Yoksa bizim Sandığımızdan daha Mı Geniş Düşünüyorlar? 2023

Robotik, mekanik robotların tasarım, yapım ve kullanımına adanmış disiplinler arası bilim ve mühendislik sektörüdür.

1xbet

Bu makale sizlere farklı robot türlerinin endüstriler arasında nasıl uygulandıkları dâhil olmak üzere robotik hakkında somut bir kavrayış sağlayacaktır.

Robotik Nedir?

Robotik, insan eylemlerinin yerini alan (veya kopyalayan) robot adı verilen makineler üreten bilim, mühendislik ve teknolojinin kesişme noktasıdır. Popüler kültür her zaman robotlardan etkilenmiştir.

1xbet

R2-D2, Optimus Prime, WALL-E vb. Bu aşırı abartılı, insansı robot kavramları genellikle gerçek bir şeyin karikatürü gibi görünüyor. Yoksa bizim sandığımızdan daha mı geniş düşünüyorlar? Robotlar, gelecekte R2-D2 benzeri bir makine olasılığını ulaşılır hale getiren entelektüel ve mekanik yetenekler kazanıyor.

Teknoloji ilerledikçe robotik olarak kabul edilen şeyin kapsamı da gelişiyor. 2005 yılında, robotların %90’ı otomotiv fabrikalarında araba montajı yaparken bulunmuştur. Bu robotlar bir arabanın belirli kısımlarına kaynak yapma veya vidalama görevi gören mekanik kollardan oluşur.

1xbet

Bugün, dünyanın en sert koşullarını keşfeden robotların, kanun yaptırımlarına yardımcı olan robotların ve hatta sağlık hizmetlerinin hemen hemen her yönüne yardımcı olan robotların geliştirilmesini, oluşturulmasını ve kullanılmasını içeren gelişmiş ve genişletilmiş bir robotik tanımı görüyoruz.

Dünya çapında robotik dünyası gelişirken, kendine ait bazı kalıcı özellikleri vardır:

– Robotlar bir tür mekanik yapıdan oluşur. Robotların mekanik yapısı tasarlandığı ortamdaki görevleri tamamlamasına yardımcı olur. Örneğin Mars 2020 Rover’ın tekerlekleri ayrı ayrı motorludur ve kızıl gezegenin zorlu arazisini sıkıca kavramasına yardımcı olan titanyum borudan yapılmıştır.

– Robotlar, makineyi kontrol eden ve güç veren elektrikli bileşenlere ihtiyaç duyar. Temelde, robotların büyük çoğunluğuna güç sağlamak için bir elektrik akımına (örneğin bir pil) ihtiyaç vardır.

– Robotlar, belli bir düzeyde de olsa bilgisayar programlama içerir. Ne yapacağını söyleyen bir kod dizisi olmadan robotlar sadece basit bir makine parçasından ibaret olur. Robota program yüklemek ona bir görevi ne zaman ve nasıl gerçekleştireceğini bilme yeteneği kazandırır.

Robotik endüstrisi nispeten yeni sayılabilir ancak şimdiden şaşırtıcı adımlar atmıştır. Okyanuslarımızın en derin noktalarından, uzayın en yüksek noktasına kadar, insanların başarmayı hayal bile edemeyeceği görevleri robotların yaptığını görebiliriz.

Robot Türleri

Mekanik robotlar tasarlandıkları görevi verimli bir şekilde yerine getirmek için gereken tüm şekil ve boyutlarda hazırlanır. 0,2 milimetre uzunluğundaki “RoboBee” den 200 metre uzunluğundaki robotik nakliye gemisi “Vindskip” e kadar robotlar, insanların yapamayacağı görevleri yerine getirmek için ortaya çıkıyor. Genel olarak beş tür robot vardır:

Önceden Programlanmış Robotlar

Bu robotlar basit, monoton görevleri yerine getirdikleri kontrol edilebilir bir ortamda çalışırlar. Örnek olarak otomotiv montaj üretim hattındaki mekanik bir kol gösterilebilir. Kol bir işleve hizmet eder. Bu görevi insandan daha hızlı ve daha verimli yapması gerekir.

İnsana Benzeyen Robotlar

Bu robotlar insan davranışına benzeyen ve / veya taklit eden robotlardır. Genellikle insanların yaptığı faaliyetleri gerçekleştirir. Bazen insan yüzleri, ifadeleri olsa bile bize benzemek amacıyla tasarlanırlar. İnsansı robotların en seçkin iki örneği, Hanson Robotics’ Sophia ve Boston Dynamics’ Atlas’tır.

Otonom Robotlar

Otonom robotlar, insanlardan bağımsız olarak çalışır. Bu robotlar genellikle insan gözetimi gerektirmeyen açık ortamlarda görev yapmak üzere tasarlanmıştır. Otonom robota örnek olarak, evde sensörler yardımıyla serbestçe dolaşan elektrikli süpürge Roomba verilebilir.

Teleoperasyonlu Robotlar

Teleoperasyonlu robotlar insanlar tarafından kontrol edilen mekanik robotlardır. Bu robotlar genellikle aşırı coğrafi koşullarda, hava durumlarında vb. durumlarda çalışır.

Teleoperasyonlu robotlara BP petrol sızıntısı sırasında su altı boru sızıntılarını gidermek için kullanılan insan kontrollü denizaltılar veya bir savaş alanındaki kara mayınlarını tespit etmek için kullanılan dronlar örnek olarak verilebilir.

Artırılmış Robotlar

Bu robotlar ya mevcut insan kapasitesini arttırıyor ya da insanın kaybetmiş olabileceği yeteneklerin yerini alıyor. Örnek olarak robotik protez uzuvlar veya yüksek ağırlıkları kaldırmak için kullanılan dış iskeletler verilebilir.

Robotik Uygulamalar

– Orman Yangınlarıyla Mücadele
– Üretim Tesislerinde İnsanlarla Birlikte Çalışmak (Co-Bot olarak bilinir)
– Yaşlı Bireylere Arkadaşlık Eden Robotlar
– Cerrahi Asistanlar
– Son Teslimat Paketi Ve Yemek Siparişi Teslimi
– Çimleri Süpürmek Ve Biçmek Gibi Görevleri Yerine Getiren Otonom Ev Robotları
– Eşyaların Bulunmasına Ve Depoya Taşınmasına Yardımcı Olmak
– Doğal Afetler Sonrası Arama Kurtarma Görevlerinde Kullanılır
– Savaş Bölgelerindeki Kara Mayını Dedektörleri

Robotların Kullanım Alanları

Üretim

İmalat endüstrisi muhtemelen robotların en eski ve en tanınmış kullanıcısıdır. Bu robotlar ve yardımcı robotlar (insanlarla birlikte çalışan robotlar) arabalar ve endüstriyel donanımda ki ürünleri verimli bir şekilde test etmek ve birleştirmek için çalışır. Şu anda kullanımda olan üç milyondan fazla endüstriyel robot olduğu tahmin ediliyor.

Lojistik

Nakliye, ambalajlama ve kalite kontrol için kullanılan robotlar hemen hemen her perakendeci ve lojistik şirketi için sahip olunması gereken bir hale geliyor. Artık paketlerimizin yüksek hızlarda ulaşmasını beklediğimizden, lojistik şirketleri zaman verimliliğini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için depolarda ve hatta yolda dahi robotları kullanıyor.

Şu anda eşyalarınızı raflardan alan, depoya taşıyan ve paketleyen robotlar var. Ek olarak, son teslimatı yapan robotlarında ki ufak bir artış yakın gelecekte lojistik robotlarla karşı karşıya gelmenizi sağlar.

Ev

Bu robotlar artık bilim kurgu değil. Robotlar evlerimizin her yerinde görülebilir, ev işlerine yardımcı olabilir, bize programlarımızı hatırlatabilir ve hatta çocuklarımızı eğlendirebilir. Ev robotlarının en bilinen örneği, elektrikli otonom süpürge Roomba’dır. Ek olarak, robotlar artık kendi kendine çim biçmekten havuzları temizlemeye kadar her şeyi yapacak şekilde geliştirildi.

Seyahat

Otonom araçlardan daha çok bilim kurgu gibi hissettiren bir teknoloji var mı? Kendi kendine giden bu arabalar artık sadece hayal gücü değil. Veri bilimi ve robotik ikilisi, sürücüsüz araçlar dünyayı kasıp kavuruyor.

Tesla, Ford, Waymo, Volkswagen ve BMW gibi otomobil üreticileri, arkamıza yaslanıp rahatlamamıza ve yolculuğun keyfini çıkarmamıza izin verecek bir sonraki seyahat dalgası üzerinde çalışıyor. Araç paylaşma şirketleri Uber ve Lyft, aynı zamanda insanların aracı kullanmasını gerektirmeyen otonom araç paylaşımı araçları geliştiriyor.

Sağlık Hizmeti

Robotlar, sağlık sektöründe muazzam adımlar attı. Bu mekanik mucizeler, robotlar ile birlikte yapılan ameliyatlardan, insanların fizik tedavide yaralanmalarından kurtulmalarına yardımcı olan robotlara kadar sağlık hizmetlerinin hemen hemen her alanında kullanılıyor.

Sağlık hizmetlerinde çalışan robotlara örnek olarak, insanların yürüme yeteneğini yeniden kazanmalarına yardımcı olan Toyota’nın sağlık hizmetleri asistanları ve bir hastanede otonom olarak dolaşıp ilaçlardan temiz çarşaflara kadar her şeyi teslim etmek için tasarlanmış bir robot olan “TUG” sayılabilir.

Serra Nur Salim

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Scroll to Top