalandı? 2023

Telefon kullanıcıları bazı zamanlarda ekranda “Panoya kopyalandı” şeklinde bir ifade ile karşılaşır. Bu ifade, birçok kişi için yabancı ve anlaşılmaz bir durumdur. Telefon kullanıcıları bu mesaj ile ne anlatılmak istendiğini ve neyin nereye kopyalandığını çözemezler. Bu yazımızda telefonda “Panoya kopyalandı” nedir, nereye kopyalandı gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

1xbet

Android işletim sistemli telefonlar, birçok konuda iPhone telefonlara fark atmayı başarıyor. Bu konulardan birisi de Panoya kopyalama özelliği. Panoya kopyalama özelliği ile herhangi bir metni kopyalamak ve ardından istenilen alana yapıştırmak şeklinde kullanılır. Bu özellik sayesinde 10 – 20 metni kayıt altında tutmak mümkündür. Kopyalanan sadece metinle sınırlı değildir. Fotoğraf kopyalama fırsatı da bulunur.

1xbet

TELEFONDA “PANOYA KOPYALANDI” NEDİR?

Telefonda sıkça görülen “panoya kopyalandı” kelimesi, birçok akıllı telefon kullanıcısı tarafından sıkça tercih edilen bir özelliktir. Bu özellik sayesinde telefonda görülen bir metin ya da bir fotoğraf telefon hafızasına kolaylıkla kaydedilebilir. Bununla birlikte kopyalanan içerikleri istenilen yere yapıştırmak da mümkündür.

1xbet

Telefon ile sosyal medyada gezerken görülen bir sözü, güzel bir fotoğrafı paylaşmak için panoya kopyalamak yeterlidir. Kopyalanan içerik, istenilen yere kolaylıkla yapıştırılabilir. Bununla birlikte saklanması gereken önemli bir bilgi, panoya kopyalanarak güvenli bir şekilde saklanabilir.

PANOYA KOPYALAMA NASIL YAPILIR?

Telefon kullanırken görülen bir metin ya da bir fotoğrafın kopyalanması aslında oldukça basittir. Metnin olduğu kısmın üzerine basılı tutulduğunda bir ölçek çıkacak ve metnin tamamı ya da istenildiği kadarı bu ölçekle işaretlenerek çıkan paneldeki “panoya kopyala” yazan butona basarak kopyalanabilecektir.

Aynı şekilde bir fotoğrafın kaydedilmesi için üzerine basılı tutmak ve açılacak panelde “kopyala” yazan butona basmak yeterli olacaktır. Bu işlem sonucunda istenilen metin ya da fotoğraf panoya otomatik kaydedilmiş olur.

PANOYA KOPYALANAN İÇERİK NEREDE SAKLANIR?

İnternet üzerinden ya da telefondan herhangi bir metin ya da fotoğrafın panoya kopyalanması sonucunda kayıt alanı olarak telefon sistemi kullanılır. Bazı telefon modellerinde aynı anda birden fazla panoya kopyalama işlemi yapılabilir. Bu işlem Android işletim sistemlerinde sıklıkla kullanılır. Kopyalanarak panoya kaydedilen içerikler, istenildiği zaman istenilen yere kolaylıkla yapıştırılabilir.

Birden fazla kopyalama özelliği bulunmayan telefonlarda Google Play Store üzerinden üçüncü parti yazılımları indirmek ve bu yazılımlar ile panoya kopyalama sayısını artırmak mümkündür.

PANOYA KOPYALANAN İÇERİKLER NASIL SİLİNİR?

Android işletim sistemli telefonlarda panoya kaydedilen bilgileri, metinleri ya da fotoğrafları silmek için özel bir işlem gerekmez. Android sistemi, panoya kopyalanan içerikleri 2 saat içerisinde kullanılmazsa otomatik olarak siler. Kopyalanan bilgilerin telefon hafızasında çok yer tutmaması ve belleği doldurmaması adına silme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilir.

Panoya kopyalama özelliği ile çok önemli bir bilgi kopyalanmış ise kaybedilmemesi için mutlaka notlar kısmına kaydedilmesi gerekir. Telefonda yer alan notlar menüsü açılarak boş sayfaya parmak basılı tutulur. Açılan menüden “yapıştır” seçeneğine basılarak panoya kopyalanmış bilgiler notların içine kaydedilir. Bu şekilde kaydedilmiş olan bilgilerin uzun süre saklı tutulması sağlanmış olur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top