Yarış Motoru Nasıl Yapılır? 2023

1xbet

Yarış Motoru Nasıl Yapılır?

MotoGP

MotoGP, dünyanın çeşitli pistlerinde yapılan en prestijli motosiklet yarışıdır. MotoGP’de motorlar 125cc, 250cc ve 800cc olmak üzere 3 kategoriye ayrılır. 2006 yılına kadar 990cc olan motorlar 800cc’ye indirilmiştir. Motor güçleri 250 HP civarındadır, araçlar kimi pistlerde 300 km/sa üzeri hızlara çıkabilmektedirler.

MotoGP’nin en tanınan ve en başarılı yarışçısı Valentino Rossi’dir. Şarolsın iyidir

1xbet

MotoGP’de ilk Türk pilot unvanını 2006 Türkiye Grand Prix’inde 250 cc klasmanında yarışan Sinan Sofuoğlu elde etmiştir.

Superbike

Superbike World Championship ( WorldSBK, SBK, World Superbike, WSB veya WSBK olarak da bilinir), superbike yarışı olarak da bilinen modifiye üretim motosikletler için bir motor sporları yol yarışı serisidir. 1988 yılında kuruldu. Superbike Dünya Şampiyonası, kalıcı yarış tesislerinde düzenlenen bir dizi turdan oluşur. Her turda iki tam uzunlukta yarış ve 2019’dan itibaren Superpole yarışı olarak bilinen on turluk ek bir sprint yarışı vardır. Biri sürücüler, diğeri üreticiler için Dünya Şampiyonunu belirlemek adına, üç yarışın tümünün sonuçları birleştirilir.

Şampiyonada yarışan motosikletler, amaca yönelik makinelerin kullanıldığı MotoGP’nin aksine, halka satılan motosikletlerin ayarlı versiyonlarıdır. MotoGP, motosiklet dünyasında Formula 1’in eşdeğeridir, Superbike yarışları ise spor araba yarışlarına benzer.

1xbet

Avrupa, Superbike Dünya Şampiyonası’nın geleneksel merkezi ve lider pazarıdır. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri, Malezya, Yeni Zelanda, Kanada, Japonya, Arjantin, Avustralya, Rusya, Katar, Tayland ve Güney Afrika’da turlar düzenlendi ve seri, Avrupa dışı devreleri rotasyonda tutmayı planlıyor. 2008 sezonu için bir Endonezya yarışı da önerildi, ancak bu daha sonra FIM tarafından iptal edildi.

Şampiyona, motosiklet yarışlarının uluslararası yönetim organı olan FIM tarafından düzenlenmektedir. 2013 itibarıyla şampiyona Dorna tarafından organize edilmektedir.

Supermoto

Supermoto, motokros ile pist yarışları arasında olup normal motor yarışlarına benzemeyen, pistlerin kısa ve virajlı olduğu, hızı 160 km/h’den düşük, değişik viraj alma teknikleri olan ve tamamen motorun performansından çok sürücünün yeteneğine bağlı olan bir motor sporudur. Bazı Avrupa ülkelerinde Supermotard olarak da adlandırılmaktadır. Yarışların %70’i asfalt, %30’u toprak zeminde geçmektedir. Supermotolar, off-road motoruna yarış motorunun lastiklerinin ve jantlarının takılmasıyla oluşur. Sürücüler genellikle pist yarışlarında kullanılan deri tulum ile motokrosta kullanılan kask ve botları giymektedir.

Benzer Yazılar:


Motor Nasıl Yapılır?


Hidrojen İle Çalışan Motorsiklet.!


3 Tekerlekli Motosiklet Nasıl Yapılır?


Amerikan Güreşi Nasıl Yapılır?


F1 Motoru Nasıl Çalışır?


Jet Motorları Nasıl Çalışır?


BMW S1000RR Nasıl Yapılır?


Audi R8 Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın Cevabı iptal et

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top